Коловертки - крихітні багатоклітинні істоти, що мешкають в прісноводих водоймах. Однією з їх характерних особливостей є відсутність статевого розмноження. Незважаючи на це, вони існують вже більше 40 мільйонів років. Коловертки є предметом пильного інтересу вчених. Тварини, що не мають статевого розмноження, повинні еволюціонувати значно повільніше, ніж види, що "відкрили" його. А значить, вони повільніше пристосовуються до умов навколишнього середовища, які змінюються.
Необхідність швидко реагувати на ситуацію постулює гіпотеза Чорної Королеви. Вона отримала свою назву на честь персонажа книги Люїса Керролла "Аліса у Задзеркаллі". Чорна Королева розповідала Алісі, що у Задзеркаллі потрібно бігти з усіх ніг для того, щоб залишатися на місці. У контексті еволюції це означає, що види змушені постійно змінюватися для того, щоб вижити і залишити потомство. Джерелом "занепокоєння" для живих істот є не тільки абіогенні чинники на зразок зміни клімату, але й інші тварини або рослини.
У коловерток головним ворогом є грибок Rotiferophthora angustispora, який розмножується в їхніх тканинах і фактично виїдає коловерток зсередини. R. angustispora розмножуються статевим шляхом і давно мали знищити коловерток. Щоб з'ясувати, як останнім вдається виживати мільйони років, автори нової роботи провели експеримент.
Учені спостерігали за 95 генетично ідентичними колоніями коловерток, поміщеними в 95 чашок Петрі. Дослідники заразили всі чашки грибком. У першій серії дослідів вони перевірили, що відбудеться, якщо чашки Петрі з коловертками висушити. Виявилось, що чим довше продовжувалися несприятливі умови, тим із меншою вірогідністю коловертки інфікувалися грибком. Тобто коловертки краще перечікували неприємні умови, ніж їхні вороги.
У другій частині експерименту вчені здували коловерток із висушених заражених чашок на нові чашки. Виявилось, що на новому місці часто виростали незаражені колонії. Тобто здорові особини можуть переноситись із заражених місць існування на нові.
Нова робота показує, що в природі можливі "обхідні" шляхи, які дозволяють тваринам, що, здавалося б, свідомо програли в еволюційній гонитві, виживати протягом тривалого часу і "обманювати" Чорну Королеву.
Зовсім недавно в журналі Nature з'явилася стаття іншої групи біологів, які показали, що механізми, які пропонуються гіпотезою Чорної Королеви, в живій природі не працюють (точніше, вони не є основними). Стаття викликала бурхливий відгуки в ЗМІ, багато з яких повідомило, що вчені спростували теорію Дарвіна.
Источник: Хрещатик - Київська мунiципальна газета | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Коловертки навчилися обманювати Чорну Королеву"