Україні потрібна прозорість, аби скористатися енергетичним «золотим дном»
Опубликовано: katerina84
21.10.2010; Київ, Україна: Демократичний фонд «Спочатку люди» стверджує, що Україна володіє великими резервами газу, які можуть зробити її газовим еміратом Європи. Проте ціла низка українських урядів не змогла подолати залежність країни від імпорту газу з Росії. Аби Україна змогла перетворитися на чистого експортера енергії – їй потрібні іноземні інвестиції, а для того, щоб їх отримати в свою чергу, потрібні демократичні структури з передбачуваним підприємницьким середовищем, де існують робочі угоди, які захищені верховенством закону та незалежною судовою системою.
За оцінками компанії «Брітіш Петролеум» Україна має підтверджені газові резерви об’ємом щонайменше у 0.98 трильйонів кубічних метрів. Цього достатньо, аби зробити країну незалежною від газового імпорту на наступні 20 років. Оцінки уряду додають до цього ще від 2 до 32 трлн. куб. м. сланцевого газу неподалік від кордону з Польщею та до 8 трлн. куб. м. вугільного метану у Донбаському басейні, хоча ці покажчики ще потребують комерційного підтвердження. Метану так багато, що 75% з 200 вугільних шахт України зараз класифіковано як надзвичайно небезпечні. На додаток до цього є нові газові родовища у Криму та потенційно великі запаси вуглеводню на шельфі Чорного моря.
«Україна може досягнути процвітання для своїх громадян і стати чистим експортером енергії до Європи. Спочатку потрібно оцінити родовища, що знаходяться на Заході і для яких вже існує мережа трубопроводів із резервом перепускної спроможності, – каже Віктор Ткачук, керівник фонду «Спочатку люди», – Можливо саме цим пояснюється така зацікавленість «Газпрому» у придбанні української державної газової компанії «Нафтогаз України».
Світові ціни на природний газ падають завдяки зростанню імпорту дешевого скрапленого природного газу та новим технологіям, що уможливлюють комерційне використання сланцевого газу. У порівнянні з цим ціна видобутку та транспортування російського газу є відносно високою, за рахунок віддаленості родовищ та складних умов видобутку. Українські газові резерви значно ближчі до багатих європейських ринків збуту.
Аби розробляти свої запаси вуглеводню, Україна повинна розірвати порочне коло корупції, бюрократії та геополітики, яке стоїть на шляху розвитку цієї індустрії і заважає іноземним інвесторам.
«Надійна незалежна судова система у поєднанні з більшою прозорістю, підзвітністю та верховенством закону сприятиме створенню безпечного та передбачуваного середовища для іноземних інвестицій в енергетику та значно збільшить інвестиційну привабливість України, – каже Віктор Ткачук, – існує нагальна потреба в цьому, а також у прозорих та здійсненних домовленостях щодо спільного використання видобутого».
Уряд повинний поновити додавання до положень контрактів пункти про захист іноземних інвесторів від змін законодавства. Ці пункти нададуть інвесторам право на компенсацію у випадку радикальних змін політичного та економічного середовища. Провідні енергетичні компанії називають головним бар’єром для інвестування саме виключення з контрактів цих пунктів.
«Україна може стати для Європи газовим еміратом, – каже Віктор Ткачук, – і тому для європейських політиків настав час по-новому оцінити стратегічне значення України та допомогти їй в охороні демократичних свобод. Демократія корисна не лише для народу, вона вигідна й для бізнесу».
«Очевидно, що Росія має плани щодо України, і її вплив зростає. Але майбутнє процвітання Європи може бути тісніше пов’язане з розвитком демократії в Україні, ніж зараз здається політикам».
Фонд «Спочатку люди» – це відкритий фонд демократії, некомерційна, неполітична організація, метою якої є побудова демократії шляхом діалогу, активного спілкування, підтримки громадської думки посередництвом ефективної громадської експертизи.
Ми прагнемо створити таку реальність, за якої розвиток України спиратиметься на волю народу і універсальні демократичні принципи: рівність, свободу, справедливість.
Роботу над проектом було розпочато у грудні 2008 року. Зараз у стадії формування Рада директорів та Рада експертів фонду. Команда з 45 фахівців забезпечуватиме його діяльність. Фонд відкритий для співробітництва з усіма, хто поділяє його цінності та мету.
Источник: Фонд Спочатку Люди | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Україні потрібна прозорість, аби скористатися енергетичним «золотим дном»"