Ми ще не бачили кризи : 555413 : Бизнес

Бизнес Львов : Новости за 7 дней

Все регионы | Киев и область | Харьков и область | Днепропетровск и область | Донецк и область | Запорожье и область | Винница и область | Житомир и область | Ивано Франковск и область | Кропивницкий и область | Луганск и область | Луцк и Волынская область | Львов и область | Николаев и область | Одесса и область | Полтава и область | Ровно и область | Симферополь и Крым | Сумы и область | Тернополь и область | Ужгород и Закарпатская область | Херсон и область | Хмельницкий и область | Черкассы и область | Чернигов и область | Черновцы и область
Местные новости | Акции и скидки | Объявления | Афиша | Пресс-релизы | Бизнес | Политика | Спорт | Наука | Технологии | Здоровье | Досуг | Помогите детям!
Все регионы > Украина > Львов и область : Последние новости > Бизнес
Подробно

Ми ще не бачили кризи

Від початку року виникає враження, що криза позаду. Припинив коливатися курс долара, банки почали повертати депозити, а уряд надалі наполегливо виплачує пенсії і зарплати.
Ситуація поліпшується? Виявляється, ні. На жаль, в останні місяці стабільність була лише зовнішньою. Восени Україну очікує справжня криза, яка багатьом нагадає осінь 2008 року.
Річ у тім, що за півроку не зникла жодна з причин цієї скрути. Назвемо дві основні: зменшення екс­порту й “дірки” в бю­джеті держави.
ВНЕСОК СВІТОВОЇ КРИЗИ
Зменшення експорту було б чимось далеким, якби не один факт. Іще 2008 року експорт давав 68% виробництва в нашій державі. Іншими словами, країна працювала на вивіз й отримувала основні гроші з-за кордону.
Лише за перший квартал 2009 року експорт упав до 47,6% українського виробництва. Вітчизняну продукцію перестали купувати за кордоном. Стали нікому не потрібні сляби, добрива, верстати й вантажівки. Це і є внесок світової кризи в українську.
Наприклад, 2008 року металурги щороку забезпечували країні близько 30 мільярдів доларів валютної “виручки”. Нині вони існують завдяки податковим пільгам і ледь зводять кінці з кінцями.
Аналогічна ситуація з хіміками й машинобудівниками. Понад те, якщо на початку року щось іще продавали, то в червні-липні в Україну взагалі припинився приплив валютного виторгу.
При цьому виробництво в державі знизилося на 21,6%. Для порівняння: у Росії спад становить 9,5%, а в Польщі його взагалі не було.
Ці цифри свідчать, що від зменшення експорту зазнали збитків не лише експортери. 2008-го на ввезені з-за кордону гроші вони купували українські товари й послуги. Тепер здійснювати такі придбання немає за що.
Нещодавно Світовий банк оці­нив ступінь кризи вітчизняної економіки. За його даними, 2009 ро­-ку Україна втратить 15% свого виробництва. Вперше від 1991 року економіка держави “стиснеться”.
Чи є надія, що експортери раптом продаватимуть значно більше? Такі сподівання існують, але, на жаль, для “світової майс­терні” – Китаю. Щодо нашої держави ситуація протилежна.
“Якщо до травня падіння експорту української продукції коливалося в межах 40-46%, то в травні воно становило 57%, а в перші дні липня – 60%. Триває скорочення ринків збуту вітчизняних товарів”, – каже перший зас­тупник голови секретаріату Президента Олександр Шлапак.
ГРОШЕЙ УЖЕ НЕМАЄ
Утім найглибинніша причина кризи – не в зменшенні рівня експорту.
Держбюджет увійшов у скруту на межі напруження. Від осені 2008 року підприємства різко скоротили виробництво й почали сплачувати значно менше податків. Знизилися надхо­дження від митниці – у кращі роки вона надавала половину заробітку держави. Загалом доходи до бюджетів упали щонайменше на 30-40%.
