Україну лихоманить від вражень і потрясінь: політичні баталії стають все жорсткішими, а свій цинізм і нахабство окремі політики загартовують вже й у відверто кримінальних діях. На цьому фоні Черкащина залишається чи не єдиною областю з репутацією "тихого острівця".
Можливо, саме тому, незважаючи на кризу, область знову привертає увагу потенційних інвесторів. Як це вдається – в інтерв’ю з головою Черкаської облдержадміністрації Олександром Черевком.
– Олександре Володимировичу, що стало основною темою нещодавньої розширеної наради, проведеної Вами із силовиками області?
– Кричущий випадок у Кіровоградській області збурив усю громадськість. Президент прийняв рішення звільнити голову місцевої облдержадміністрації, голову райдержадміністрації Голованівського району. Відповідають перед законом прокурор і начальник райвідділу міліції, оголошений у розшук екс-народний депутат Лозинський… Президент категорично висловився за те, щоб не допустити подібних речей у майбутньому. На нараді з керівництвом правоохоронних органів Черкащини я акцентував їхню увагу на тому, що слід турбуватися не лише про традиційні показники, а й про те, щоб загальноприйнятих християнських норм моралі й етики притримувався кожен черкащанин, зокрема й службовці. Жоден мандат чи посвідчення не має слугувати захистом для тих, хто коїть злочини… Ніякі інопланетяни не збудують нам нове життя і не забезпечать порядок в країні – це можемо зробити лише ми самі. Нині дивний час: слово "бджоляр" можуть вживати у негативному значенні, а "бандитський авторитет" – у позитивному. Днями одна з черкаських газет назвала відвертого злочинця, який скоїв викрадення і зник, "народним месником". Що це? Доки не пізно, треба схаменутися і повернутися до азів виховання молодого покоління. Ми часто любуємося на те, який порядок в Данії. Датчани – в основному протестанти, і релігія у них – обов’язковий предмет у школі. Не треба забувати про те, що й ми живемо у християнській державі. Духовна єдність, викладання у школі християнської етики – це ті ази, з яких усе починається – і ставлення до родини, традиції, звичаїв, культури… Ось що формує людину, а не жуйки і бари. Тому я сьогодні поставив завдання перед усіма високопосадовцями області: тема моралі має бути на першому місці. Варто припинити політику загравання з органами місцевого самоврядування, бо це призводить до реальних проблем – як от, скажімо, нещодавно на Чигиринщині. Там затримали чоловіка, який вбив стару людину. У ході слідства він розповів, що вбив ще чотирьох літніх людей у Чигиринському районі. А лікарі та голови сільських рад давали довідки, що вони просто померли, бо це були старі люди! Цей "спеціаліст" грабував і вбивав їх, не залишаючи явних ознак насильницької смерті. Але якби ж відповідальні особи дивилися уважніше, то мусили б назвати справжню причину смерті цих людей, а не породжувати безкарність! Тому моральність і відповідальність мусять бути у кожного посадовця. А всім черкащанам варто подбати про власну духовність і про виховання своїх дітей…
– До речі, у створеному з Вашої ініціативи на Звенигородщині "Водяницькому коші" нинішнього літа відпочило вже багато дітей?
– Зараз закінчує відпочинок друга зміна. Першого разу там відпочивало 60 осіб. Зміна називалася "Ковчег" – в таборі відпочивали діти християнських недільних шкіл. Друга зміна – "Лідер". Це обдаровані діти, що добре навчаються в школі, але їхні родини малозабезпечені. В наступній зміні будуть краєзнавці – будуть ходити туристичними маршрутами і описувати їх, вибудовувати власне бачення "Золотої підкови Черкащини"…
Це – часточка загального підходу до збереження народних традицій, якого ми постійно дотримуємося. Я й сам не соромлюся вдягати козацькі однострої чи вишиванку, провести свято Різдва, Покрови чи Купала. І це не тому, що мені з моєю зайнятістю просто хочеться якогось свята, а тому, що я вважаю: мій обов’язок – бути прикладом для інших, щоб було так, як казав Шевченко: "І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь…" Цікаво, що декого шокує, коли я так роблю. А я так роблю, бо переконаний, що відродження українських традицій і культури – одне з першочергових завдань держави. Націю єднають не кільця ковбаси, а материнська мова й віра. Відродимо духовність – і жити буде краще…
– До речі, про вишиванку. Днями Ви не тільки у вишиванці були, а ще й з косою у руках, починаючи зажинки на Корсунщині… Які цьогорічні перспективи на врожай?
