Опубликовано: Інна Хімічук
КРУ інформує
Необхідно визначити нові напрямки підтримки сільськогосподарських виробників
Наявність обмежень із наданням підприємствам АПК безповоротної допомоги з бюджету, пов'язаних із вступом України до Світової організації торгівлі, та необхідність підтримки сільського господарства спонукає до визначення нових напрямків підтримки сільськогосподарських виробників та спрямування коштів державного бюджету на фінансування програм, зокрема, так званої «зеленої скриньки». До такого висновку дійшли фахівці КРУ у Черкаській області під час аудиторського дослідження ефективності використання коштів державного бюджету для здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів за 2007-2008 роки та 9 місяців 2009 року.
У зв'язку зі вступом України до Світової організації торгівлі питання необхідності державної підтримки та стимулювання сільськогосподарського виробництва набуває нового розвитку. Адже в країнах-учасниках СОТ державна підтримка сільського господарства значно вагоміша, ніж в Україні. Так, за даними Організації економічного співробітництва і розвитку, фінансова підтримка сільськогосподарського виробника, в середньому становить 32% вартості виробленої продукції, у країнах-членах ЄС – 37%, а в Україні цей показник не перевищує 10%.
В Україні у 2007-2009 роках, згідно з класифікацією СОТ, підтримка сільськогосподарських товаровиробників здійснювалась відповідно до заходів, передбачених «жовтою скринькою». Тоді, як чимало країн надають фінансову підтримку аграріям відповідно до заходів «зеленої скриньки», які безпосередньо спрямовані на підвищення доходів аграріїв, розвиток інфраструктури сільської місцевості та посилення конкурентоспроможності сільськогосподарського виробництва.
Треба відмітити, що видатки державного бюджету на підтримку сільськогоподарських товаровиробників щорічно зростають. Протягом 2007-2009 років Черкаській області шляхом фінансування бюджетних програм було інвестовано 601 млн 518 тис.грн. Найбільший обсяг фінансів було спрямовано на виплату бюджетної тваринницької дотації та державної підтримки виробництва рослинництва (67%), а також виплату компенсацій через механізм здешевлення кредитів (10,2%).
Лише у 2007 році обсяг виробництва валової продукції по області у порівнянні з 2006 роком зменшився на 4,6 відсотки, або майже на 230 млн грн. А вже протягом 2008 року та 9 місяців 2009 року обсяги виробництва валової продукції зростають в усіх категоріях господарств у порівняльних цінах 2005 року (у тому числі у господарствах населення) на 30,3% та 8% відповідно.
Зважаючи на реальний стан агропромислового комплексу країни, беззаперечним є той факт, що підприємства АПК області потребують фінансової підтримки. Це підтверджує і проведене анкетування підприємств АПК, 47% респондентів яких визнали, що фінансова підтримка у вигляді компенсації відсоткової ставки за залученими кредитами була «суттєвою», 38% респондентів визначили її як «частково суттєвою». Головними напрямками, які потребують першочергової підтримки у вигляді здешевлення кредитів, керівниками та спеціалістами районних управлінь АПР визначено тваринництво (41%) і рослинництво (38%).
Тож, з метою визначення необхідності розроблення нових програм, спочатку доцільно провести ґрунтовний аналіз щодо визначення ефективності використання коштів по кожній з існуючих програм та визнати доцільність їх подальшого фінансування.
Враховуючи результати проведеного дослідження аудиторська група надала ряд пропозицій на рівні Міністерства аграрної політики України, Міністерства фінансів України та Черкаської облдержадміністрації.
Прес-служба КРУ у Черкаській області
Источник: VseVesti.com | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Необхідно визначити нові напрямки підтримки сільськогосподарських виробників"