Користуючись громадським транспортом та грошима, черкащани навіть не замислюються, яка небезпека може їх підстерігати.
Журналісти "Прес-Центру" вирішили з’ясувати, які ж збудники хвороб "живуть" у черкаських маршрутках та на українських гривнях.
Від корости врятує мило!
Ходити пішки дуже корисно, але, поспішаючи вранці на роботу, черкащани віддають перевагу маршруткам. Здавалося б, чим може загрожувати чистий салон автобуса. Проте в повітрі та на поручнях громадського транспорту зачаїлось безліч бактерій.
– У маршрутках найбільш імовірно підхопити збудників хвороб, які передаються повітряно-крапельним шляхом, – коментує завідувачка епідеміологічного відділу Черкаської обласної СЕС Людмила Комасько. – Автобус можна порівняти із закритим приміщенням, тому, після того як хтось покашляв чи чхнув, бактерії можуть циркулювати по всьому салону протягом дня. Не варто забувати й про грибкові захворювання. Адже, якщо хтось із таким захворюванням потримався за поручень, після цього грибок можуть підхопити сотні людей, які щодня їздять у громадському транспорті. На жаль, у санітарних нормах немає жодної згадки про дезінфекцію салону. Власники маршруток лише зобов’язані тримати його у чистоті. Тому працівники санепідемстанції не мають повноважень перевіряти наявність збудників хвороб у салонах маршруток.
Імовірність наявності збудників грибкових захворювань та корости на поручнях громадського транспорту досить велика. А от чи захворіє людина на ці хвороби – залежить від неї самої.
– Річ у тім, що навіть коли людина й справді підхопила цих збудників, повинен пройти час, щоб з’явились ознаки захворювання, тобто інкубаційний період, – коментує головний позаштатний дерматовенеролог ГУ ОЗМК в Черкаській області Костянтин Осауленко. – Тому після відвідувань громадських місць обов’язково потрібно мити руки з милом. Але багато людей просто забуває про це правило особистої гігієни, тому й хворіє шкірними захворюваннями. Ще одним розсадником інфекцій у маршрутках можуть бути гроші.
Що показав лабораторний аналіз черкаських грошей
"Доню, піди помий руки, ти ж гроші щойно в руки брала", – напевно кожен з нас чув такі перестороги, що нібито грошові купюри та монети переносять небезпечні захворювання.
Щоб стовідсотково повірити у це твердження, "Прес-Центр" вирішив зробити лабораторний аналіз звичайної української гривні паперовим номіналом 1, 2, 5, 10, 20, 50 та 100, а також монет у бактеріологічній лабораторії Черкаської міської СЕС. На експертизу ми взяли банкноти та копійки у кондуктора звичайної черкаської маршрутки, у касі продуктового магазину та бабусі, яка торгує насінням та цигарками. З "піддослідних" грошей були відібрані змиви на наявність бактерії кишкової палички, яєць гельмінтів та на загальний бактеріологічний посів. Результати досліду нам повідомили на третій день.
Як виявилось, яєць гельмінтів (глистів) виявлено не було, проте, розглядаючи під мікроскопом відстояний змив з наших грошей, ми побачили шматочки пилу, волосся, кольорових ниток та ще якогось бруду.
– Це не означає, що на грошах гельмінтів не буває. Вони могли просто впасти, потрапити на руки людини або не прижитися на банкнотах через брак сприятливих умов. Зазвичай яйця гельмінтів потрапляють на гроші через непомиті хворою людиною після туалету руки, мокротиння зі слизових оболонок, з рук людей, які торкалися брудних овочів, м’яса, запилених поверхонь, – говорить завідувачка бактеріологічної лабораторії міської СЕС Людмила Папач.
Наступним кроком нашого експерименту стало виявлення кишкової палички. Перевіривши змиви з усіх запропонованих номіналів, спеціалісти лабораторії виявили бактерії, схожі на кишкову паличку, на 100 та 50-гривневій купюрі, які свідчать про фекальне забруднення грошей. Тобто якби людина зі слабким імунітетом потримала ці купюри, а потім немитими руками почала їсти пиріжок або доторкнулася рукою до губ – не виключено, що вона б захворіла. Сама кишкова паличка захворювань не викликає, але свідчить про те, що на гроші можуть потрапити збудники кишкових інфекцій, дизентерії, черевного тифу, сальмонельозу, гепатиту.
Напевно, ми принесли надто "чисті" гроші, тому такого "букета" не виявили.
– Якщо ви тримали гроші, обов’язково ретельно вимийте руки. Мікроби, що легко передаються через банкноти, проникають в організм через рот та невеликі порізи і подряпини на шкірі, тому дотримуйтесь правил особистої гігієни та звертайте увагу на стан своїх рук. Людям, які працюють з грошима, ліпше використовувати рукавички. Адже мікроби можуть потрапити в організм через слизові оболонки, коли людина облизує пальці. Втім, якісно помити руки можна лише в тому разі, якщо намилити й змити їх водою двічі, – радить головний державний санітарний лікар Черкас Василь Загородній.
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "На черкаських грошах виявлено кишкову паличку, а в маршрутках можна підчепити коросту"