Поради спеціаліста санітарно-епідеміологічної станції.
"Вражає антисанітарія, що панує у літніх павільйонах, у точках швидкого харчування. Наприклад, йдучи з центрального ринку, я зайшла у намет, що на розі вулиць Леніна-Гоголя, щоб попити мінералки. На столику біля продавця лежать котлети, по них повзають мухи. Поряд – риба до пива. Усе це у спеку лежить не в холодильнику, припадає вуличним пилом. А у самому центрі міста, біля Поштамту, у такий же спосіб торгують випічкою з м’ясною начинкою, кремовими тістечками… Чому наша санітарна служба не закриває такі точки, діяльність яких напряму загрожує здоров’ю людей?"
В. Рудь, м. Черкаси
– Важко зрозуміти, якою логікою керувався Кабінет Міністрів, приймаючи постанову №502 від 21.05.2009 року "Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року", – розповідає завідувач відділення гігієни харчування Черкаської санепідемстанції Петро Турик. – Цей документ істотно скоротив наші повноваження. Санітарна служба може не частіше одного разу на рік перевіряти як торгові точки, так і об’єкти приготування та продажу харчових продуктів, напівфабрикатів та готової їжі. Крім того, про заплановану перевірку слід попередити підприємця за 10 днів. Одні підприємці до цього строку наводять лад на своєму об’єкті. Але така запрограмована одноденна перевірка не дає об’єктивної картини того, наскільки порушуються санітарні норми у буденній діяльності. Інші підприємці взагалі у день перевірки можуть повісити замок на свою точку.
До прийняття вищеназваної постанови, санітарні лікарі раз на місяць перевіряли об’єкти підвищеного ризику. А тепер лише головний лікар СЕС може, взявши на себе відповідальність, вирішити провести позапланову перевірку. Так напередодні випускних вечорів були перевірені ресторанні заклади міста, кафе.
Ще одна болюча проблема – стихійна торгівля продуктами харчування. Санітарна служба не має повноважень притягувати до відповідальності стихійників. Впорядкувати їхню діяльність повинна міська влада.
Отже, споживачі повинні бути особливо уважними, купуючи вуличну їжу. Зверніть увагу на санітарний стан торгової точки, оцініть продукцію візуально, за запахом. Та найкраще – уникати швидкої їжі, споживати більше овочів, фруктів, відмовитись від майонезу.
Швидкопсувні продукти
– Пиріжки, випічка з м’ясною, рибною начинкою
За умови, що ці вироби виготовлені з якісної сировини, у спеку термін їхньої придатності не може перевищувати 1 годину. На жаль, гарантію якості на вулиці ви навряд чи отримаєте.
– Хот-дог
Головну небезпеку цього виробу становить сосиска, яка псується так само швидко, як і овочі з майонезом, що додаються до неї. У білковому середовищі створюються сприятливі умови для розвитку патогенних бактерій – від дизентерійних до холерних. Хот-дог придатний до вживання лише одну годину.
– Шаурма
Харчові отруєння, викликані м’ясними продуктами, особливо небезпечні. Скажімо, шаурма у спеку не може зберігатися більше як 1,5 години. Кухарі штучно "поліпшують" її якість. Вони щедро застосовують спеції, приправи, які перебивають запах і смак несвіжого м’яса.
– Вироби з сиру
Сирники, пиріжки з сиром, сирні запіканки належать до категорії продуктів швидкого псування. Вже через 40-50 хвилин без холодильника сир починає скисати.
– Торти, тістечка
Ці вироби, для виготовлення яких використовують яйця, молоко, сметану, масло та інші продукти з коротким терміном придатності, забороняється зберігати у спеку без холодильника.
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Як захиститися від харчових отруєнь у спеку?"