Черкащани, які з початком безробіття опинилися за межами штатного розпису... раді цьому. Перед ними відкрилися нові можливості.
На вільний хліб у часи кризи довелося податися багатьом. Почастішали розповіді про те, як за один день "із князя в грязь". Однак дехто виїхав на коні, і їм після початку кризи стало жити ще комфортніше, аніж до цього.
Андрія Миргородського пам’ятаю ще до падіння долара, початку закриття підприємств, кілометрових черг до центрів зайнятості. Він – дуже талановитий і затребуваний дизайнер. Він мав постійне місце роботи – цікавий проект, у якому йому відвели посаду арт-директора, інколи брався за "ліві" замовлення. Коли Андрієві почали затримувати заробітну плату, а замовлень усе меншало і меншало, він заметушився – не тільки хлопець, а й батьки потребували фінансової допомоги з його боку, крім того, цивільний шлюб, у якому дружина – студентка, теж вимагав певних зобов’язань та відповідальності. Саме тоді він почав шукати заробітку в Інтернеті. На той час, коли Андрієві довелося переїхати на нову винайняту квартиру, у нього не було навіть комп’ютерного стола, а тому замовлення він виконував сидячи на підлозі.
Тепер комп’ютерний стіл удома – його постійне місце роботи, адже розгорнув дизайнер на фрілансерських сайтах досить потужну діяльність: йому замовляють створити стиль фірми, логотипи, піксел-арт, зовнішню рекламу, дизайн-продукцію, дизайн сайтів, а також різноманітні анімації. Заробіток – близько 3-5 тис. гривень на місяць. "І досі моїй дружині не вірять, коли вона говорить, що я заробляю гроші в Інтернеті. Однак це так. І що найцікавіше: я не заробляв стільки на стаціонарному місці роботи і не заробив би цих грошей у Черкасах. Адже виконую замовлення здебільшого з Росії. У Черкасах так заробляти майже нереально, – ділиться досвідом фрілансер. – Адже є лише одна дизайн-студія в Черкасах, де гідно оплачують працю дизайнерів. Решта – хоче максимального результату за мінімальні гроші".
Якщо вирішуєш добре заробляти в Інтернеті, важливо мати бажання і талант. Андрієві портфоліо – популярні, саме тому його обирають з-поміж тисяч тих, хто пропонує свої послуги. "Звісно, кидалова багато, тому треба бути обачним, – каже Андрій. – Звичайно, це мережа, і ніхто не застрахований від недобросовісних замовників, однак є арбітраж на відповідних сайтах, який і розв’язує такі проблеми. Я для підстраховки працюю тільки за передоплатою і не зв’язуюся із підозрілими клієнтами".
Просто під час мого перебування в гостях у Андрія йому надійшло замовлення на п’ять доларів – створення невеличкої анімації. За лічені хвилини Андрій за допомогою "аськи" прийняв і обговорив умови замовлення, висунув свої вимоги, підписав угоду і отримав передоплату за роботу. "Це, звичайно, лише 40 гривень, але ж і роботи тут усього на дві години...", – усміхається дизайнер.
Начальник відділу кадрової роботи одного із черкаських консалтингових агентств стверджує, що їхня компанія на 99% підшукує спеціалістів для роботодавців, що пропонують постійне місце роботи із повним соціальним пакетом, тому говорити про затребуваність нині фрілансерів він однозначно не може. Однак знає, що у зв’язку із кризою багато підприємств змушені були скоротити працівників, щоб потім користуватися їхніми послугами на умовах фрілансу. Це вигідно компаніям, однак не вигідно працівникам, які мало того що не мають впевненості у завтрашньому дні, а ще й недоотримують за свою працю. Дуже популярними нині стали також компанії-дистриб’ютори, які пропонують усім охочим підзаробити – у цьому разі люди одержують лише відсоток від прибутку, який вони принесли компанії. У рекламній ланці – ще гірше. Тут уже майже не тримають штатних працівників, а лише мають базу тих, хто може виконати певний об’єм роботи час від часу і отримати за це гроші на договірній основі.
У будь-якому випадку фріланс – явище неоднозначне. Однак успішні фрілансери із досвідом стверджують: якщо ти гарний спеціаліст – тобі відчинятимуть там, куди ти стукатимеш, тебе цінуватимуть більше, ніж штатного працівника, ти маєш вільний графік роботи, а головне – займаєшся тим, що тобі подобається без зауважень керівництва, чому запізнився чи пізно повернувся з обіду. Сам собі господар...
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Фріланс: сам собі господар"