Український ринок риби і морепродуктів протягом багатьох років демонстрував небачені темпи росту, локомотивом якого був зростаючий попит з боку споживача. Якщо в 1994 році споживання риби і морепродуктів на душу населення становило лише 3,4 кг, то в докризовому 2007-му ця цифра збільшилася до 16 кг. При цьому рівень споживання морепродуктів у приморських регіонах і столиці був ще вищим, практично сягнувши на початок 2008 року міжнародної медичної норми в 20 кг на рік.
Увесь цей час головною складовою пропозиції вітчизняних рибних компаній була імпортна продукція. Тому девальвація гривні в 2008 році і ріст вартості імпортної сировини стали відчутним ударом для галузі. Компанії були змушені підвищити відпускні ціни. У результаті, під кінець 2008 року навіть у лідерів ринку обсяги продажів упали приблизно на 30%. Погіршення ситуації спричинило банкрутство багатьох дрібних підприємств, що не зуміли погасити раніше взяті кредити. Великі компанії залишилися на плаву, проте були змушені переорієнтуватися на виробництво продукції з більш високою доданою вартістю.
Саме шлях розширення асортименту і перетворення з імпортера риби на повноцінного виробника дозволив основним гравцям без істотних утрат пережити кризовий період. А нормалізація ситуації в економіці протягом 2009 року дала можливість багатьом з них працювати з прицілом на майбутнє. І цього року лідери галузі пожинають перші великі успіхи.
Одна з провідних вітчизняних компаній - ТОВ "Міжнародна група морепродуктів" першою розмістила стенд з продукцією власного виробництва на виставці European Seafood Exposіtіon, що пройшла з 27 по 29 квітня в самому серці Європи - Брюсселі. Будучи найбільшим на континенті місцем зустрічі основних гравців світового ринку риби і морепродуктів, цього року вона об'єднала майже 1600 компаній і організацій із 140 країн.
Поява "Міжнародної групи морепродуктів" на настільки представницькому міжнародному форумі не стала випадковістю для фахівців. Нині компанія є найбільшим імпортером і виробником риби і морепродуктів в Україні. Маючи в асортименті понад 200 найменувань замороженої й охолодженої продукції, вона давно має потенціал, що дозволяє конкурувати на світовому ринку. Незважаючи на кризу, компанія побудувала найбільше в Україні підприємство з переробки риби і морепродуктів площею 4500 м2 і здатна виробляти 456000 тонн продукції на рік. А в 2009 "МГМ" відкрила під Києвом власний автоматизований логістичний комплекс "Айс Термінал" площею 16 тис. м2, аналогів якому сьогодні в країні немає. У морозильному комплексі, оснащеному автомобільним і залізничним під'їздом для доставки вантажів, може одночасно зберігатися 25,5 тис. тонн продукції. Інвестиції в проект сягнули $20 мільйонів. Очевидно, що вихід на міжнародні ринки для компанії, яка володіє настільки серйозною виробничою базою, був лише питанням часу.
Як завірив "Вечірку" основний акціонер ТОВ "Міжнародна група морепродуктів" Юрій Осьмак, мету, що її компанія ставила перед поїздкою до Брюсселя, а це виведення на світовий ринок власної продукції і розширення ділових контактів, виконано. У рамках виставки українські бізнесмени успішно представили світовому споживачеві весь асортимент продукції власного виробництва, а саме – фасовану заморожену рибу, оброблену охолоджену делікатесну рибу, упаковану в інноваційне захисне Мару-упакування, рибні пресерви, червону ікру, рибу холодного і гарячого копчення, слабосолону рибу, а також свої новинки - заморожені продукти з високоякісної риби й овочів, рибні сосиски і ковбаси. Останніми роками в розвинених країнах світу спостерігається тенденція до збільшення попиту на подібні високотехнологічні й корисні для організму людини продукти. Тому шлях конкуренції в галузі інновацій, що його обрав український виробник, очікувано приніс свої плоди. Як стало відомо нашому виданню, серйозний інтерес до продукції "МГМ" уже проявили покупці з країн пострадянського простору, а також представники багатьох європейських держав.
Водночас, підкреслює пан Осьмак, стратегічне завдання компанії не змінилося. Це - популяризація риби і морепродуктів саме в Україні. Вітчизняний ринок залишається для "МГМ" пріоритетним, тому всі новинки, з успіхом показані в Брюсселі, вже найближчим часом з'являться на прилавках українських магазинів під торговельними марками Flagman, "Меню", "Флотилія" і "Пивний NABEER". При цьому "МГМ" обіцяє здивувати українців дійсно європейською якістю. Так, за прикладом ведучих світових виробників, компанія планує забезпечувати контроль якості своєї продукції на всіх етапах - від вилову і транспортування до виробництва готових продуктів і доставки їх до торговельних мереж. Без сумніву, така увага припаде вітчизняному споживачеві до смаку.
Тетяна Федорчук, «Вечірній Київ»
Источник: Хрещатик - Київська мунiципальна газета | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Рибну продукцію українського виробництва показали Європі"