– Маємо відпрацьовані технології, тому врожай буде добрим, хоча і меншим, аніж торік. Природа завжди мала вплив на сільське господарство. Пішли дощі – призупинилася косовиця… Та сьогодні проблема не стільки в природі, скільки в побудові ринку, в реалізації вирощеного врожаю. Перед нами стоїть завдання: 54 тисячі тонн – регіональне замовлення, ще 34 тисячі – закупівля в аграрний фонд. Це – мізер для нашої області, ми можемо виростити і реалізувати значно більше зерна, тому дуже важливо те, як формується ціна на зернові. І треба постійно шукати ринки збуту, чим я зараз, власне, й займаюся…
– Нещодавні Ваші зустрічі з послами Азербайджану і Вірменії – це якраз і є робота у цьому напрямку?
– Зокрема. Ми ще торік починали переговори з послом Азербайджану. І сьогодні я йому вдячний, що він приїхав і заявив, що буде пропонувати керівництву своєї країни, щоб саме Черкащина стала основним постачальником зернових до Азербайджану, бо якість нашого зерна на порядок вища від якості зерна по державі…
З вірменським послом теж обговорювали питання постачання зерна, хоча ця країна не так багато його споживає. Ми розглядаємо можливості збільшення поставок до Вірменії іншої черкаської продукції – молокопродуктів (зокрема масла й сухого молока) та автобусів "Богдан".
– Поряд з темою промисловості та сільського господарства Черкащини традиційно згадуємо ще одну можливість наповнення бюджету – туризм…
– Тема не нова. Економіка майбутнього – це так звана економіка вражень. Люди вже мають високі технології, економіка кожної країни інтегрована в інші частини світу. Для всієї держави туризм – дуже перспективна галузь. А найперспективніший напрямок – це розвиток Програми "Золота підкова Черкащини". 2005 року я сказав, що багатство області буде приростати через цю Програму. Час, який минув, ці слова підтвердив. Гуманітарна складова "підтягує" соціальну, комунальну інфраструктуру…
– "Золота підкова" – це, в першу чергу, відновлення культурної та історичної спадщини. А як щодо збереження природного багатства Черкащини?
– Це дуже важлива тема. Президент України підняв її до загальнодержавного рівня, і днями я взяв участь у обговоренні теми збереження і розширення заповідників, що обговорювалася на нараді у Гаївці на Волині. Там йшлося про те, що площа природних заповідників у Європі становить 15 відсотків від території, а в Україні – лише 5. На Черкащині ця цифра становить 2,15 відсотка, а не так давно взагалі був лише один...
Я дав доручення управлінню екологічної служби і управлінню лісового та мисливського господарства визначити зони для переведення їх у статус заповідних, доки це ще не пізно зробити і хтось на них не накинув оком. Це, наприклад, старовинний парк навколо замку Шувалова на Тальнівщині, мальовничий каньйон у Буках Маньківського району… Раджу подивитися на те, яку площу в кожному окремо взятому районі займають смітники, а яку – заповідники. В багатьох районах ви побачите, що смітники є, а заповідників немає жодного квадратного метра. Що ми залишимо наступним поколінням? Це повинні розуміти всі, в тому числі й органи місцевого самоврядування. Бо вони, як ми бачимо, скажімо, по Каневу – неохоче йдуть на це. А без органів місцевого самоврядування, як то кажуть, "і вода не святиться" в питаннях лісових і земельних…
– Майбутні президентські вибори – якими ви їх прогнозуєте?
– Це будуть не просто вибори Президента – це буде вибір майбутнього. П’ять років тому ми думали, що, виборовши право на свободу, вільну економіку й демократію, вирішили всі питання. Але ми отримали тільки одне право: жити в незалежній державі, самостійно будувати своє життя, бути вільними і мати свободу слова й вибору. Сьогодні йдеться про право на майбутнє. Чи й далі Україна йтиме шляхом зміцнення незалежності й державності, чи вона стане непомітно перетворюватися на колонію робочої сили й майданчик для чужих економічних випробувань. Маємо прозріти, щоб не було соромно перед поколіннями українців, бо вони голови поклали за Незалежність, а ми її ризикуємо віддати за сало і ковбасу… Якщо порівнювати з іншими кандидатами – а вони всі достойні – особисто я вважаю, що справжнім виразником національно-патріотичної ідеї є нинішній Президент Віктор Ющенко. Це моя думка, а вибір – завжди за народом…
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Олександр Черевко: "Націю єднають не кільця ковбаси, а материнська мова і віра…""