Бананова республіка без бананів : 566219 : Бизнес

Бизнес Львов : Новости за 7 дней

Все регионы | Киев и область | Харьков и область | Днепропетровск и область | Донецк и область | Запорожье и область | Винница и область | Житомир и область | Ивано Франковск и область | Кропивницкий и область | Луганск и область | Луцк и Волынская область | Львов и область | Николаев и область | Одесса и область | Полтава и область | Ровно и область | Симферополь и Крым | Сумы и область | Тернополь и область | Ужгород и Закарпатская область | Херсон и область | Хмельницкий и область | Черкассы и область | Чернигов и область | Черновцы и область
Местные новости | Акции и скидки | Объявления | Афиша | Пресс-релизы | Бизнес | Политика | Спорт | Наука | Технологии | Здоровье | Досуг | Помогите детям!
Все регионы > Украина > Львов и область : Последние новости > Бизнес
Подробно

Бананова республіка без бананів

Економічна політика україн­ського уряду давно викликає більше запитань, аніж дає відповідей. Зокрема, щодо залучення зовнішніх позик. Іще напередодні першого траншу кредиту МВФ чимало експертів застерігало від утягнення України в боргову яму, однак Юлія Тимошенко запевняла, що ці кошти дозволять нам боротися з кризою. Як наслідок, державний борг зростає, а очікуваних результатів одужання економіки чомусь не видно.
Загалом за час незалежності державний борг України зріс удесятеро й нині становить 33,262 млрд. дол. США, або 256 млрд. грн. І це якщо не враховувати заборгованості держави перед вкладниками колишнього Ощадбанку СРСР. При цьому в липні цього року державний зовнішній борг збільшився на 35,148 млрд. грн. (40,86%), а державний внутрішній борг – на 19,115 млрд. грн. (42,79%).
Позичене треба віддавати, лякають економічні експерти, обіцяючи багаторічне виповзання з кредитної кабали. При цьому ніхто не береться прогнозувати, скільки триватиме цей розрахунок, особливо в умовах погіршення всіх економічних показників, падіння економіки й відсутності реформування реального сектору економіки, який, власне, і міг би в перспективі забезпечити держбюджет необхідними для виплат коштами.
А от український прем’єр боргів не боїться. Нещодавно пані Тимошенко оприлюднила рецепт справжнісінького економічного чуда по-україн­ськи: згідно з ним, борги слід не зменшувати, а… збільшувати. “Необхідно використовувати змогу купувати необхідні товари за мінімальними цінами, що є в умовах світової фінансової кризи, а також отримувати кредити від інших країн, – сказала Юлія Володимирівна під час наради з керівниками підприємств авіабудівної галузі в Харкові. – Нам не просто можна, нам необхідно збільшувати борги”.
При цьому пані Тимошенко зазначила, що розвинені держави світу мають розміри зов­нішніх позик в обсязі 100-120% ВВП країни, а позики України становлять усього-на-всього 27% ВВП. За логікою прем’єра, в нас іще чималенький запас для позичок.
Про те, наскільки “боргова” політика уряду є виправданою, чи ефективно використовують позичені кошти та як Україна повертатиме борги – в розмові із заступником директора Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України Валерієм Новицьким і директором Інституту трансформації суспільства Олегом Соскіним.
– Нещодавно Юлія Тимошенко заявила, що нам треба збільшувати борги. Наскільки виправданою є така політика уряду?
Валерій Новицький:Річ не в тому, наскільки великим є борг. Звичайно, є відомі формули про те, як позика має співвідноситися або з річним обсягом експорту, або з обсягом ВВП. І тут треба триматися в рамках. Однак річ зовсім не в тому, чи збільшувати обсяги боргу, чи ні, а в тому, як використовувати позичене.
Ми, як правило, маємо ситуа­цію, коли гроші позичають неефективно. Їх беруть у борг тоді, коли можна було цього не робити. Кошти позичають під структурні “провали”, які ми створюємо власною бездіяль­ністю. Унаслідок цього виникає потреба “латати дірки”, які з’являються тому, що ніхто не проводить необхідних структурних реформ. У нас не тільки влада, а й наука і суспільство перебувають у полоні застарілих вимог про те, що Україна повинна будувати ринкову економіку.
Жодна інша країна не будує ринкової економіки. Сучасні держави будують інституційну економіку і проводять відпо­відні структурні реформи. Якщо подивитися, то інші країни виходять із кризи через великі соціальні витрати й великі витрати на технологічний розвиток. Якби Україна позичала гроші під технологічні проекти, формування інформаційно містких технологій майбутньо­го, то я підтримував би такі позичання. Однак упродовж багатьох минулих років у нас практично не було позик для технологічного розвитку. Тут можна згадати тільки кілька кредитів від Європейського банку реконструкції та розвитку й лічені кредити від Міжнародного банку реконструкції та розвитку, які йшли на реальний сектор. Як правило, коли в нас кажуть про кредити, то йдеться про позичання грошей від МВФ зовсім не під структурні реформи – ті гроші витрачають у непрозорий спосіб і вони Україні взагалі не потрібні.
