«Купальські роси». Таку красиву і магічну назву носить Всеукраїнський фольклорний фестиваль, що пройшов з 5 по 7 липня на Житомирщині.
Всі дійства відбувалися в селі Немиринці Ружинського району в природному амфітеатрі на мальовничих схилах озера. Саме тут торік проходило купальське свято, але тоді воно мало лише обласний масштаб. Проте вдала організація і високий рівень його проведення отримали свій розголос - цього року взяти участь у відтворенні магічних обрядових дійств на Купала висловили бажання творчі колективи з інших територій держави, і фестиваль набрав Всеукраїнського статусу.
Засновник Всеукраїнського фольклорний фестиваль «Купальські роси» народний депутат України, голова політичної партії «Українська платформа» Павло Жебрівський зазначив, що «головною ідеєю проведення цього свята було прагнення показати різнобарвність українських традицій. Адже колективи-учасники приїхали на Житомирщину як з Заходу та і зі Сходу України, були представники Півдня і Центральної частини держави. І у кожної території свої характерні особливості відзначення давнього свята наших пращурів. А ще нашим завданням було відновити автентичне свято Івана Купала. Справа в тому, що нація, яка не знає своєї культури, історії, є перекатиполем. Для нас є дуже важливим заглиблення в свої корені. Нажаль в українців останній час відбувається процес відчуття своєї меншовартості. Але ми маємо знати – ми давній, розумний і працьовитий народ з тисячолітньою історією, одним із елементів якої є купальське свято. Без розуміння цього відчути себе великою нацією достатньо важко».
На перший Всеукраїнський фольклорний фестиваль «Купальські роси» до Немиринців прибули 22 колективи з 9 областей (Закарпатської та Запорізької, Хмельницької та Рівненської, Івано-Франківської та Київської, Кіровоградської, Житомирської, делегація з Сумської області). Серед колективів були як аматорські, самодіяльні, так і професійні зі званням «народний» або «зразковий». На купальській галявині разом співали обрядових пісень старенькі дідусі й бабусі і зовсім юні дівчата та хлопці, які переймали сивий досвід старшого покоління. А скільки народних інструментів було привезено колективами – від цимбалів, бандур, різних ударних приладів і до дудок та сопілок. Цікавими були й різновиди національного українського вбрання – у гуцулів широкі шкіряні появи, характерні головні убори, жилети і звичайно ж насичена кольором вишивка. У колективу із Запоріжжя одяг зовсім інший – розшитий квітами. І так можна характеризувати вбрання кожного з учасників.
Окремо варто відзначити високий рівень виконання елементів обрядового дійства. І це не випадково, адже представники областей спеціально готувалися до конкурсної програми, передбаченої фестивалем. З самого ранку, після церемонії відкриття «Купальських рос», і майже до вечора колективи демонстрували свою майстерність. І звичайно було вкрай важко визначити переможців. Складне рішення довелося приймати членам журі – голові журі, кандидату мистецтвознавства Петру Даценку, заслуженим працівникам культури України Мирону Гриневичу (головному хормейстеру Житомирського фольклорного ансамблю національного обряду «Родослав») та Олександру Крутоусу (художньому керівнику Житомирського фольклорного ансамблю національного обряду «Родослав»), заслуженому художнику України, лауреату премій імені Івана Огієнка та Лесі Українки Юрію Камишному та засновникові фестивалю Павлу Жебрівському.
Про це повідомляє прес-служба політичної партії «Українська платформа»
Найкращим самобутнім колективом, який повністю відтворив давній купальський обряд з усіма традиційними дійствами та піснями, визнано народний фольклорний ансамбль «Молодички» з Андрушівки, що на Житомирщині. Друге місце фестивалю посів фольклорний гурт «Рокита» з Рівненщини. Лауреатами «Купальських рос» і володарями третіх місць стали троїсті музики «Мелодія гір» з Івано-Франківщини та Дарина Дуденець - виконавиця автентичних народних пісень з міста Хмельницького. «Насправді ж переможцями стали всі учасники, адже вони завітали на нашу гостинну землю», - зазначив народний депутат України Павло Жебрівський.
А якщо всі – переможці, то і подарунки отримали всі без виключення колективи.
Апогеєм фестивального дня стало театралізоване дійство, яке розпочалося із заходом сонця. На центральній галявині зібралися близько 400 учасників та понад півтисячі гостей фестивалю. Магічне дійство купальського обряду супроводжувалося піснями, прикрашенням традиційних символів свята «Марени» та «Купала», розпаленням багаття, пусканням вінків на воду, запусканням з пригорку вогняного колеса, хороводами навколо вогнища. За задумами організаторів, а головним режисером фестивалю є заслужений журналіст України, голова Житомирської обласної організації політичної партії «Українська платформа» Тетяна Романовська, певні обрядові дійства супроводжувалися піротехнічними вогняними ефектами. Так в момент пускання вінків на воді з’явилися десятки червоних свічок-вогників, а низько над водою ніби зірки спалахували і розліталися дрібними іскрами. В момент, коли мова йшла про цвіт папороті, над пагорбом збоку від купальської галявини яскраво спалахнула величезна квітка. Заквітла вогняна квітка і прямо посередині галявини, коли люди, взявшись за руки, зробили величезний «Ланцюг єднання».
«Ми обов’язково приїдемо на «Купальські роси» наступного року, - обіцяли один одному учасники, залишаючи фестивальне містечко. – Адже тут ми вперше поглинути в таємничу атмосферу давнього обряду, а також знайшли багато нових знайомств і вирушаємо додому із гарним настроєм».
Житомир.info
Все коментарии
Источник: Житомир.info | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "До Житомирської області з’їхались з усієї України, щоб відтворити магічні купальські обрядові дійства. ФОТО"