Найбільші нафтові родовища виснажуються рекордно швидкими темпами, а поклади копалин пройшли свої виробничі максимуми. У результаті вже починаючи з 2010 р. в світі відчуватиметься гостра нестача "чорного золота". Такої думки дотримується головний економіст Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) Фатіх Біроль.
Як передає телеканал "Вісті", висновки МЕА базуються на першому комплексному дослідженні стану більше 800 нафтових родовищ в різних частинах світу. Вони складають близько 75% від загальних світових запасів нафти.
За оцінками провідного економіста МЕА, світова економіка вже до 2030 р. повинна знайти як мінімум "шість нових Саудівських Аравій", щоб задовольнити свої потреби в "чорному золоті". "Ми повинні відмовитися від нафти раніше, ніж вона закінчиться", - підкреслює Фатіх Біроль.
Варто відзначити, що мова про майбутню нафтову кризу йде вже давно. Багато учасників ринку запевняють, що відразу після виходу світової економіки з кризи попит на нафту почне рости рекорд швидкими темпами, що зрештою спровокує різке подорожчання "чорного золота" і стане причиною енергетичної кризи. Ще в кінці квітня ц.р. аналітик Deutsche Bank Пол Сенскі говорив, що перехід з XX століття в XXI ознаменує захід нафтової епохи.
За словами експерта, недостача інвестицій у нафтові проекти неминуче приведе до дефіциту нафти при активізації попиту і, як наслідок, до повернення цін до рекордних максимумів. З іншого боку, високі ціни на нафту прискорять перехід на інші джерела енергії, що стане серйозною проблемою як для найбільшого світового експортера чорного золота - Саудівської Аравії, так і для її найбільшого клієнта - США, вважає П.Сенскі.
Проте якщо кілька місяців тому розмови про прийдешню енергетичну кризу здавалися перебільшенням, то останнім часом – на тлі різкого зростання попиту на цю сировину – стало зрозуміло, що ці песимістичні прогнози незабаром можуть збутися. Так, минулого тижня Американський інститут нафти (American Petroleum Institute, API) опублікував дані, згідно з якими комерційні запаси сирої нафти в США за період з 17 липня по 24 липня 2009 р. виросли на 4 млн. бар. Зростання нафтових запасів стало повною несподіванкою для аналітиків, які вважали, що вони знизяться на 1,3 млн. бар. Але навіть не дивлячись на це світові ціни на нафту пішли вгору: в кінці минулого тижня чорне золото вперше за довгий час перевищило відмітку 70 дол./бар., а в цілому за минулий тиждень ціни на нафту підвищилися на 2%.
Тим часом про подальше подорожчання чорного золота вже заговорили багато крупних аналітиків. Так, в кінці липня американський банк Goldman Sachs опублікував свій прогноз на кінець 2009 р., згідно з яким нафта подорожчає до 85 доларів за барель. На думку аналітиків банку, недавнє зниження цін і ослаблення основних показників ринку нафти є тимчасовими. Попит на нафту підтримуватиме стабілізація виробничої активності в США і позитивний прогноз економічного зростання в Кита
Источник: Хрещатик - Київська мунiципальна газета | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "МЕА: Починаючи з 2010 р. світ почне відчувати нестачу нафти"