Проте не зникли витрати. Уряду, як і раніше, треба платити зарплати й пенсії. Місцеві бюджети, з яких отримують гроші лікарі та вчителі, “зависли” на шиї Кабміну. Пенсійний фонд іще від 2005-го хронічно не справлявся з навантаженням і жив за кошти з “центру”. З початку 2009 року він заборгував уряду 8,6 мільярда гривень.
Звісно, можна вітати зусилля Кабінету Міністрів. У таких складних умовах він з усіх сил намагається знайти кошти для виплат, утримує Пенсійний фонд і “Нафтогаз України”. Держава вже отримала від МВФ 7,3 міль­ярда доларів США, і незабаром надійде ще 3,3 мільярда. Кредити нададуть Світовий банк, ЄБРР, росіяни й, можливо, ЄС.
Іще близько 36 мільярдів гривень отримано шляхом стягнення податків наперед і задяки “друкуванню” грошей. Це величезна сума, якщо врахувати, що всього за півроку до державного бюджету “стягнено” 90,4 мільярда гривень.
Такі числа вказують на незаперечний факт: за перше півріччя реальне виконання бюджету становить лише 66,2%. Цей показник відображає, скільки коштів економіка під час кризи може віддати у вигляді податків. Отже, 33,8% грошей зібрано в неприродній спосіб.
Не гріх було б так напружуватися, якби уряд швидко перебудував модель бюджету, ухвалив антикризові закони й зупинив спад економіки. Якби відмовився від частини пільг населенню і “заморозив” зарплати й пенсії. Що завгодно, аби усунути величезний розрив між доходами й витратами скарбниці.
У реальності ж цього не сталося. Економіку не відновлено. Бюджет не змінено.
“Через падіння ВВП різко скоротилася дохідна база, однак адекватно не переглянуто бю­джетні зобов’язання. Різко збіль­шується потенційний дефіцит бюджету, в тому числі через позабюджетні соціальні фонди, місцеві бюджети і “Нафтогаз України”, – зазначив економіст Світового банку Руслан Піонт­ківський.
На 2009 рік Світовий банк прогнозує дефіцит бюджету в розмірі 6,5% ВВП, або 60 міль­ярдів гривень. Саме таким буде недобір, який КМ повинен буде закрити. З яких джерел – наразі незрозуміло.
Днями опублікували підсумки опитування, яке проводив Нацбанк серед українських підприємств. 86,2% компаній вважають, що в наступні 12 мі­сяців в Україні триватиме спад. 21,8% упевнені, що їх становище погіршиться, а 56,6% – не зміниться.
Підприємства не найматимуть людей, не вкладатимуть гроші в розвиток і навіть не залучатимуть кредити. Отже, вони не нададуть більше податків. Але бюджету потрібні гроші. Де ж їх узяти?
Наразі на це запитання немає відповіді. Переплата податків у травні досягла 11,3 мільярда гривень. Не відшкодований під­при­єм­ствам ПДВ – 14,7 мільярда гривень. Окрім того, уряд змусив Нацбанк надрукувати близько 10 міль­ярдів гривень. Усі вони можуть дати ще, але небагато. МВФ теж надасть нескоро й незначну суму.
Так, єдина надія – “друкар­ський верстат” Нацбанку. Але й тут у Кабміні мало простору для маневру. Видаючи кредити, МВФ змусив Україну обмежити “друкування” гривні.
Отже, грошей не буде. І це безпосередньо стосується пенсіонерів і працівників бюджетної сфери. Вони повинні зрозуміти, що в першому півріччі уряд вичерпав усі можливості підтримувати соціальні виплати на високому рівні. І від серпня прогнозують перші проблеми з виконанням бюджету. Джерел фінансування не залишилося. Це означає, що почнуться затримки з виплатами. Чи надовго – складно сказати, але цілком зрозуміло, що до кінця 2009 року легше не стане. Краще підготуватися заздалегідь, бо ми ще не бачили кризи.
Михайло Кухар, головний редактор журналу “МЫСЛЬ”


