Серед нежитлових висотних споруд області беззаперечне лідерство у черкаської телевежі, а найвищий заселений житловий будинок – "югославський".
Першими "висотними" спорудами на Черкащині у стародавні часи були, звичайно, дзвіниці й церкви. Тому найстарішою висотною архітектурною спорудою на Черкащині від часів Київської Русі є Канівський Успенський собор. Нині церкви б’ють нові рекорди. І хоч на Черкащині й немає найвищих у всій Україні житлових будинків, зате ми маємо найвищий у державі православний храм!
Найвищі нежитлові споруди
Найвищою технічною спорудою в Черкасах є телевежа. Її висота – 190 метрів, а вага з урахуванням усіх начеплених на неї антен – 330 тонн. Цьогоріч їй виповнюється 46 років. Кожні п’ять років цю струнку металеву конструкцію потрібно фарбувати, щоб захистити об’єкт від корозії.
– Бригаді альпіністів для того, щоб повністю пофарбувати телевежу, потрібно 2640 кілограмів фабри, – розповідає головний інженер черкаської філії концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення Сергій Маркелов. – Вежа сконструйована таким чином, що центр її ваги лежить нижче поверхні землі. Вона стоїть на чотирьох триступеневих фундаментах, кожен з яких – це 40 кубів бетону.
Трішки нижчими за телевежу є дві димові труби котелень ДП "Черкаська ТЕЦ", які здіймаються на висоту 180 метрів. Ще нижчими є дві грануляційні башти з виробництва мінерального добрива – карбаміду – ВАТ "Азот", висота яких 145,2 та 131,4 метра. Завдяки такій висоті крапелька речовини, що летить зверху донизу, на дні вже перетворюється на кульку.
Найвища культова споруда в Черкасах – Свято-Михайлівський собор – є ще й найвищим православним храмом в Україні. Його висота – 74 м. Розташований собор у одному з найбільших парків міста – Соборному (Першотравневому). Храм у візантійському стилі споруджено за проектом митрополита Черкаського і Канівського Софронія, який є почесним членом Академії архітектури України. Він же керував безпосередньо будівельними роботами. А 2008 року у цьому ж парку розпочато зведення найвищої (заввишки 134 м) в Україні храмової дзвіниці у вигляді голуба, також за оригінальним проектом митрополита Софронія.
Найвищі житлові споруди
Найвищим житловим будинком у Черкасах вважають 18-поверхівку, яка розташована на розі вулиці Пастерівської та бульвару Шевченка. Цей будинок спроектований та збудований фірмою з Югославії, тому в народі і названий "югославським". Як розповідає головний архітектор області Василь Дмитренко, будинок був введений в експлуатацію у 1994 році і висота його становить 48 метрів. Трохи поступається йому 16-поверховий "німецький" будинок, висота якого 45 метрів. Цей будинок збудували за німецькими технологіями і здали в експлуатацію ще у 80-х роках. За словами Василя Івановича, практично в усіх інших містах області найвищими є лише дев’ятиповерхівки.
А от у Смілі в центрі міста стоїть 14-поверхівка. Вона, до речі, має недобру славу серед смілян. Три роки тому саме з її 12-го поверху вистрибнули двоє закоханих підлітків, що вирішили скінчити життя самогубством. Ще раніше у такий спосіб вирішив розпрощатися з життям дорослий чоловік.
Уже цього року "забрати пальму першості" у "іноземних" черкаських багатоповерхівок може новобудова за адресою вул. Героїв Сталінграда, 42/1. За словами директора ПП "Будівельно-виробнича фірма "Євгенія" Олега Чернецького, нова 20-поверхова споруда матиме висоту 64,8 метра, і у ній будуть як житлові, так і офісні приміщення.
– Про рекорди не думали, просто архітектор такий ескіз намалював, – розповідає Олег Михайлович. – А розпочали будівництво у 2007 році. Цього року плануємо завершити, але лише якщо держава підтримає будівельну галузь. Інакше самотужки за фінансової кризи не впораємося.
Цікаво, що поряд з новобудовою стоїть будівельний вагончик, який дуже схожий на Пізанську вежу, що падає. Дивлячись на його перекошені стіни, розумієш, що робітник усередині ніяк не зможе поставити чашку гарячого чаю на стіл, бо та обов’язково з’їде додолу. Та нам пояснили, що це, мовляв, під час снігопадів вагончик переставляв кран, який не міг до нього під’їхати на потрібну відстань.
Проектування 23-поверхового будинку у Черкасах розпочало ЗАТ "Будівельно-монтажна фірма "Житлобуд-1". Теоретично майбутня споруда може перевершити попередні за висотою, сягнувши аж 69 метрів.
А як щодо найглибших об’єктів?
Як правило, це свердловини. На Черкащині найглибшу свердловину ДП "Центрукргеологія" пробурило для добування мінеральної води ще за радянських часів у Драбівському санаторії "Пролісок". Глибина свердловини – трохи більше 600 м. Майже такої ж глибини була пробурена свердловина вже за часів незалежності, під час дослідження Носачівського родовища апатит-ільменітових руд, що на Смілянщині. А загалом, за словами директора підприємства Віктора Панченка, у багатьох районах області під час геологорозвідувальних робіт фахівці підприємства бурили свердловини близько ста метрів.
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Висотна Черкащина"