Урятовані після отруєння 13 травня невідомими особами двоє яків нині почуваються добре, проте цей випадок став уже другим фактом нелюдського полювання з отрутою у вольєрі з тваринами зоопарку. Першим пішов із життя азіатський слон Бой, наступними за ним могли стати яки, бо їх також отруїли. Тому кореспондент «Вечірнього Києва» поцікавився в заступника генерального директора Київського зоопарку з ветеринарної частини Анатолія Шульги ситуацією з отруєнням яків.
- Пане Анатолію, відомо, що самцю яка Азартному - 11, самиці Азартній – 18 років. Чи коли-небудь з ними траплялися отруєння?
- Так, у 1998 році в Київському зоопарку смертельно отруїли зубрів та яків. Це було підтверджено патологоанатомічним розтином, що є основним у постановці діагнозу, також удалося в лабораторії екстрагувати хімічні речовини з внутрішніх органів і з’ясувати, яку саме отруту було застосовано. Тоді загинули найкрупніші, найсильніші тварини, які зазвичай першими підходять до кормів і більше за інших цих кормів з’їдають. Відповідно, вони отримали більшу дозу отрути. Тоді вижили самиця зубра, яка саме була вагітна і згодом народила та до сьогодні живе у зоопарку, а ще – самиця яка Азартна, що також народила сина Азартного. Тепер обидва яки живуть в одному вольєрі. Чим тоді отруїли звірів – не буду називати, адже ця отрута легко доступна, щоб не давати інформацію певним людям, яку отруту можна використовувати.
- Як ветеринарні лікарі встановили, що занедужали яки через отруєння?
- 13 травня, приблизно о шостій вечора ветеринари оглянули тварин, і було виявлено у яків симптоми, що вказували на гостру інтоксикацію. Це проявлялося порушенням координації рухів, гальмуванням рефлексів, рясним слиновиділенням, сильним загальним пригніченням. Терміново завідуючий ветеринарним відділенням зоопарку Віталій Кобилинський скликав консиліум лікарів, в якому крім фахівців зоопарку були присутні три ветлікарі з Міської швидкої ветеринарної допомоги з вул. Волинської, 12. Група фахівців рятувала яків. Генеральний директор зоопарку Світлана Берзіна і заступник мера Ігор Добруцький бачили все, що відбувалося з тваринами, на власні очі. Неординарність ситуації полягала в тому, що захворіли одразу дві тварини з однаковими симптомами – це свідчило про ураження травного каналу і центральної нервової системи. Тварини були дискоординовані. Все це стало підставою для того, щоб поставити попередній клінічний діагноз «гостре отруєння». Реанімаційно-терапевтичні заходи тривали до шостої ранку 14 травня. Препарати вводили летючими шприцами, адже тварини були притомні і могли завдати шкоди людям, які надавали їм допомогу. Вночі яків обстежували за допомогою ліхтарів, і приблизно опівночі симптоми гострої інтоксикації почали минати. Аналізи у тварин не брали з наведеної вище причини. Все робилося на відстані. Всі свої дії ветлікарі зафіксували в амбулаторному журналі. Трава копитним завозиться якісна, інакше постраждали б інші тварини. Якби отруєною була зелена маса, тоді б у звірів спостерігалося здуття кишечнику. Резюме дилетантів про буцімто неякісну траву – тлумачення не фахівців. На тепер стан яків задовільний.
- Трагедія з азіатським слоном Боєм, отруєння двох яків, можливо, випадково сталися у відділах, якими завідував звільнений у 2009 році Ігор Марійчук, за освітою зоотехнік, а тепер опозиціонер нинішньому керівництву зоосаду, член Ініціативної групи порятунку Київського зоопарку. До компетенції цієї людини свого часу входило грамотне складання раціону для тварин. Чи ця людина справлялася з цією частиною своєї роботи?
- Ігор Марійчук був моїм безпосереднім підлеглим. У складанні раціону тварин беруть участь зоотехніки, ветлікарі та кафедра харчування Аграрного університету. Існує книга раціонів, в якій записані стандарти, і залежно від ситуації та стану здоров’я підопічної тварини ветлікарі також можуть коригувати раціони. Тож не одна людина складає базовий раціон для тварини. Існує ціла наука годування тварин, це ціла кафедра при Національному аграрному університеті і роками розроблені стандарти. Щодо колишнього нашого працівника Ігоря Марійчука, то він постійно перебував у конфлікті і незрозумілій опозиції до всього, що відбувалося, взагалі. Він цілком проігнорував європейську програму збагачення середовища в довіреному йому відділі, постійно конфліктував. І його перехід з посади заввіділу копитного ряду на посаду завгоспа відбувся через порушення трудової дисципліни. Він припустився безлічі помилок, які нам доводиться після нього виправляти. Зоотехніків навчають складати раціони для тварин, та розроблений раціон він повинен затвердити, узгодити. Ще десь чотири роки тому іноземні фахівці вказували, що нашому азіатському слонові не можна згодовувати хліб, картоплю, каші, що все це призводить до надлишкової ваги і надмірного розростання слонячих нігтів, тому необхідно переглянути раціон. Проте пан Марійчук цього не зробив, і слона довелося оперувати, після чого все ж таки змінювати раціон.
«Вечірній Київ»
Источник: Хрещатик - Київська мунiципальна газета | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Двоє красенів яків з Київського зоопарку вже вдруге перенесли отруєння невстановленими особами"