Так вважає доктор політичних наук, професор, голова Всеукраїнської асоціації політичних наук Валерій Бебик.
Президентська виборча кампанія 2010 року в розпалі. І хоча чимало учасників уже давно стартувало, досягти фінішу, згідно з даними досліджень, мають шанси лише двоє – нинішній лідер опозиції, голова Партії регіонів Віктор Янукович і прем’єр-міністр Юлія Тимошенко. Про те, якими є політичні розклади і які шанси політиків на перемогу, розмовляємо з доктором політичних наук, професором, головою Всеукраїнської асоціації політичних наук Валерієм Бебиком.
– Пане Валерію, як би ви оцінили виборчу кампанію, яка розпочалася днями?
– Ця кампанія не буде такою агресивною і політично емоційною, як 2004-го. Не буде й такого протистояння між західними і східними регіонами. Адже спільні економічні проблеми значно зблизили українців по різні боки Дніпра. Боротьба буде між двома найрейтинговішими політиками – лідером опозиції Віктором Януковичем і прем’єр-міністром Юлією Тимошенко – представниками різних бачень розвитку України. Лідер “Регіонів”, як свідчать його заяви (плани із запровадження другої державної мови, підтримка дій російського керівництва на Кавказі та заяв президента Росії щодо оцінки українсько-російських відносин), визначився зі своїм політичним кредо. Він робить ставку на проросійський електорат Сходу і Півдня України. Причому виборців старшого віку, бо молодь, яка виросла в незалежній Україні, вже не сприймає такої риторики. А Тимошенко – це політичний антипод Януковича. Це політик, який представляє європейський вибір українців, але не поступиться будь-кому національними інтересами. Виборці Юлії Володимирівни – це населення західних і центральних регіонів, а також столиці та великих міст.
– Чи може ще хтось втрутитися в боротьбу?
– З імовірних учасників президентських перегонів жоден політик не має шансів змінити ці розклади. Спроби Арсенія Яценюка відібрати голоси в Юлії Тимошенко на Заході держави – приречені. Виборець цього регіону має достатньо високий рівень політичної культури й ніколи не піддавався на політтехнології, коли стояло питання про цивілізаційний і демократичний вибір України – так було 1999-го, коли Л. Кучма боровся з комуністом П. Симоненком, так було й 2004-го, коли В. Ющенко протистояв ставленику олігархату В. Януковичу. А факт, що Арсеній Петрович найактивніше веде виборчу кампанію саме на Заході, свідчить: поки що він не є самостійним політиком – певні сили, які стоять за ним, зацікавлені в політичному ослаблені “Леді Ю” і використовують для цього молодого й недосвідченого, але надто амбітного політика.
– На вашу думку, які це сили?
– Це очевидно, якщо володіти певною інформацією й уважно стежити за ЗМІ. Наприклад, останнім часом інтерв’ю А. Яценюка постійно з’являються в журналі “Профіль”, де головним редактором є останній прес-секретар Л. Кучми Олена Громницька. Потім анонси цих інтерв’ю журнал розміщує на сіті-лайтах по всій країні – така собі прихована політична реклама. А зять Леоніда Кучми Віктор Пінчук як організатор забезпечив Арсенієві Яценюку доступ до трибуни на престижному міжнародному зібранні по-літиків і економістів у Ялті, що відбулося днями. Та й сам екс-президент Л. Кучма неодноразово висловлювався про А. Яценюка як про перспективного політика. Тому, вважаю, що сім’я Кучми, яка володіє чималими фінансовими ресурсами, але втратила вплив на політичні процеси після 2004 року, намагається повернути його саме через цього молодого політика. Проте, на мою думку, це програшно. Це щось на зразок таких політичних проектів, як “Віче” чи “Команда озимого покоління”. Яскрава телекартинка, презентабельні люди, але поза тим немає реального бачення розвитку країни. Тому Арсенієві Петровичу для успіху в майбутньому треба займатися системною політичною роботою і не пов’язувати себе з людьми, які причетні до накопичення великих капіталів у напівкримінальний спосіб під патронатом попереднього глави держави. А ці вибори він однозначно програє.
– А які шанси в Ющенка? Адже він теж заявив про участь у виборах.
– Політична поведінка гаранта наразі є ірраціональною. Щоби підвищити свій рейтинг, він узявся проштовхувати проект Конституції, де основні постулати запозичено з кучмівського референдуму 2000 року – однієї з найбільш антидемократичних політичних кампаній, які будь-коли були в історії незалежної України (згадаймо лише, що в деяких регіонах позитивний результат зашкалював за 100%). Але для більшості українців ініціативи Віктора Ющенка щодо Конституції є другорядними проблемами. Тому на рейтинг чинного президента це не вплине. Взагалі глава держави затіяв усю політичну кампанію не стільки задля успіху на виборах, скільки задля збереження особистого рейтингу для майбутніх парламентських виборів. І ті прохідні 3% він намагатиметься набрати на Заході країни. Тому й робить акцент на гуманітарно-історичних проектах і презентує себе як єдиний проукраїнський кандидат. Звідси і його ура-патріотична риторика, за якою немає жодних реальних дій, окрім масованої роздачі державних звань і нагород.
– Чи вдасться Юлії Тимошенко похитнути позиції Віктора Януковича на Сході, а йому, наприклад, поліпшити свої результати на Заході?
– Несприйняття прем’єрки на Сході чи Півдні нині не існує. Про це свідчать результати парламентських виборів 2007 року. А акцент на соціально-економічних питаннях, який робить керівник уряду, там однозначно позитивно сприймають. Тому в неї є всі можливості активно працювати в електоральній ніші лідера опозиції. У Віктора Януковича ситуація складніша. У нього є стабільний рейтинг, але відсутня перспектива зростання. До того ж, лідер регіоналів, на мою думку, не стільки прагне перемогти, скільки не програти з розгромним рахунком. Щоби ще мати шанси для післявиборчих переговорів. Тому він і працює переважно на Сході та Півдні та зосередився на старих виборчих гаслах зразка 2006-2007 років. А в такий спосіб йому буде надто складно розраховувати на успіх. Тому на цьому тлі у Юлії Володимирівни значно більші перспективи стати четвертим президентом України. Вже тепер у неї немає серйозного політичного конкурента на Заході та в Центрі України, а на Сході та Півдні вона відвойовуватиме електорат у В. Януковича економічними і соціальними ініціативами.
Розмовляла Лідія Палій
Источник: ЛЬВІВСЬКА ГАЗЕТА | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "На Заході та в Центрі ніхто не переможе Тимошенко"