Перший тур президентських виборів особливих несподіванок не приніс. Серед сюрпризів експерти називають лише доволі великий розрив між Віктором Януковичем та Юлією Тимошенко, несподівано високий результат Сергія Тігіпка та дивовижно малу кількість тих, хто проголосував проти всіх кандидатів. І тепер головною інтригою обіцяє стати другий тур. Чи вдасться Юлії Володимирівні скоротити відрив? Якою буде поведінка політиків другого ешелону, і головне – як проголосують їхні виборці?
Про підсумки першого туру та прогнози на другий “Газета” розмовляла з політичними експертами: директором Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Володимиром Фесенком, директором Інституту трансформації суспільства Олегом Соскіним і заступником секретаря РНБО Дмитром Видріним.
Старий-новий Тігіпко
– Підсумовуючи результати першого туру: чи були для вас особисто якісь сюрпризи?
Володимир Фесенко:Для мене великих сюрпризів на цих виборах не було. Багато хто як сюрприз вважає результат С. Тігіпка, але я таке прогнозував. Думаю, що саме його феномен є найпоказовішим і закономірним. Він свідчить про певну подвійність, дуальність нинішнього стану української політики: значна частина виборців хоче оновлення, але не готова до радикальних змін. Вона ще не може відмовитися від інерції підтримки вже знайомих, перевірених облич. І пан Тігіпко в цьому сенсі є дзеркалом нинішнього стану української політики. Він – старий-новий. Людина, яка вже давно в українській політиці, проте останні п’ять років у ній не була, відтак не пов’язана з конфліктами, проблемами цього періоду. Думаю, саме це, а також його поміркованість, позаідеологічність певною мірою й обумовила його успіх на цих виборах.
Щодо великого розриву між Ю. Тимошенко та В. Януковичем, то, як це не парадоксально, але результат першого туру є доволі оптимістичним для “Леді Ю”. Адже ще в грудні соціологи давали 15 і навіть 20% розриву. 10%, а також те, що соціологи прогнозують зменшення розриву у другому турі до 6-7%, в принципі, дає їй шанси. Тим паче, знову ж таки, залишається велика кількість людей, які не визначилися. Якщо Юлії Тимошенко вдасться переконати й мобілізувати більшість постпомаранчевого електорату проголосувати навіть не стільки за неї, скільки проти Віктора Януковича, а також – друга вирішальна умова – або домовитися з Сергієм Тігіпком про тандем на цих виборах, або переконати хоча б половину його виборців проголосувати проти лідера ПР, тоді в прем’єрки є шанс перемогти.
Олег Соскін:Прогнозував, що у Віктора Януковича буде трошки менший відрив від Юлії Тимошенко – відсотків 5. Другою несподіванкою став результат Сергія Тігіпка. Очікували, що він набере 10%, а він узяв більше голосів. Але найприкріше те, що так мало людей проголосували за те, що не підтримують жодного кандидата. Була надія, що 7-8% проголосують проти всіх. Це був би показник громадського спротиву владній плутократичній зграї. На жаль, цього не відбулося, натомість дуже високий відсоток тих, хто не прийшов на вибори. Це теж історичний максимум – 33%. Це означає, що зростає відстороненість громадян від цієї владної бандократії. Але народ поки що перебуває в соціально пасивному стані й не готовий до відкритої політичної боротьби. Це прикро.
Іще одне стало очевидним – на національному полі ні Ю. Костенко, ні О. Тягнибок не повинні навіть піднімати голови, тому що вони не спроможні на якісь консолідуючі сили. Юрій Костенко взагалі політично помер. Думаю, в цьому плані нам потрібні якісь нові імпульси. І якщо С. Тігіпко не продасться, а А. Яценюк проявить здоровий глузд, то, може, тоді з’явиться якийсь новий виклик цій владній банді.
Дмитро Видрін:Для мене фактично не було жодних сюрпризів. Можу пишатися тим, що ще в серпні сказав: головною несподіванкою виборів буде третє місце Сергія Тігіпка з результатом понад 10%. Тоді Сергій Леонідович мав рейтинг на рівні 3-4%, і багато політологів зі мною сперечалися. Але економіст влучив у ту нішу, якої очікували виборці. Це ніша не боротьби, ненависті, а такого собі чоловічого спокою. Він не “поливав” брудом жодного з опонентів, не використовував брутальної риторики. Він першим відчув, що нація вже втомилася від ненависті й очікує, так би мовити, кохання, ласки й позитиву. Я не знайшов великого креативу у змісті програм С. Тігіпка, але його головною відмінністю був позитивний настрій, який він випромінював. І ці позитивні настрої зіграли вирішальну роль, адже це були вибори не програм, а вибори особистостей і асоціацій, пов’язаних із цими особистостями. А йому вдалося зробити непоганий асоціативний ряд: із Сергієм Тігіпком нині асоціюється спокій, врівноваженість і позитивне ставлення до життя, в тому числі до опонентів. Щодо розриву між Ю. Тимошенко та В. Януковичем, то такий результат не став несподіванкою. Є соціологія, і ще за місяць до виборів розрив прогнозували близько 10%.
