Спека — дуже неприємне випробовування. Втім, «неприємне» — це ще слабко сказано. Від спеки можна навіть вмерти. У Франції, наприклад, кілька років тому під час дуже спекотного літа загинуло 178 чоловік. Більшість — від інфаркту. Чимало народу відправляється на госпіталізацію з інсультами. На думку фахівців, і після того як спека спадає, кількість інсультів продовжує значно збільшуватися.
Тому тим, хто страждає на серцево-судинні захворювання, хвороби нирок або надниркових залоз, а також дуже худим людям і літнім громадянам рекомендується посидіти вдома — не виходити на вулицю в сильну спеку самим і не виводити маленьких дітей, оскільки в них ще нестійка система терморегуляції. Створіть у своїх квартирах максимально комфортні умови для себе. Розставте скрізь ємності з водою, найкраще тазики — у них поверхня випаровування більша. Вікна і двері, звідки проникає спекотне повітря, найкраще закрити мокрими простирадлами. Ну і себе, звичайно ж, потрібно частіше обмивати і збризкувати водою.
Тим, кому по службі або з іншої потреби доводиться виходити на вулицю, не позаздриш. Особливо городянам. Адже якщо температура повітря перевалює за 30 градусів, то асфальт розжарюється до 40-50 градусів. А це додатковий жар на наше тіло. Основні проблеми тут виникають дві. Перша — щоб збільшити теплообмін, непомірно розширюються судини, а в повітрі при цьому катастрофічно знижується рівень кисню. Виходить величезне навантаження на серцево-судинну систему. Друга проблема не легша. Видільна система працює в жорсткому режимі, особливо тяжко буває ниркам і наднирковим залозам.
Потовиділення — це охолоджувальна система організму. Тому в спеку потрібно пітніти — це обов’язково! Один літр поту виганяє з організму стільки зайвого тепла, якого вистачило б, щоб підвищити температуру тіла на цілих 10 (!) градусів. Але щоб вивергнути із себе цей літр поту, потрібно багато випити рідини — а це уже велике навантаження на нирки. Виходить порочне коло потенційної небезпеки для здоров’я — або тепловий удар отримаєш, або нирки посадиш. Як бути?
Можна спробувати обдурити фізіологію. Правда, для цього буде потрібно трохи сміливості. Можна втримати звичайну кількість циркулюючої рідини в організмі й у той же час влаштувати йому штучне потовиділення. Втримати рідину нескладно — досить вранці з’їсти шматок якої-небудь ковбаси (влітку за стандартами в неї кладуть солі значно більше, щоб не протухала). Або з’їсти будь-який інший солоний продукт: рибу, огірок, нарешті, просто попити підсоленої водички або мінеральної столової (не лікувальної — у неї є обмеження в кількості!). Але якщо в такий спосіб заблокувати воду в організмі, то потрібно обов’язково збризкувати себе водою протягом усього дня!
А для цього завжди мати із собою пляшечку води. Навіть якщо вона стане огидно теплою — це неважливо. Від води в спеку нам потрібно тільки одне — її якість, щоб вона випаровувалася з поверхні шкіри і тим самим допомагала організмові виділяти зайве тепло, накопичене в організмі.
Можна обливатися з пульверизатора, яким квіточки обприскують. Це неважливо — чим, головне — не соромитися це робити. Зберегти здоров’я значно важливіше. А про дезодоранти в спеку, до речі, краще взагалі забути.
І ще одна маленька практична порада. Зайве тепло іде з організму також із сечею і фекаліями, щоправда, невелика частина — всього 3%, але все-таки! Тому в спеку не треба «терпіти».
Є щасливчики, яким байдуже до будь-якої спеки. У їхнє число входять люди з великою поверхнею тіла — у них більше зайвого тепла виділяється в атмосферу. Величина просвіту кровоносних судин шкіри теж відіграє роль у віддачі тепла. Більше виділяють тепла і ті люди, в яких циркулює багато крові в судинах шкіри. Ці особливості забезпечують чудове тепловипромінювання і теплопровідність. До речі, за рахунок тепловипромінювання людина втрачає 55% тепла, за рахунок теплопровідності — 15%. А на другому місці в захисті людини від перегріву стоїть потовиділення — 27% (разом з випаровуванням води з легень).
Крім людей з прекрасною фізіологією, є ще ті, хто займається загартовуванням. Загартовані люди прекрасно пристосовуються до будь-яких перепадів температур — як до спеки, так і до холоду. Їм жодні поради не потрібні.
Источник: Газета "Рівне вечірнє" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Спека: бережіться хто як може"