Олег Соскін: Погляньмо на це в числах. На сьогодні зов­нішній державний борг України становить 25 млрд. дол. США, а ВВП за умов падіння на 25% за півроку вироблено на суму 45 млрд. Фактично наш зовнішній борг становить чверть річного валового продукту. Дехто скаже, що це, може, не так страшно, однак є ще відсотки. В середньому ми набрали боргів під 10 відсотків. Отже, на свої 25 млрд. повинні платити 10% річних, тобто витрачати 2,5 млрд. дол. на рік на обслуговування кредиту. А 20 млрд. гривень (за курсом 8 грн./дол.) – це місячний дохід державного бюджету 2009 року, який треба просто віддати. А де їх узяти – ці 20 млрд.? Ураховуючи, що ми вже маємо дефіцит державного бюджету, який за півроку становить 30 млрд. грн. (цей дефіцит планували як річний, однак він виник за півроку, і якщо ситуація не зміниться, то річний становитиме 60 млрд.), то ці борги немає чим погасити. Уряду нічим покривати навіть витрати бюджету. Нині є два джерела, з яких “закривають” бюджет – облігації внутрішньої державної позики та гроші Міжнародного валютного фонду. Коштами МВФ Юлія Тимошенко збіль­шує державний борг України, який був 15 млрд., став 26, а до кінця року буде 30. Юлія Володимирівна за рік подвоїла державний борг нашої держави.
– Оцініть, будь ласка, ефективність використання позичених коштів.
В.Н.: Тільки владі й уряду відомо, куди йдуть позичені кошти. Це їх парафія і вони тут більше компетентні. Скажу інше: якби ці гроші витрачали прозоро, то не було б тих великих проблем, які маємо. Бачимо, що трапляється з курсом гривні після отримання чергового траншу Міжнародного валютного фонду. Тож виникає запитання – а навіщо цей транш був потрібен? Гривня після кредитів від МВФ не стабілізується, хоча, здається, саме це і є головною метою позики. Тобто навіть головний пункт аргументів за позичання не працює.
О.С.: Ці гроші Україні не потрібні. Вони необхідні для одного – утримувати клани. Якби цих коштів не було, народ уже давно скинув би ці клани. А так українцям підкидують подачки завдяки цим кредитам й облігаціям, і вони, як стадо, жують жуйку й мовчать. А можна було обійтися грошима, які є в державі, однак для цього треба було здійснити реформи і дати змогу розвиватися малому бізнесу.
Тому позичені гроші використовують неефективно. Що робить Юлія Тимошенко? Вона паразитично витрачає позики. Вони йдуть банкам, на фінансування неефективних державних підприємств, на оплату того репресивного бюрократичного апарату, нікому непотрібної міліції, прокуратури, продажного суддівського корпусу, бюджетної сфери тощо. Ці гроші не надходять у реальний сектор, не стимулюють самозайнятості населення. Однак їх варто було б спрямувати на те, щоб створювати умови, за яких люди зможуть самі на себе заробляти! Натомість кошти витрачають на різні популістські програми. Наприклад, на те, щоб дати змогу своїм будівельним компаніям видати житло пільговикам. Та це ж нонсенс! Фактично за наш рахунок (а боржниками стаємо ми з вами) дозволяють приватним компаніям не стати банкрутами, а бюджетним пільговикам – привласнити сотні тисяч доларів у вигляді квартири, яку вони приватизують. У підсумку це не сприяє розвитку бізнесу, а спричиняє перерозподіл багатства. Це прихована корупція, коли Юлія Тимошенко, користуючись прем’єрством, за наш рахунок бере під гарантії держави іноземні кредити і використовує їх для збагачення своїх кланово-фінансових груп. А люди, які самі на себе заробляють, опиняються в збитках – на них усе сильніше тиснутиме оподаткування, щоб бюджет мав змогу погашати кредит, а умови для бізнесу не поліпшуватимуться.
– Як відомо, борги треба віддавати. Нині нас усе активніше лякають багаторічною борговою ямою. Наскільки такий песимістичний прогноз є реальним?
В.Н.: Цей прогноз є реальним навіть не тому, що борг зростає (хоча й тому також), а через відсутність в українській економіці ознак динамічного й ефективного розвитку. Дина­мічна й ефективна економіка знайшла б гроші, які треба віддавати. А недієва може через борги опинитися на такому далекому узбіччі технологічного прогресу, що просто не матиме шансів вийти з нього. Як наслідок, погіршиться та тенденція, яка вже стала дійсністю – Україна перетворилася на країну глобальної периферії, втратила провідні позиції за більшістю технологій, і навіть утрачає змогу розвивати технології. Наша держава стає своєрідною банановою республікою. Тільки бананові республіки ХХІ століття – це не ті країни, які вирощують банани, а ті, які розвивають застарілі види виробництва.
О.С.:Україна вже не здатна віддати ці борги малою кров’ю. Наприкінці року державний борг становитиме понад 30 млрд. дол. США. Наступного року з цих 30 млрд. нам треба буде віддати близько 5 млрд. боргового тіла й 3 млрд. на обслуговування. При цьому відбудеться зменшення ВВП на 25-30%. То як можна поєднати падіння всіх економічних показників, зменшення бюджету та 8 млрд. боргу? Вважаю, що ми стоїмо на межі внутрішнього дефолту. І не бачу можливостей для уряду віддати ці борги.





