![Перший в Україні пам’ятник Івану Гонті встановлено у Христинівці](http://www.oda.ck.ua/images/news/2009/news94_b.jpg)
З нагоди 360-ї річниці з Дня створення Української козацької держави 24 жовтня в м.Христинівка було урочисто відкрито пам’ятник герою національно-визвольної боротьби ХVIII століття Івану Гонті.
Семиметровий пам’ятник встановлено в міському парку імені Івана Гонти на в’їзді в місто.
Ініціатором виготовлення та встановлення пам’ятника став міський голова м.Христинівки Микола Наконечний та група депутатів районної та міської рад.
Скульптуру було виготовлено у Полтаві за рахунок благодійних внесків спонсорів та меценатів.
На відкритті побували гості з усієї України. Почесне право відкрити скульптуру випало голові обласної державної адміністрації Олександру Черевку, міському голові Христинівки Миколі Наконечному та голові районної державної адміністрації Валерію Пономаренку.
Керуючий Черкаською єпархією Української православної церкви Київського патріархату архієпископ Іоан освятив пам’ятник. Свої вітання з нагоди відкриття пам’ятника висловив від імені Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета єпископ Васильківський, вікарій Київської єпархії Євстратій.
Делегація із села Гонтівки Вінницької області, де було страчено ватажка гайдамацького руху, подарувала Христинівці меморіальну дошку та землю зі свого села. На святі виступила і прапраправнучка Івана Гонти Лідія Максименко. Вона звернулася із проханням до громади району увіковічити пам'ять Івана Гонти у його рідному селі Розсішки, що на Христинівщині.
За словами голови обласної державної адміністрації Олександра Черевка, Черкащина завжди була осердям національно-визвольної боротьби нашого народу за незалежність. Тут беруть свій початок славні козацькі традиції боронити рідну землю, що у вісімнадцятому столітті вилилися у масштабні загальнонародні гайдамацькі повстання. Вершиною їх стала селянська війна 1768 року, яка отримала назву Коліївщина.
Івану Гонті судилося відіграти найвидатнішу роль в історії гайдамацького руху, який прокотився із Холодного Яру Мотронинським лісом, Жаботином, Смілянщиною, Лисянщиною, селами навколо Умані та Христинівки – загалом по всій Правобережній Україні. Постать цього славетного козацького ватажка досі привертає пильну увагу вітчизняних та закордонних істориків.
- Відкриття пам’ятника Івану Гонті - це символічний акт відновлення історичної справедливості. Ми піднімемо імена всіх національних героїв, які поклали життя в боротьбі за волю і незалежність України. Бо, як говорить Президент України Віктор Ющенко, нація без державності – це перекотиполе у світі, - зазначив Олександр Черевко.
Для довідки:
Іван Гонта (1705 - 1768) - ватажок українського гайдамацького руху, один з провідників Коліївщини, визвольного повстання 1768 року проти релігійного, національного та соціального гніту на Правобережній Україні. Був виданий полякам і засуджений особливим церковним трибуналом. Після десятиденних тортур Гонті було винесено смертний вирок. Останки Гонти мали виставити в 14 містах Правобережної України. На третій день страти коронний гетьман Ксаверій Браницький наказав відрубати голову Гонті, який з надзвичайною мужністю витримав тортури.
Химич Оксана
Источник: Черкаська обласна державна адміністрація | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Перший в Україні пам’ятник Івану Гонті встановлено у Христинівці"
До чого дійшли наші ЗМІ!!!!!Хто б подумав, що до чогось кращого - як не до брехні!!!!!Я в жаху.Як можна розповсюджувати недостовірну інформацію.Я особисто була присутня на відкритті.І як дослідник з міста Умані по темі Коліївщини 1768 року спілкувалася з праправнучкою Івана Гонти - УЛЬЯНОВА МАЙЯ ЯКІВНА (а не вигадана "лідія максименко".Жах!!!!!!!Не паплюжте славетне ім'я........