Наприкінці літа черкащани змогли відчути на своїх гаманцях здорожчання гречки та інших круп'яних виробів удвічі, а подекуди й у 2,5 разу. Хвиля дорожнечі з Москви докотилася до Києва, а тепер і до Черкас.
Так, за даними Головного управління статистики в Черкаській області, вартість круп зросла на 46%, загалом же на ринках Черкаської області ціни збільшилися на 15,4%.
Зокрема гречка, кілограм якої ще кілька тижнів тому можна було купити за 8 гривень, нині обходиться черкащанам у 14, а у деяких супермаркетах коштує до 20 грн. А саме ця крупа використовується в Україні в дитячому, шкільному та армійському харчуванні.
Гречка – нерентабельна культура?
За словами експерта Центру Разумкова Сергія Наливки, за останні десять років посіви під гречку скоротилися майже втричі. Селяни вирощували більш рентабельні культури. Саме тому падіння виробництва є нижчим порогу споживання. Прем'єр-міністр України Микола Азаров назвав два головні фактори, які спричиняють нестабільність цін. Це несприятливі погодні умови та висока світова кон'юнктура цін. Проте аграрії основну причину здорожчання вбачають у низькій врожайності, додаючи, що такою вона є останні три роки, і посуха тут ні до чого.
– Останні три роки ми збираємо від 8 до 12 центнерів із гектара, – коментує директор уманської агрофірми "Байс-Агро" Анатолій Кисіль. – А старожили пам'ятають врожаї по 20 центнерів із гектара. Цьогорічна посуха на врожай особливо не вплинула. Гречка нерентабельна – родить погано, платять за неї переробники теж мало. Торік на початку жнив ціна за тонну коливалася від 1300 до 1600 гривень. Проте за півроку вартість значно виросла і навесні становила уже від 4 до 5 тисяч гривень. Нині ж вартість тонни крупи становить 6 тисяч, але за якою ціною буде продавати наше підприємство, ми поки що не знаємо.
Тим часом Кабінет Міністрів планує внести гречку до переліку об'єктів державного цінового регулювання, що передбачає її закупівлю Аграрним фондом. Крупу збираються закуповувати з-за кордону, зокрема із Китаю. Такий крок необхідний для підтримки виробників гречки та розширення площ під неї.
"Гречаний" рейд
Розібратися у ситуації з подорожчанням цін на продовольчих ринках на круп'яні вироби вирішила обласна влада. 28 серпня заступники голови обласної державної адміністрації спільно з представниками правоохоронних органів здійснили рейдову перевірку продовольчих ринків міста Черкаси.
– Таке підвищення цін безпідставне, адже в області немає жодних об'єктивних причин для здійснення таких кроків. Переконаний, це – бажання деяких підприємців заробити на простих людях, – зазначив перший заступник голови облдержадміністрації Сергій Рябцев.
На його думку, спекуляційні прояви на Центральному ринку міста Черкаси підтвердив і приїзд ревізорів. Практично на очах у керівництва області ціни на гречку були навмисно знижені деякими продавцями з 14–15 гривень до 9–12 гривень. А доки біля їхніх прилавків збиралися черги, самі продавці миттєво зникали…
За результатами рейду керівництво ринку отримало доручення вивчити це питання і з'ясувати причини того, що деякі підприємці самовільно і необґрунтовано підвищують ціни. А заступник керівника області Василь Корнієнко пообіцяв проводити такі перевірки регулярно і попросив жителів Черкащини повідомляти обласну владу про подібні порушення.
Нагадаємо, попередній дефіцит гречки в Україні був відзначений у лютому, коли її вартість зросла вдвічі. Чиновники вже тоді заявляли, що готові імпортувати крупу з Китаю. Тим часом, покупці не дивуються подорожчанню і пов'язують підвищення ціни на гречку з виборами, що наближаються.
– Традиція у нашого уряду така – кожну осінь вони влаштовують українському народу "цінову баню", де і "вимивають" у людей гроші собі на вибори чи на погашення боргів своїх банків, – говорить покупець одного із черкаських супермаркетів Роман, – а потім знову обіцяють покращення життя.
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Гречка на Черкащині, як і у Москві, стає дефіцитною"