![Привид російської мови витає над Черкащиною?](http://www.pres-centr.ck.ua/ximages/news/articles/normal/14738.jpg)
Статус "регіональної" пропонують надати російській мові на теренах кількох областей України. Як не дивно, до списку областей, яким необхідна російська мова, потрапила й Черкащина.
Автором законопроекту "Про регіональні мови і мови меншин", який наразі розглядають в Уряді, є наш земляк, уманчанин Вадим Колесніченко. Він спирається на Європейську хартію регіональних мов, що діє в Україні. Якщо у регіоні 10% населення спілкується російською та 10% місцевих депутатів виступлять з такою ініціативою – російська може стати регіональною мовою. Згідно з думкою регіонала Колесніченка, Черкащині потрібна російська мова у статусі регіональної, як і Криму, Харківській, Херсонській, Запорізькій, Одеській, Чернівецькій і Донецькій областям.
Варто зазначити, що якщо російську приймуть як регіональну, на Черкащині потрібно буде заохочувати її розвиток, зокрема давати громадянам можливість здобувати освіту цією мовою(що, втім, значною мірою, робиться і зараз), заохочувати використання мови у судочинстві й адміністративних органах та регіональних ЗМІ.
Що з цього приводу думають відомі черкащани, які мають стосунок до мовного питання?
Митрополит Черкаський і Канівський Софроній (УПЦ у складі Московського патріархату):
– Кілька століть українська мова терпіла знущання. Її забороняли, гнітили, але вона таки встояла і не поповнила список мертвих мов. Згодом попри все її визнали державною. А тепер вона знову зазнає гонінь. Введення російської мови як регіональної в серці України, тобто на Черкащині, можна прирівняти до злочину. Наша співоча і красива мова "загубиться" на тлі російської. Адже навіть діти, які приїздять на навчання до обласного центру, через кілька місяців починають "чтокати". Я не проти російської, але в першу чергу потрібно поважати українську, мову наших прадідів. І робити все для її розвитку.
Сергій Тулуб, голова Черкаської облдержадміністрації:
– На Черкащині понад 93% населення – україномовні. Тому не зрозуміло, навіщо тут впроваджувати регіональну мову російську. Можливо, законопроект таки треба реалізувати, але в областях, де дійсно більша частина населення російськомовна – щоб дати можливість людям спілкуватись тією мовою, яка їм ближче. А на Черкащині це не доцільно.
Ірина Чевичалова, директор школи №11 м. Черкаси:
– Ми єдина в Черкасах школа, де викладають російською мовою. Звичайно, охочих навчатись тут вистачає. Тому я позитивно оцінюю ідею введення російської як регіональної на Черкащині. Це не повинно негативно вплинути на нашу рідну мову. Адже в шкільній програмі на вивчення української виділено більше годин, ніж на інші мови. А так хочеться, щоб наші діти читали твори Гоголя, Чехова, Лермонтова в оригіналі, а не в перекладі!
Михайло Вакуленко, керівник обласної організації "Свобода":
– Не розумію, для чого ці спекуляції на мові, особливо на Черкащині. Таку підтримку можна було б надати мові, що зникає, а російська не така. Тому це неправильно. При цьому на Черкащині набереться 10% місцевих депутатів, які проголосують за це введення. Хоча навряд чи це буде їхнім особистим рішенням.
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Привид російської мови витає над Черкащиною?"