Про серйозну перевагу вугілля над газом — в інтерв’ю голови правління, генерального директора ВАТ «Вінницяоблпаливо» Віктора Килимнюка.
- Вікторе Йосиповичу, нині стільки розмов про ціну на газ, а про вугілля, як альтернативу, не йдеться. Тобто, це позавчорашній вид палива?
- Нині країна зіткнулася з великими проблемами, які спричинені тотальною газифікацією. Скажімо, на Вінниччині найбільше газових мереж. І благо перетворюється на великі проблеми, спричинені підвищенням ціни на газпаливо. Є деякі організації, які з бюджету вже використали свої кошти, передбачені на опалення, а чим же палити далі? В державі вишукують альтернативні види палива, яким, в першу чергу, є вугілля. На прохання деяких комунальних підприємств області, де є можливість, «Вінницяоблпаливо» впродовж цього року встановила близько 20 високопродуктивних котлів, які працюють на вугіллі.
Для прикладу, в Оратівському районі замінено 7 газових котелень на вугільні. Директор школи з с. Медівки каже, що попередня котельня такої високої температури не давала, як ця. Вигідно й фінансово. Для обігріву школи у тисячу квадратних метрів треба витратити на сезон 70000 кубометрів газу. Для такої площі достатньо котла потужністю у 100 кВт. На початку осені тисяча кубометрів газу коштувала 2630 грн., а в новому сезоні підвищиться до 3000 грн. Тобто, на опалення школи газом треба витратити 200 тис. грн., а вугілля для цієї площі коштуватиме 40 тис. грн. — вп’ятеро дешевше. До того ж, ціни на газ зросли, а на вугілля не помінялися.
- Вугілля, як і газ, природний ресурс і теж не вічний?..
- В Україні є надзвичайно великі можливості видобування вугілля, якого вистачить на 500-700 років. Хоча з 1960 року, коли були розвідані великі запаси нафти й газу в Тюмені, держава перестала приділяти увагу розвитку вугільної галузі й наразі є проблеми зі зношеністю обладнання, застарілими технологіями. Й потужність вугледобувних компаній значно вища тієї, за якою вони видобувають. У 1990 році видобуто і спожито 230 млн. тонн вугілля, а торік Україна мала тільки 60 млн. тонн. Це в той час, коли розвинені країни світу — Росія, Індія, Китай - щороку збільшують споживання вугілля на 10%.
- Яка вартість вугілля?
- Паливо на Вінниччині відпускають 36 складів «ВАТ «Облпаливо». Найкраще розкуповують у Мурованокуриловецькому, Тульчинському, Хмільницькому, Ямпільському, Чечельницькому районах. Антрацит для населення коштує 860 грн., плюс навантаження та доставка. Ми орієнтуємо на централізовану доставку, так дешевше з транспортом. Ціни у нас нижчі, ніж у сусідніх регіонах, тому з наших складів купують люди з прилеглих областей. Борг за вугілля перед нами перевищує 4 млн. грн. На складах «Облпалива» є вугілля усіх марок та сортів Донецького, Придніпровського, Волинського та Львівського басейнів.
Якщо будуть якісь скарги, то споживач може зателефонувати до нас на «гарячу лінію»: 8 (0432) 43-32-23 і ми паливо замінимо й будемо з’ясовувати причину. Розумно чинить той, хто грубки у будинках залишає поряд з газовим опаленням. Тепло взимку в таких оселях забезпечене в будь-якому разі. Для зручності споживачів вугілля фасуємо у мішки. Тонна — це 20 мішків, людина може купити собі небагато — 3-5 мішків, а потім докупити й не хвилюватися, що ніде розвантажити тонну «чорного золота». Колись вугілля було в дефіциті, а зараз — ні.
- Чи є розвідані поклади вугілля на Вінниччині?
- Запаси вугілля є у Хмільницькому, Літинському, Гайсинському районах. До цього вугілля черга дійде, якщо не наша, то дітей та онуків. Спочатку повинен прийти потужний інвестор і налагодити виробництво. Майже 40% вугілля в Україні видобувається шахтами недержавного сектору. Вони мають сучасний шахтний фонд і відповідне технічне оснащення. У них привабливіші й обсяги інвестицій у недержавний сектор — 22 шахти, два роки тому становили 2,9 млрд. грн., тобто майже стільки, як вкладено у 138 державних шахт, а це — 2,3 млрд. грн. Також у недержавному секторі більш високий рівень менеджменту, а середньомісячна зарплата і продуктивність праці вища у два рази, ніж у державному. Відтак собівартість видобутого вугілля у приватизованих шахтах менша, ніж в державних.
Источник: Вінницька обласна щотижнева газета "33 канал" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "
ПОКЛАДИ ВУГІЛЛЯ НА ВІННИЧЧИНІ ЧЕКАЮТЬ ПОТУЖНОГО ІНВЕСТОРА. Розумні господарі про запас взимку в обійсті завжди мають тонну-дві "чорного золота"…
"