Євгеній Андреєв, родичі якого з Драбівщини, встановив світовий парашутний рекорд.
Не розкриваючи парашут, Євгеній Андреєв у скафандрі падав з висоти 24,5 тис. м зі швидкістю 900 км/год. У 1962 році своїм стрибком він установив світовий рекорд, який досі ніким не перевершений.
Гостював у драбівських родичів
– Ми зустрілись із Євгенієм Андреєвим у 1986 році, – розповідає командир парашутної ланки черкаського центру екстремальних видів спорту "РУКЛА" Сергій Фомін. – Тоді я разом з іншими черкаськими парашутистами на запасному аеродромі біля Драбова виконував навчально-тренувальні стрибки. Коли до нас підійшов чоловік і почав цікавитися нашими досягненнями, ми і не знали, що розмовляємо з такою відомою людиною.
Євгеній Миколайович якраз перебував у відпустці і гостював у Драбові у своїх друзів та родичів. І от, їдучи зі своїм товаришем окраїнами селища, на аеродромі він побачив парашутистів. Не зміг втриматися і підійшов до них.
– Про досягнення Андреєва і звання Героя Радянського Союзу ми дізналися від його друга. Сам же Андреєв поводився дуже скромно, – розповідає пан Сергій. – Він пробув з нами до пізнього вечора. А мені пощастило дізнатися з перших вуст, як воно – стрибати зі стратосфери.
Легендарний стрибок із космосу
– Як розповів Андреєв, у 1962 році йому та полковнику Петру Долгову наказали готуватися до стрибка з великої висоти. Це було пов’язано з програмою польотів людини в космос, – оповідає нам Фомін. – Петру Долгову належало випробувати прообраз сучасного космічного скафандра і нову парашутну систему, а Євгенію Андреєву – аварійний вихід із гондоли, аналога космічної капсули, а також встановити можливості керування тілом у вільному падінні у спеціальному костюмі.
Стрибали парашутисти зі стратостата "Волга" з максимальної висоти 1 листопада. Про те, як це відбувалося, сам Андрєєв згодом розповів у книжці "Небо навколо мене". О 7 годині 44 хвилини стратостату був даний старт. Під час підйому на висоті 13 тисяч метрів була зафіксована найнижча температура повітря – -65°С. Далі температура трохи підвищилася: -61°С.
О 10-ій годині стратостат "Волга" набрав висоту більше 25 тисяч метрів, а о 10.09 надійшла вказівка з землі: "Розпочати виконувати завдання!" Після розгерметизації кабіни висотні костюми здавили тіла парашутистів так, що їм було важко поворухнутися. І це не дивно, адже на цій висоті тиск у 42 рази менший, ніж на землі – всього 18 мм рт. ст. замість звичних 760.
О 10-ій годині 13 хвилин Євгеній Андреєв вистрибнув з гондоли. Спочатку він близько 30 секунд летів у вільному падінні на спині, щоб не обмерз гермошолом. Потім для стійкішого керованого падіння довелося перевернутися.
– Під час падіння у нього мерзли руки, він намагався їх зігріти, стискаючи і розтискаючи кулаки, – каже черкаський парашутист. – Коли до землі залишилося 1500 метрів, Андреєв висмикнув витяжне кільце і розкрив купол парашута, а через деякий час благополучно приземлився.
Вижив лише Андреєв
Другим стрибав Петро Долгов, одягнений у висотний скафандр "СІЗМ".
– Долгов залишав кабіну "Волги" самостійно, без катапульти. І сталася трагедія, про яку стало відомо майже через годину, – розповідає Сергій Фомін. – Після катапультування Андреєва стратостат розгойдало, і Долгов ударився шоломом об обшивку. Скло скафандра не витримало і тріснуло. Але цієї маленької тріщини вистачило, щоб на такій висоті миттєво вийшло все повітря. Випробувач загинув.
Тіло парашутиста під куполом опустилось на землю. Ніхто з тих, хто стежив за спуском, і не здогадувався, що Долгов уже мертвий. Чи то через загибель Долгова, чи то з інших міркувань, надалі в СРСР від таких експериментів відмовилися. А космічні кораблі почали обладнувати системою м’якої посадки разом з екіпажем.
Не полишав неба ні на секунду
Зробивши перший стрибок у 1945 році, Євгеній Андреєв понад півстоліття віддав небу.
Помер Євгеній Миколайович 9 лютого 2000 року в Московській області і похований на цвинтарі села Леониха Щелковського району. За високі досягнення в парашутизмі полковнику Андреєву присвоєно звання Героя Радянського Союзу (1962), "Заслужений майстер спорту СРСР" (1963), "Заслужений парашутист-випробувач СРСР" (1985). На його рахунку 4800 стрибків з парашутом, з них 8 зі стратосфери. Він автор книги "Небо навколо мене".
Висота стрибка Євгенія Андреєва – 25 458 м. Вільне падіння – 24 500 м. Час вільного падіння – 270 с. Максимальна швидкість вільного падіння – 900 км/год. Температура за бортом на висоті понад 15 000 м – -61°С. Крім стрибків, парашутистам треба було освоїти ще й польоти на стратостаті.
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Він падав із космічної висоти"