Опубликовано: Інна Хімічук
Механізм державної підтримки у сфері сільського господарства необхідно вдосконалювати
Протягом останніх років аграрний сектор економіки працює на межі збитковості. При цьому, протягом 2007-2008 років та 9 місяців 2009 року з державного бюджету направлялися чималі кошти для фінансової підтримки сільгосппідприємств області. Однак, щорічне збільшення обсягів фінансової підтримки не дає позитивних зрушень в агропромисловому комплексі. Що є причиною такої ситуації з′ясовували фахівці КРУ у Черкаській області під час аудиторського дослідження ефективності використання коштів державного бюджету для здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів за 2007-2008 роки та 9 місяців 2009 року.
Провівши аудиторське дослідження, фахівці КРУ звернули увагу на недосконалість нормативно-правової бази щодо здійснення фінансової підтримки підприємств АПК, яка не забезпечує достовірне та обґрунтоване визначення потреби у компенсаційних коштах, а також призводить до втрати права на одержання компенсаційних коштів суб’єктами АПК.
Зокрема, відсутня система планування потреби у коштах. Так, протягом 2007-2009 років Головним управлінням агропромислового розвитку Черкаської облдержадміністрації (АПР) потреба у коштах державного бюджету на фінансування досліджуваної бюджетної програми не подавалася. Тож регулювання обсягів видатків проводилось Мінагрополітики у «ручному режимі». Як результат, у 2008 році Головне управління АПР було недофінансовано на суму 13 млн 301 тис. гривень.
У 2009 році, відповідно до розрахунку-прогнозу потреби у компенсаційних коштах для здійснення фінансової підтримки підприємств АПК, Головним управлінням АПР визначено потребу по залучених кредитах – 37,8 млн грн. та перехідних довго- та середньострокових кредитів з попередніх років – 56,8 млн гривень. При цьому, відповідним наказом Мінагрополітики затверджено суму бюджетних призначень для Черкаської області в обсязі 18 млн 605 тис. гривень.
Негативно впливає на кредитування АПК і недосконала система розподілу коштів.
Діюча система розподілу бюджетних призначень здійснюється Мінагрополітики пропорційно середньорічному виробництву валової продукції сільського господарства (у порівняльних цінах) за попередні три роки, згідно з даними органів державної статистики. При цьому, вище визначений показник не забезпечує обґрунтованого розподілу коштів. Так, обсяг виробництва валової продукції сільського господарства враховує виробництво валової продукції в усіх категоріях господарств, у тому числі у сільськогосподарських підприємствах та господарствах населення. Однак, діючими у 2007-2009 роках Порядками не було регламентовано надання компенсації відсоткової ставки за залученими кредитами господарствам населення, якими забезпечується виробництво сільгосппродукції в середньому на рівні 32-38% загального обсягу.
Також, не враховується той фактор, що за рахунок забезпечення виробництва продукції сільгоспгосподарства одними районами здійснюється компенсація відсоткової ставки іншим районам, за якими цей показник не враховується. Наприклад, за 2004-2006 роки Корсунь-Шевченківському району компенсовано 10 млн 741 тис.грн., з яких 6 млн 69 тис.грн. спрямовано цукровому заводу, яким у 2008 році забезпечено виробництво валової продукції на суму 60 млн 654 тис.грн. та сплачено податків і зборів до держбюджету – 0,3 тис.грн. та місцевого – 142,2 тис. грн. Уманському району за цей період компенсовано 10 млн 81 тис.грн., з яких 7 млн 287 тис.грн. спрямовано ПОСП «Уманський тепличний комбінат», яким у 2008 році забезпечено виробництво валової продукції на суму 38 млн 667 тис. гривень.
А ось ПСП «Фастівецьке» (зареєстроване у Київській області та здійснює діяльність у Городищенському районі) при виробництві валової продукції у 2008 році на суму 125,4 тис.грн. та сплаті 35 тис.грн. податків та зборів до місцевого бюджету протягом 2008 року компенсовано 1 млн грн. та зареєстровано кредиторську заборгованість з компенсації відсоткової ставки за залученими кредитами за 2008 рік на суму 235,6 тис.грн. (заборгованість погашено у 2009 році).
Ось і виходить, що діюча система планування не враховує фактичне виробництво валової продукції саме одержувачами компенсаційних коштів.
Крім цього, зволікання із затвердженням переліків сільськогосподарської техніки іноземного виробництва, яка закуповується сільськогосподарськими підприємствами через механізм здешевлення кредитів, призводить до втрати права на одержання компенсації суб’єктами АПК. Так, Порядками використання коштів для здійснення фінансової підтримки підприємств АПК через механізм здешевлення кредитів на 2007-2009 роки регламентовано, що сільськогосподарські підприємства мають право на отримання компенсації за кредитами, залученими для придбання техніки іноземного виробництва, згідно із затвердженим Кабінетом Міністрів України переліком.
Незважаючи на те, що Порядки використання коштів були затверджені на початку відповідного року, переліки техніки були затверджені аж наприкінці року. Така ситуація склалася у 2007 році, коли перелік сільськогосподарської техніки іноземного виробництва, що закуповується підприємствами АПК у 2007 році через механізм здешевлення середньострокових кредитів, затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України лише у кінці жовтня.
Аналогічно, перелік нової сільськогосподарської техніки та обладнання іноземного виробництва, аналоги яких не виробляються в Україні, та які закуповуються сільськогосподарськими підприємствами у 2009-2010 роках через механізм здешевлення середньострокових та довгострокових кредитів, затверджено лише 23.12.2009.
Зрозуміло, що за таких обставин державна фінансова підтримка не може позитивно вплинути на стан виробництва сільськогосподарської продукції. Адже несвоєчасність прийняття Переліку повністю позбавило права на одержання компенсації за залученими у 2009 році кредитами для закупівлі нової сільськогосподарської техніки та обладнання іноземного виробництва.
Враховуючи результати проведеного дослідження аудиторська група надала ряд пропозицій на рівні Міністерства аграрної політики України, Міністерства фінансів України та Черкаської облдержадміністрації.
Прес-служба КРУ у Черкаській області
Источник: VseVesti.com | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Механізм державної підтримки у сфері сільського господарства необхідно вдосконалювати"