Вальяжність на противагу суєті
– Чи вдасться Юлії Володимирівні у другому турі збільшити результат і зменшити розрив?
О.С.: Наразі в другому турі однозначно перемагає Віктор Янукович. Юлії Тимошенко не вдасться перекрити цю різницю в 10%, у неї немає такого ресурсу. Лідерка біло-сердечних “профукала” всі свої шанси. Навіть якщо за неї проголосує частина людей, які віддали свої голоси за когось третього, – цього буде замало. Половина електорату С. Тігіпка, а то й 60%, проголосує за В. Януковича, половина виборців А. Яценюка – теж, комуністи однозначно за неї не голосуватимуть. Де вона візьме голоси? Єдиний варіант змінити ситуацію – коли хтось “не добіжить до кінця дистанції”, варіант Раджива Ганді… Але тоді той, хто залишиться, повинен набрати 51%. А це неможливо.
Д.В.:Тепер працюватимуть дві різні стратегії. Стратегія утримування голосів В. Януковичем і стратегія відкушування голосів Ю. Тимошенко. Для того, щоб утримати голоси, Вікторові Федоровичу треба робити доволі повільні рухи, не треба суєти, коливань. А для Юлії Володимирівни, навпаки, потрібна хаотична маячня, щоб у цій лихоманці “відкусити” якомога більше голосів. І тут надмірна вальяжність, надмірний спокій можуть нести загрозу для В. Януковича, а для Ю. Тимошенко загрозу може нести зайва колотнеча. Бо хто більше суєтиться, той більше робить помилок. Тому, як на мене, шанси лідера ПР утримати голоси більші, ніж шанси прем’єрки здобути нові.
– Тобто перемога Віктора Януковича є неминучою?
Д.В.:Наразі не можна сказати про стовідсоткову його перемогу. Можна говорити лише про соціологічну тенденцію до перемоги. А в житті все буває. Можуть бути несподіванки фізичні, пов’язані зі “свинячим” грипом тощо. Тому в політиці складно стовідсотково передбачити результат. Щодо тенденцій, то вони у Віктора Федоровича значно більші, ніж у “Леді Ю”. Але вона не має наміру йти в опозицію, планує щонайменше залишатися прем’єр-міністром. І тут у пані Тимошенко є великі можливості. Для прикладу, є потенціал заблокувати Кабмін, але не ззовні, а з середини. І якщо там є запаси продуктів, якщо працює буфет, то вона може заблокуватися там на кілька місяців.
Курс на парламентські вибори
– А чи залучить Юлія Тимошенко до боротьби суди?
Д.В.: Безумовно. Це обов’язково. Портос уже “на стрьомі” – суди працюватимуть, як годинник, принаймні ті, які контролює ця група.
– Чи можливі домовленості лідерів президентських перегонів із третіми кандидатами і наскільки вони можуть мати вплив на результат другого туру?
Д.В.:Гадаю, що домовленості вже обговорюють. Це українська політика: всі з усіма ведуть, так би мовити, “тьорки”. Але мені здається, що домовленості стосуються майбутніх парламентських виборів, а не актуальних президентських. Адже з президентськими все вже більш-менш зрозуміло й очевидно: як би не домовлявся із С. Тігіпком і А. Яценюком, їхні виборці проголосують серцем, а не через чиїсь пропозиції лідерові їхніх симпатій. Тому сенсу домовлятися немає. А домовляються з тим, із ким створюватимуть майбутню коаліцію в парламенті. Вже зрозуміло, що Сергій Тігіпко матиме велику фракцію, а Арсеній Яценюк – невелику, але таку, яка може замінити Блок Литвина й бути критичною за деяких обставин. Тому, гадаю, домовляються про дострокові вибори десь навесні, може, навіть разом із місцевими.
– А як щодо Віктора Ющенка? Його результат доволі низький, отож якою може бути подальша політична доля нашого ще чинного Президента?
Д.В.: Оскільки до дострокових парламентських виборів триватиме велика колотнеча, то на її тлі він може (як для декого Кучма) асоціюватися з легкою ностальгією, тому має всі шанси “завести” свою фракцію в парламент. Тоді все залежатиме від кількості депутатів: якщо він здобуде менш ніж 5%, то його роль буде незначною, а якщо близько 7-8%, то залишатиметься потужним гравцем. А по-друге, тільки Віктор Ющенко має психологічний вплив на Юлію Тимошенко. Коли “Леді Ю” “ковбаситиме” країну, тільки Віктор Андрійович зможе витримати бій “очі в очі”, тільки він може бути тим бромом, який слід буде давати їй у великих дозах, щоб остаточно не розхитати державу.
Источник: ЛЬВІВСЬКА ГАЗЕТА | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Результат першого туру: Ющенко – бром для Тимошенко"