Источник: ЛЬВІВСЬКА ГАЗЕТА | Прочитать на источнике

 

Добавить комментарий к новости "Бананова республіка без бананів"

Ваше имя:

Ваш email адрес: (email не публикуется на страницах сайта)

Комментарий:



Календарь
Новых вестей сегодня: 6
Новых вестей вчера: 17

Сегодня | 7 дней | 30 дней

<<

Октябрь 2024

Вс Пн Вт Ср Чт Пт Сб
01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Комментарии

Кировоград-25: история в погонах

Стрелец. 15-08-2023 08:45
Грязь там осталась, а не офицеры.. ...

Підвищення кваліфікації вчителів онлайн: оптимальний вибір

КатеринаШ. 23-02-2023 10:52
Порадьте зручний LMS для викладання онлайн, бажано не англомовний. . ...

Polly Group Ukraine

Avenue17Ru. 21-10-2022 14:16
Мне кажется это очень хорошая идея. Полностью с Вами соглашусь.
. ...

На дачу едут на одной ноге!
Но на этом испытания пенсионеров не заканчиваются – впереди пешие марш-броски по 3-5 километров

ОbMalv. 19-11-2021 11:51
Спасибо, ваш сайт очень полезный!
. ...

Закупівля нових «Пакунків малюка» під загрозою зриву

Ольга. 11-05-2021 18:00
Господи... Неужели у нас не один процесс не обходится без коррупционных схем? Нормально же выпускали эти бейби боксы до 2020-го года. Что потом пошло не так? Такое ощуще. ...

Что делать, если шиномонтажник сорвал резьбу на шпильке авто?

MSCLYPE. 31-03-2021 15:52
Группа компаний "Азия-Трейдинг" предлагает услуги таможенного оформления в морских портах Владивостока и порт Восточный. Вместе с таможенным оформлением мы оказываем услуги международной перевозки сборных и контейнерных грузов. ...

IT сервисы Google Cloud для рядового сотрудника от Wise IT

Наталушко. 31-10-2020 04:47
На заметку! Полезная статья как обезопасить личные данные в интернете. Актуально, как никогда ранее. Имхо. ...

Человек-легенда Лев Абрамович Наймарк

Андрей Александрович Снежин. 23-10-2020 17:24
Я бывший ученик Льва Абрамовича Наймарка. Благодаря ему я успешно поступил в Харьковский авиационный институт, успешно его окончил. Работал в авиации в г. Ульяновске на АО "Авиастаре - СП", бывший УАПК. ...

DINERO підсумовує результати року

Тимофій. 16-01-2020 15:17
Стабільне положення команії Дінеро на ринку МФО красномовно підтверджує 2 аспекти: по-перше, що банківські методи підходу до кредитування фізичних осіб віджили себе, і їх однозначно потрібно змінювати. ...

Після голкотерапії люди стають сильнішими

Анна. 06-10-2019 21:22
надайте контактні дані Марії Миськів. ...

Что такое ВсеВести.com?

ВсеВести.com - это система поиска региональных новостей и объявлений, где вы сможете найти ежеминутно обновляемую информацию из тысяч источников, опубликовать свои новости и объявления, обсудить события или, за считанные минуты, создать собственную ленту новостей. Подробнее...

Погода

Книга жалоб Казахстана

Книга жалоб - это сайт для подачи жалобы или отзыва на государственые учреждения, бизнес, на определенных людей и на государственных служащих на территории республики Казахстан. Жалобная книга Казахстана EGOV.PRESS не является официальным ресурсом. Например, для подачи жалобы на незаконные действия прокуратуры или суда, необходимо авторизаваться через социальные сети. Также мы рекомендуем доску объявлений.

Львов



Курсы валют

Курсы валют







О проекте | Контакты | Реклама на сайте | Карта сайта