Опубликовано: Інна Хімічук
КРУ інформує
Високі відсоткові ставки банків не сприяють розвитку підприємств АПК
В ході аудиторського дослідження ефективності використання коштів державного бюджету для здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів за 2007-2008 роки та 9 місяців 2009 року аудитори КРУ у Черкаській області зробили висновок, що значний розмір відсоткових ставок установ банків є одним з основних стримуючих факторів та не сприяє розвитку підприємств АПК. Це підтвердили 60% опитаних підприємств агропромислового комплексу та 30% опитаних керівників та спеціалістів районних управлінь агропромислового розвитку. Суб'єкти господарювання АПК, які отримали компенсацію, зазначили, що середній розмір процентної ставки банків у порівнянні з 2007 роком зріс в 1,3 рази і становив у 2009 році 22,3%.
За даними Управління Національного банку України в Черкаській області, на території регіону функціонує 56 банківських установ. Розмір середнього відсотку, під який здійснювалося кредитування банківськими установами суб'єктів підприємницької діяльності всіх форм господарювання, зріс в 1,4 рази та становив у 2009 році більше 24%.
Протягом досліджуваного періоду провідне місце серед банків області за кількістю укладених кредитних угод з підприємствами АПК (близько 30%), за якими було отримано компенсацію, займала Черкаська обласна дирекція АТ «Райффайзен Банк АВАЛЬ». Розмір середньої відсоткової ставки для кредитування підприємств АПК тут також зріс у 1,4 рази та становив у 2009 році 25,7%. Значне збільшення відсоткової ставки за кредитами, отриманими підприємствами АПК, спостерігається на кінець 2008 року та протягом 9 місяців 2009 року. За окремими угодами відсоткова ставка зросла з 17,99% (2008 рік) до 28% (2009 рік).
Високий розмір процентних ставок є актуальною проблемою для всіх підприємств АПК, про що зазначило 60% респондентів. 22% опитаних сільгоспвиробників наголосили на небажанні або неможливості банків кредитувати підприємства АПК, 16% – на неможливості надання аграріями заставного майна, яке б відповідало вимогам банків.
З іншого боку, згідно нині діючого законодавства, банки надають кредити на власних умовах та на власний ризик. Комерційні банки самостійно встановлюють процентні ставки та комісійну винагороду за свої операції. А відтак, банк не може надавати кредити під процент, ставка якого є нижчою від процентної ставки за кредитами, які бере сам банк, і процентної ставки, що виплачується ним за депозитами. Ось і виходить, що розмір відсоткових ставок залежить не тільки від діяльності банківських установ області, але й від фінансово-кредитної політики держави. На жаль, розмір відсоткових ставок був і донині залишається стримуючим фактором у системі кредитування підприємств АПК області.
Прес-служба КРУ у Черкаській області
Источник: VseVesti.com | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Високі відсоткові ставки банків не сприяють розвитку підприємств АПК"