Источник: ЛЬВІВСЬКА ГАЗЕТА | Прочитать на источнике

 

Добавить комментарий к новости "Ми ще не бачили кризи"

Ваше имя:

Ваш email адрес: (email не публикуется на страницах сайта)

Комментарий:



Календарь
Новых вестей сегодня: 6
Новых вестей вчера: 17

Сегодня | 7 дней | 30 дней

<<

Октябрь 2024

Вс Пн Вт Ср Чт Пт Сб
01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Комментарии

Кировоград-25: история в погонах

Стрелец. 15-08-2023 08:45
Грязь там осталась, а не офицеры.. ...

Підвищення кваліфікації вчителів онлайн: оптимальний вибір

КатеринаШ. 23-02-2023 10:52
Порадьте зручний LMS для викладання онлайн, бажано не англомовний. . ...

Polly Group Ukraine

Avenue17Ru. 21-10-2022 14:16
Мне кажется это очень хорошая идея. Полностью с Вами соглашусь.
. ...

На дачу едут на одной ноге!
Но на этом испытания пенсионеров не заканчиваются – впереди пешие марш-броски по 3-5 километров

ОbMalv. 19-11-2021 11:51
Спасибо, ваш сайт очень полезный!
. ...

Закупівля нових «Пакунків малюка» під загрозою зриву

Ольга. 11-05-2021 18:00
Господи... Неужели у нас не один процесс не обходится без коррупционных схем? Нормально же выпускали эти бейби боксы до 2020-го года. Что потом пошло не так? Такое ощуще. ...

Что делать, если шиномонтажник сорвал резьбу на шпильке авто?

MSCLYPE. 31-03-2021 15:52
Группа компаний "Азия-Трейдинг" предлагает услуги таможенного оформления в морских портах Владивостока и порт Восточный. Вместе с таможенным оформлением мы оказываем услуги международной перевозки сборных и контейнерных грузов. ...

IT сервисы Google Cloud для рядового сотрудника от Wise IT

Наталушко. 31-10-2020 04:47
На заметку! Полезная статья как обезопасить личные данные в интернете. Актуально, как никогда ранее. Имхо. ...

Человек-легенда Лев Абрамович Наймарк

Андрей Александрович Снежин. 23-10-2020 17:24
Я бывший ученик Льва Абрамовича Наймарка. Благодаря ему я успешно поступил в Харьковский авиационный институт, успешно его окончил. Работал в авиации в г. Ульяновске на АО "Авиастаре - СП", бывший УАПК. ...

DINERO підсумовує результати року

Тимофій. 16-01-2020 15:17
Стабільне положення команії Дінеро на ринку МФО красномовно підтверджує 2 аспекти: по-перше, що банківські методи підходу до кредитування фізичних осіб віджили себе, і їх однозначно потрібно змінювати. ...

Після голкотерапії люди стають сильнішими

Анна. 06-10-2019 21:22
надайте контактні дані Марії Миськів. ...

Что такое ВсеВести.com?

ВсеВести.com - это система поиска региональных новостей и объявлений, где вы сможете найти ежеминутно обновляемую информацию из тысяч источников, опубликовать свои новости и объявления, обсудить события или, за считанные минуты, создать собственную ленту новостей. Подробнее...

Погода

Книга жалоб Казахстана

Книга жалоб - это сайт для подачи жалобы или отзыва на государственые учреждения, бизнес, на определенных людей и на государственных служащих на территории республики Казахстан. Жалобная книга Казахстана EGOV.PRESS не является официальным ресурсом. Например, для подачи жалобы на незаконные действия прокуратуры или суда, необходимо авторизаваться через социальные сети. Также мы рекомендуем доску объявлений.

Львов



Курсы валют

Курсы валют







О проекте | Контакты | Реклама на сайте | Карта сайта