Меморандум про співпрацю, основними принципами якого є відродження взаємодовіри і взаємодопомога, планують підписати представники бізнесу та банківської системи області.
Про можливості співпраці банків і підприємств йшлося під час засідання круглого столу на тему "Взаємодія бізнесу і банківської системи у подоланні кризових явищ".
Без кредитів страждає бізнес
– Наразі усі підприємства страждають від нестачі обігових коштів. Без кредитування вижити дуже складно. Через фінансову нестабільність наші підприємства не можуть нормально функціонувати, – зауважив голова Черкаської обласної організації союзу промисловців та підприємців Борис Райков.
За словами голови правління черкаського ВАТ "Консервагроінвест" Валентини Матіщук, потрібно, щоб не лише підприємства, а й банки йшли на поступки, ставилися з розумінням до своїх клієнтів.
Чому банки не кредитують
За даними управління НБУ в Черкаській області, у 2008 році кредитний портфель банківських установ в області зменшився на 450 млн грн., а за 6 місяців 2009 року – на 180 млн грн.
– Фактично ресурсна база наших банків в області значно відстає від розміру кредитного портфеля, який надали установи банків. Це призвело до того, що банки на сьогодні фактично призупинили кредитування. Крім того, зростає проблемна заборгованість. Частка проблемних кредитів у банківських установах області становить 5,6%, тоді як по Україні цей показник становить 5,4%, – коментує ситуацію голова управління Національного банку України в Черкаській області Сергій Забудський.
Замість банків піраміди
Черкаські підприємці висловилися критично щодо продовження банками прийому депозитів попри відсутність кредитування.
– Якщо банки не дають кредитів, то це називається "МММ"! Це піраміда і більш нічого! – висловив свою думку заступник голови правління ЗАТ "Коопзовнішторг" Володимир Костенко і закликав Нацбанк брати ці фінустанови під контроль і давати таким діям оцінку.
Як зазначив голова облуправління НБУ Сергій Забудський, банк "Київ" за весь час роботи в Черкаській області не надав жодного кредиту, у той час як зібрав 45 млн грн. вкладів. А питання повернення вкладів залишається невирішеним.
Банківська політика шкутильгає?
Підприємців обурює також політика банків, яка обмежує у праві вибору і створює несприятливі для бізнесу умови.
– За кредитною угодою банк має право підвищувати процентні ставки. Ми не погоджуємось із цим, – каже Валентина Матіщук. – Крім цього, згідно з банківською угодою, з нас вимагають страхувати майно лише в тих страхових компаніях, які називає банк, а ці установи, як правило, беруть вдвічі дорожче, ніж інші компанії. Хотілося б, щоб банк більш лояльно ставився до клієнтів.
Фінансовий директор Смілянського машинобудівного заводу Лінда Сібуль вважає, що кожен банк повинен мати фонд, який гарантував би вклади. На її думку, політика відсотків за кредит повинна регулюватися державою, особливо коли банківська система у такому скрутному становищі, як нині.
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Бізнесмени та банкіри Черкащини шукають компроміс"