Плани щодо пенсійної реформи в Україні, викладені в урядовому законопроекті "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" роз'яснює заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області, начальник управління пенсійного забезпечення Анна Вовкогон.
За словами Анни Михайлівни, пенсійна реформа зовсім не торкнеться тих, хто уже вийшов на пенсію. Умови нарахування та виплати пенсій для нинішніх пенсіонерів залишаються незмінними. Не передбачено будь-яких обмежень у виплаті пенсій працюючим пенсіонерам за виключенням спеціальних пенсій.
Програмою економічних реформ України на 2010–2014 роки передбачено, зокрема, що пенсійний вік для жінок і чоловіків має бути поступово вирівняно. Відповідно передбачається з часом, протягом 2011–2020 років, підвищити пенсійний вік для жінок з 55 до 60 років, щорічно збільшуючи його на 6 місяців кожного року, починаючи з 1 лютого 2011 року.
Для чоловіків, що працюють на державній службі, з 2013 року пенсійний вік підвищиться до 62 років.
Відповідно до законопроекту, надвисокі пенсії (понад 10 тис. грн.) планується обмежити. Пропонується встановити максимальний розмір пенсії на рівні 12 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Закон зворотної дії не має, тому обмеження пенсій максимальним розміром не стосується тих пенсіонерів, які оформили пенсію до набуття чинності законопроектом. Пенсії, які перевищують встановлений максимальний розмір, не будуть індексуватися або підвищуватися у випадках, передбачених законодавством, до того часу, коли їх розмір відповідатиме максимальному.
Зміни відбудуться у призначенні та виплаті спеціальних пенсій (народним депутатам, суддям, прокурорам, держслужбовцям, науковим працівникам тощо). Передбачається встановити досить суттєві обмеження для спеціальних пенсій, зокрема:
– встановлення максимального розміру пенсії на рівні 12 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
– збільшення до 60 календарних місяців періоду, за який їм враховуватиметься заробітна плата для обчислення пенсій;
– зниження максимального відсотка для визначення розміру пенсії (коефіцієнту заміщення);
– виплата спеціальних пенсій при продовженні роботи проводитиметься у розмірі трудової пенсії, а після звільнення з роботи – у розмірах, визначених спеціальними законами;
– призначення спеціальних пенсій особам, які мають право дострокового виходу на пенсію (за стаж на роботах за списками №1, №2, шахтарям, чорнобильцям), здійснюватиметься лише при досягненні загальновстановленого пенсійного віку, а до цього часу – у розмірі трудової пенсії.
Відбудуться зміни у порядку призначення (перерахунку) трудових пенсій:
– буде підвищено мінімально необхідний страховий стаж для одержання пенсії за віком з 5 до 15 років;
– для новопризначених пенсій буде підвищено нормативну тривалість страхового стажу для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі з 20 років для жінок та 25 років для чоловіків, до, відповідно, 30 та 35 років;
– призначення пенсій проводитиметься із заробітку лише за даними персоніфікованого обліку;
– розмір середньої заробітної плати, яка враховується для призначення пенсії, визначатиметься за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а перерахунок пенсії проводитиметься із середньої заробітної плати, з якої призначено пенсію;
– підвищення надбавки за понаднормовий стаж та доплати до прожиткового мінімуму при збільшенні прожиткового мінімуму працюючим пенсіонерам проводитиметься тільки після звільнення з роботи;
– перерахунки пенсій працюючим пенсіонерам, які отримують пенсію за вислугу років, проводитиметься тільки після досягнення пенсійного віку.
Для працівників бюджетної сфери (освіти, культури та охорони здоров'я) передбачено виплату одноразової грошової допомоги при виході на пенсію за віком у розмірі 10 призначених місячних пенсій.
Крім того, законопроектом збережено право на пенсію за вислугу років, тобто за наявності необхідного спеціального стажу незалежно від віку.
Відбудуться зміни у пенсійному забезпеченні військовослужбовців. Законопроектом передбачається:
– запровадити календарне обчислення вислуги років при визначенні права на пенсію;
– залишити пільговий порядок обчислення вислуги років при визначенні розміру пенсії;
– поступово, щороку на 1 рік збільшувати необхідну вислугу для призначення пенсії за вислугу років з 20 до 25 років;
– зберегти порядок виплати пенсії працюючим військовим пенсіонерам без будь-яких змін – у повному розмірі незалежно від заробітної плати;
– допомогу при звільненні зі служби виплачувати у раніше встановлених розмірах, але для осіб, які мають вислугу 10 років і більше.
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Пенсійна реформа: не тільки підвищення пенсійного віку"