Не встиг відлунати шкільний дзвінок 1 вересня, як до нашої редакції почали надходити листи із скаргами від батьків: «Вчителі вимагають від нас здати значні суми грошей «на потреби школи», нав’язали першокласникам програми, які і дорослому осилити непросто».
Зокрема батьки першачків, які навчаються у ЗОШ №20, в листі до редакції пишуть: «Вчителі школи гарно підготували свято 1 вересня. Дівчата і хлопці у вишиванках подарували кожній вчительці 1-го класу коровай. А ті, в свою чергу, дуже гарно привітали своїх дітей і батьків з Днем знань. Наша вчителька почастувала кожного першокласника короваєм. Все було чудово. Але по закінченні зустрічі в класі вчителька зніяковіло попросила у батьків пробачення і повідомила, щоб кожний здав по 56 гривень (на різнокольорові стрічки, кульки, якими була вбрана школа, на зошити і коровай). Таким чином, свято обійшлося батькам близько 5 тисяч гривень. Виникає запитання: за що ми, батьки, платимо міській владі податки? І доки це буде тривати?»
Батьки першокласників, які вчаться у ЗОШ №№ 29, 23, в Стрижавській ЗОШ і інших школах області і міста, скаржаться, що з них вчителі почали вимагати здати від 100 до 300 гривень на «закупівлю шкільних дощок», на «пластикові вікна» для школи і т.п. І такі скарги лунають доволі часто.
Прокоментувати ситуацію ми попросили начальника обласного управління освіти і науки Ігоря Івасюка.
- Це у межах закону, що школи вимагають гроші від батьків, чи це зловживання?
- Ніде чинним законодавством такі побори невизначені і не дозволені, – розповів Ігор Івасюк. – Є механізм матеріальної допомоги навчальному закладу. Він чітко виписаний. Для цього в школі має бути створена Піклувальна рада. Вона може прийняти рішення з приводу тієї чи іншої фінансової підтримки. Наприклад, на ремонт, заміну тих же вікон і закупівлю дошок і т.д. І ці кошти можуть бути здані батьками виключно на добровільній основі. Бо хтось може здати, хтось ні, це залежить від матеріального стану родини. А зараз економічна криза, хтось втратив заробіток чи роботу – це треба враховувати. Крім того, адміністрація школи, директори, завучі, вчителі збирати кошти взагалі не мають права. Це може робити лише від імені батьків представник цієї Піклувальної ради.
Стосовно організації урочистостей, то взагалі, чесно кажучи, обурений фактом. Я дам доручення і ми з’ясуємо це, бо за мою 20-річну педагогічну діяльність вперше чую, щоб у школі збирали гроші на проведення урочистостей. Всі урочистості, безперечно, вимагають певних видатків, але навчальний заклад завжди такі видатки планує. І вони знали і в березні, і квітні, і травні, що 1 вересня буде свято і мали передбачити кошти. Безперечно, це мають бути позабюджетні гроші, бо бюджет не фінансує такі заходи. Але в кожній школі є позабюджетний фонд.
Друга скарга батьків першокласників стосувалась навчальних посібників методиста Галини Іваниці, за якими сьогодні зобов’язують навчатись їхніх дітей. За роз’ясненням стосовно цих посібників ми звернулись до завідувачки кабінетом початкового навчання Вінницького обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників (де працює пані Іваниця) Олени Лесіної.
- За словами батьків, ці зошити-посібники є дуже складними. Мовляв, з дітей «академіків» вже з першого класу роблять. Дорослим самим часто непросто зрозуміти, як виконати те чи інше завдання, яке передбачене в зошиті-посібнику Галини Іваниці, не говорячи вже про шестирічок, – кажуть рідні першокласників. Чи була альтернатива простішим посібникам, бо телефонують обурені батьки з різних районів і кажуть, що ці зошити ввели в усіх школах області тому, що пані Іваниця працює в Інституті післядипломної освіти вчителів?
- Та ні, ви що, у нас кожний вчитель може сам вибрати зошит-посібник, який йому подобається, — розповідає Олена Лесіна. - У нас методист працює. Її дитина вчиться у міській школі №26 в першому класі. Вони використовують зошити Заїки. Хтось вибирає зошити Фідієнка. І в програмі в нас є альтернативні підручники. Наприклад, читати вчимо дітей за букварями Вашуленка, Луцика, Прищепи – вчитель сам вибирає, за чим краще йому працювати. Жодного насилля немає. А зошити-посібники Галини Афанасівни Іваниці рекомендовані Міністерством освіти.
На сьогодні вся Полтавська область перейшла на ці зошити, вся Київська і Львівська. Всі ліцеї київські беруть зошити Галини Афанасівни. Дітям не потрібно все копіювати у цих зошитах, малювати до кінця рядка. Достатньо лише обвести частково те, що намальовано пунктиром. Це підготовчі вправи для складніших математичних понять. Так, це зошити специфічні. Аби вчитель зрозумів, як ними правильно користуватись, ми щороку проводимо семінари. І ще один момент: часто при їх використанні вчителі підходять механічно, нетворчо, не розуміють до кінця, як їх застосовувати, тому перевантажують дітей. Ми методичку видали, яка детально пояснює, як користуватись зошитами Іваниці. Там все докладно описане. Але потрібно взяти і прочитати ці рекомендації…
Тема дискусійна. Хотілося б почути й інші думки.
Источник: Вінницька обласна щотижнева газета "33 канал" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "
"ПОБОРИ" І ЗОШИТИ ПЕРШАЧКАМ-"АКАДЕМІКАМ" - реалії сьогоднішніх вінницьких шкіл?
"