Як стало відомо «Вечірці», у акваторії Одеського заливу з початку липня дрейфує корабель з вантажем м’ясопродуктів, які, ймовірно, заражені африканською чумою свиней.
Очуміле свинство
Ця сумна історія почалася ще у грудні минулого року, коли, за повідомленнями багатьох ЗМІ в грузинському порту Поті українське судно «Берікс» було завантажене замороженою бразильською свининою, китайською курятиною і м’ясом кролика. Понад 200 тонн м’ясної вказаної продукції спочатку, ніби, призначеної росіянам, але ті, зі слів капітана судна, від вантажу раптом відмовились. Тоді екіпаж направив судно до рідної України. Однак начебто українські ветеринари не дозволили судну пришвартуватися ані в Криму, ані двічі в Миколаєві. На черзі - Одеса. Слід зазначити, що за цілих сім місяців українські ветеринари чомусь не перевірили сам вантаж або його документи задля підтвердження або спростування його доброякісності та відповідності передбаченим харчовим стандартам. До того ж, з‘ясувалося, що забороняючи ввіз вантажу, наші ветеринари мали серйозні підстави підозрювати, що м‘ясо на кораблі заражене збудником африканської чуми свиней. Зазначимо, що 2008 року на території Грузії був зареєстрований потужний спалах цієї хвороби внаслідок якої Грузія лишилася понад 60% поголів’я свиней. До речі, низка ветеринарних експертів вважає, що чуму до Грузії завезли через заморожену свинину, імпортовану з-за кордону.
Тим часом заборона українських ветеринарних фахівців не вирішила головної проблеми – судно лишилося у територіальних водах України і небезпека проникнення в Україну африканської зарази аж сьомий вже місяць нависає над територією нашої держави. Бо, як зазвичай у нас ведеться, неякісна м’ясна продукция може в будь-яку мить бути нишком розвантажена чисельними тіньовими шляхами. Тоді нас цілком ймовірно може спіткати хвороба, яка поставить під загрозу і без того нечісельне поголів’я свиней у країні.
Наразі ситуація дійшла до критичної відмітки: теплохід не може пришвартуватися, технічний стан його холодильних установ вкрай незадовільний, закінчуються питна вода та провізія. За таких екстремальних обставин, якщо команда подасть сигнал «SOS», портовики будуть зобов'язані зняти екіпаж з борту і поставити «Берікс» на якорі у Одеському, Ільїчевському або Южненьському портах.
Свинобатьківська забота
З метою з‘ясувати, як вітчизняна бюрократія планує відводити від українських берегів чумно-свинську небезпеку, «Вечірка» звернулася до низки причетних до ситуації інстанцій. В основному – з офіційними запитами, але з деякими чиновниками кореспонденту «Вечірки» вдалося поспілкуватися особисто.
Керівник Одеського відділку Міністерства транспорту і зв’язку України Віктор Сударцев пояснив, що згідно з міжнародними та вітчизняними законам з цієї ситуації можуть бути лише два виходи. Перший – термінова утилізація цього м‘яса. Звісна річ, за рахунок бюджетних коштів, тобто, з нашої з вами кишені. Другий – повернення продукції до Грузії. Звісно, якщо Грузія вантаж визнає власним і прийме його на своїй території. Утім, для цього потрібна ще й згода власника вантажу. Але, за словами пана Сударцева, вийти на зв‘язок з останнім навіть Мінтранс чомусь не в змозі.
Дещо заспокоїла інформація від Оксани Соколової, прес-секретаря порту Южний. У розмові з кореспондентом «Вечірки» вона заявила твердо та офіційно: до акваторії порту судно не входило і не ввійде за будь-яких обставин. Але конкретизувати відповідь, тобто, пояснити, які саме заходи вживаються портом та ветеринарними службами для забезпечення безпеки території України від занесення африканської чуми свиней, пані Соколова відмовилася, пояснивши, що цим займаються… у Одеській облдержадміністрації.
Однак, більш конкретну та заспокійливу відповідь «Вечірка» отримала від Віктора Баранова, нещодавно призначеного начальника Одеської регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті.
- Судно буде виведено з території України! - заявив пан Баранов, - Це остаточно і обговоренню не підлягає. Здійснимо виведення, не гаючи часу. Кінцеве рішення про терміни виведення буде прийнято днями.
Отже, чи справді зусиллями вітчизняних ветеринарних прикордонників відступить загроза чуми африканської від рідного свинячого поголів‘я, стане зрозуміло найближчим часом.
«Вечірка» стежитиме за ситуацією.
Довідка «Вечірки»
Африканська чума свиней (лат. Pestis africana suum), африканська лихоманка, східноафриканська чума, хвороба Монтгомері — висококонтагіозна вірусна хвороба свиней, що відзначається лихоманкою, ціанозом шкіри і обширними геморрагіями у внутрішніх органах. Належить до списку особливо небезпечних хвороб згідно з Міжнародною класифікацією заразних хвороб тварин, але для людини африканська чума свиней загрози не несе.
Хвороба відома з початку XX століття з перших спроб інтродукції свиней культурних порід в колоніальні країни субекваторіальної і південної Африки. Вперше зареєстрована в 1903 році в Південній Африці.
У природних умовах до африканської чуми свиней сприйнятливі домашні та дикі свині різного віку. Джерело збудника інфекції — хворі тварини і вірусоносії. Зараження здорових свиней відбувається при спільному утриманні з інфікованими вірусоносіями. Чинники передачі збудника — корм, м’ясо, пасовища, транспортні засоби, забруднені виділеннями хворих тварин. Використання в якості корму незнешкоджуваних столових відходів сприяє поширенню збудника. Механічними переносниками вірусу можуть бути птиці, домашні та дикі тварини, гризуни, нашкірні паразити (деякі види кліщів і воші), що були у контакті з хворими і мертвими свинями. Резервуарами вірусу в природі є африканські дикі свині і кліщі роду орнітодорос.
Источник: Хрещатик - Київська мунiципальна газета | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Українським свиням загрожує африканська чума з Грузії"