Опубликовано: Інна Хімічук
КРУ інформує
Фахівці КРУ проаналізували фінансово-господарську діяльність Черкаського державного заводу хімічних реактивів
Результати державного фінансового аудиту підприємства «Черкаський державний завод хімічних реактивів» (ЧДЗХР) за 2007–2009 роки, проведеного аудиторами КРУ у Черкаській області, свідчать, що позитивних зрушень у фінансово-господарській діяльності підприємства за проаналізований період не відбулось. Проведеним дослідженням встановлено ряд факторів та недоліків, які негативно вплинули на ефективність фінансово-господарської діяльності цього підприємства.
Зокрема, підприємством проводилась недосконала політика щодо просування на ринку основної продукції.
Не зважаючи на те, що структурою підприємства передбачено відділ збуту (маркетингу), який повинен вивчати попит на продукцію та забезпечувати її реалізацію, активної роботи цього підрозділу не спостерігається. За результатами проведеної інвентаризації готової продукції встановлено, що на початок цього року на складах підприємства знаходилось майже на 335 тис.грн. готової продукції. Цей факт свідчить про незадовільну роботу відділу збуту по просуванню готової продукції на вітчизняному ринку та про відсутність контролю з боку комерційного директора.
В той же час, аудитори дослідили, що на ринку хімічної продукції працюють кілька фірм-посередників, які постачають аналогічну продукцію за значно вищими цінами. Скажімо, середньоринкова ціна фірм-посередників на аміак водний 25% чда у 2009 році становила 6,48 грн за 1 кг, тоді як у ЧДЗХР – 3,18 грн за 1 кг, що на 49% нижче середньоринкової. Борна кислота марки Б, яка є сировиною для виробництва борної кислоти марки А, продається на ринку ЗАТ «Миколаївхімснаб» за ціною 18 грн за 1 кг. Відпускна ж ціна борної кислоти марки А виробництва черкаського заводу у 2009 році становила 11,4 грн за 1 кг (дешевше на 37%). Отже, за умови проведення належної рекламної компанії, вивчення попиту, обсяги продажу готової продукції значно зросли б. Натомість внаслідок бездіяльності керівного складу та неналежного виконання своїх посадових обов’язків працівниками відділу збуту, ЧДЗХР протягом дослідженого періоду втратило можливість отримання 671,7 тис.грн. доходу.
Аудитори також звернули увагу і на те, що підприємством надавались послуги з виготовлення продукції з давальницької сировини та здійснювалась реалізація готової продукції за ціною, значно нижчою від собівартості. Це призвело до втрати доходів заводу, а відтак не сприяло підвищенню рівня платоспроможності ЧДЗХР. Через те, що підприємством надавались послуги на збиткових умовах, заводом за підрахунками аудиторів, недоотримано близько 15071,4 тис.грн. Реалізація власної продукції за ціною, нижчою від собівартості призвела до втрат на загальну суму 6138,7 тис.гривень.
Неефективне управління майном підприємства призводить до збільшення його витрат. Так, протягом 2007-2009 років підприємством не було проведено роботи з консервації незадіяних у виробництві основних засобів та нараховано на них амортизацію, що призвело до зайвих витрат ЧДЗХР в сумі 1309,5 тис. гривень.
Крім того, на території підприємства розташована трансформаторна підстанція, яка не задіяна в електропостачанні заводу, але підприємством витрачаються кошти на компенсацію втрат електроенергії. Для відшкодування втрат електроенергії в трансформаторних лініях підприємством укладено відповідні угоди із співкористувачами. Однак сума відшкодувань, передбачена угодами, не покриває в повному обсязі всіх втрат, а відтак підприємством відшкодовується різниця втрат електроенергії. Тож, згідно з даними обліку ЧДЗХР, за 2008-2009 роки за втрати електроенергії в трансформаторних лініях заводом сплачено 1250 тис.гривень.
Про неналежний стан збереження майна свідчать непоодинокі факти крадіжок та нестач матеріальних цінностей підприємства. Згідно з даними Придніпровського РВ УМВС м.Черкаси Підприємство зверталося до правоохоронних органів за фактами зникнення матеріальних цінностей на суму 220,7 тис. грн. Не зважаючи на те, що для забезпечення охорони території підприємство користується послугами сторонніх організацій, претензій до охорони щодо фактів зникнення майна підприємство не пред’являло та з позовом до суду для відшкодування збитків не зверталось. Все це свідчить про низький рівень контролю з боку керівництва за збереженням державного майна.
Дослідженням об'єктів житлово-комунального призначення, що знаходяться на балансі Підприємства (житловій будинок та гуртожиток ), встановлено, що частина вбудовано–прибудованих приміщень загальною площею 878,7 кв. м перебуває у приватній власності. Власники цих приміщень безоплатно користуються послугами житлово-експлуатаційної дільниці ЧДЗХР, оскільки рахунки на оплату за утримання будинку та прибудинкової території їм не виставлялись. Тож, відповідно до проведених аудиторами розрахунків, протягом 2007-2009 років підприємством втрачено можливість отримати 27,5 тис. грн додаткового доходу.
З метою підвищення ефективності фінансово-господарської діяльності підприємства «Черкаський державний завод хімічних реактивів» фахівцями КРУ у Черкаській області надано ряд пропозицій.
Прес-служба КРУ у Черкаській області
Источник: VseVesti.com | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Фахівці КРУ проаналізували фінансово-господарську діяльність Черкаського державного заводу хімічних реактивів "