Спеціалісти розкривають черкащанам секрети фабричних соків.
Про користь натуральних соків з овочів та фруктів знають усі. Але серед великого асортименту соків, нектарів, морсів, коктейлів черкащанину можна й розгубитися. "Прес-Центр" вирішив дізнатися у спеціалістів ДП "Черкасистандартметрологія" та Черкаського обласного управління у справах захисту прав споживачів, який сік ліпше купувати.
Що обрати – сік, коктейль, нектар чи морс?
Хоча сік не містить необхідної для організму клітковини, яка є у свіжих овочах та фруктах, все ж велика кількість вітамінів та мікроелементів має велике значення для нашого організму. Особливо корисний змішаний сік, коли вичавлюють сік одразу з кількох видів фруктів чи овочів. Крім того, сік, випитий після їжі, сприяє ліпшому її засвоєнню. Утім у супермаркетах чи крамницях перед нами одразу постає великий асортимент соків різних торгових марок, на яких можна побачити такі надписи: соковий нектар, соковий коктейль, морс, напій соковий, сік. Тому у покупців виникає питання: що обрати?
За державним стандартом України 4283.2:2007 "Соки та сокові продукти", стовідсотково натуральним є лише сік з позначкою "сік натуральний", "сік концентрований натуральний", "сік відновлений", "сік з м’якоттю". Загалом ці види соків виготовляють зі свіжих або заморожених стиглих плодів, а також із концентрованих соків з додаванням води.
– Звичайно, найкорисніший – натуральний сік, який виготовляють віджиманням плодів через фільтри. Завдяки технічному прогресу нині все більше виробників користуються новими технологіями виготовлення смачного напою, – зазначив державний інспектор з держнагляду за дотриманням стандартів, норм та правил ДП "Черкасистандартметрологія" Володимир Щербінін.
Зокрема, щоб і взимку радувати споживачів соками, виробники за допомогою вакууму випаровують з натуральних соків воду. У результаті отримують густий концентрат, який може довго зберігатися, не втрачаючи своїх корисних властивостей. А коли потрібно виготовити сік, то до цього концентрату додають ту кількість води, яку випарували. Так отримують сік, який на упаковці маркується як "відновлений". Це слово викликає асоціації з сухим синтетичним порошком, який розводиться водою. Але насправді це не так.
– Нектар, морс, коктейль, напій соковий можуть містити добавки, цукри, підсолоджувальні речовини, ароматизатори, загущувачі, харчові кислоти, консерванти. Корисні властивості таких соків поступаються повністю натуральним, до того ж калорій тут більше. Тому ліпше вибирати натуральний сік, – говорить заступник директора з питань держнагляду Черкаського регіонального центру стандартизації, метрології та сертифікації Ігор Теплий.
Дивіться не на привабливу упаковку, а на етикетку
Якщо ви хочете придбати справді натуральний продукт, обов’язково звертайте увагу не лише на барвисту упаковку, а й на маркування.
– На етикетці соків обов’язково має бути вказана назва та повна адреса, телефон виробника, заводу та фабрики, маса нетто, склад харчового продукту (перелік використаних плодів), переваги складників, харчових добавок, ароматизаторів, калорійність, поживна цінність, кінцева дата споживання, номер партії, умови зберігання та використання, застереження до вживання дітям, вагітним жінкам, алергікам тощо, – зазначає головний спеціаліст відділу контролю послуг, реклами та розгляду звернень Черкаського обласного управління у справах захисту прав споживачів Лілія Ткаліч.
Етикетка має містити посилання на нормативний документ – ДСТУ, ГОСТ, ТУ. Міністерство охорони здоров’я України має видати гігієнічний висновок на продукцію та технічні умови. Якщо виробник пройшов цю перевірку, то на упаковці буде написано: "Затверджено Міністерством охорони здоров’я України". А розливати такий продукт дозволяють лише у асептичну, герметичну, яка не пропускає повітря і ультрафіолетового проміння, упаковку без стороннього запаху. Найекологічніший матеріал – картон та скло. Також сік повинен бути прозорим, без сторонніх домішок (крім соків з м’якоттю), а колір, смак та аромат – властиві плодам та ягодам, з яких він виготовлений.
– Якщо ми знаходимо продукцію, яка не відповідає хоча б одному із вищезазначених показників, партію бракують, а на виробника накладаються штрафні санкції, – зазначає Лілія Григорівна.
Справжній – не містить консервантів
Щоб переконатися, що ви купуєте натуральний продукт, уважно прочитайте його склад. У соку не повинно бути консервантів (сік зберігається завдяки температурній обробці і особливій упаковці), стабілізаторів, фарбників. Іноді в соку може міститися цукор (це стосується соків з м`якоттю), а також сіль і спеції (в овочевих соках), що цілком допустимо. Також за державними стандартами натуральний – це 100-відсотковий сік без додавання цукру.
Якщо ж ви все-таки не довіряєте магазинній продукції, то зверніться до домашніх рецептів: компотів, узварів, морсів і киселів. Вони вже точно значно корисніші для здоров’я, оскільки містять всі необхідні речовини в природному вигляді.
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Соки з магазину"