У літню спеку, коли багато хто з нас ніжиться на пляжі, найважче людям з підвищеним артеріальним тиском. Він змушує їх хапатися за голову, лежати в ліжку і приймати таблетки.
Як зазначає Валентина Дроботенко, керівник Центру розсіяного склерозу, лікар-невролог Черкаської обласної лікарні, ця хвороба уражує як старших людей, так і двадцятирічних.
Артеріальною гіпертонією називають стабільне підвищення артеріального тиску. Щоб потік крові міг подолати шлях крізь звужені судини, посилюється робота серця, зростає кров’яний тиск.
– Головний біль (у потиличній ділянці), слабкість, запаморочення, шум у вухах, болі у ділянці серця, посилене серцебиття, відчуття пульсації у голові, почервоніння обличчя, погіршення зору (біль в очах) – ось основні симптоми підвищеного артеріального тиску, – каже лікар.
Ускладненнями гіпертонії є інсульт та ішемічна хвороба серця. При гіпертонії прогресує відмирання нервових клітин, що у складних випадках може привести навіть до слабоумства. А ураження судин ока, нирок і нижніх кінцівок можуть спричинити сліпоту, ниркову недостатність і "переміжну кульгавість".
– На щастя, медицина володіє сьогодні достатньою кількістю ефективних ліків, які дозволяють легко знизити високий кров’яний тиск і тривало підтримувати його на бажаному рівні, а пацієнту вести активний спосіб життя, – говорить Валентина Дроботенко.
Дуже важливо, щоб людина заздалегідь знала, чи належить вона до так званої групи ризику швидкого захворювання. Вона об’єднує тих, у кого є проблеми з нирками, ожиріння, цукровий діабет, вроджені вади серця та судинні захворювання, а також родичів людей, які страждають на гіпертонію.
Показники артеріального тиску значно змінюються залежно від статі, віку, зовнішніх факторів. Артеріальний тиск є нижчим, коли ми спимо або просто відпочиваємо. При фізичних чи емоційних навантаженнях кров’яний тиск тимчасово зростає. Таким чином, не існує однакового тиску для різних життєвих ситуацій. Підвищеним вважається тиск, якщо його рівень щонайменше тричі зареєстрований лікарем на позначці більше 140 і 90 мм ртутного стовпчика.
Гіпертонія сонечка не любить
Гіпертонікам засмагати протипоказано. Уникайте прямого сонячного опромінення. Виходячи з дому, не забудьте свої ліки: валідол, нітрогліцерин, препарати від тиску. Обов’язково прикривайте голову. Виходити на вулицю тим, хто має проблеми з серцем, і гіпертонікам краще зранку – до 11-ої або після 17-ої години. І тільки в такий час можна працювати на городі чи на дачі.
Обов’язково дотримуйтеся питного режиму – до 3 літрів на добу, а тим, у кого є схильність до набряків, – не менше, як 1,5-2 літри. У кого є проблеми із серцем, тим не завадить щоранку з’їдати по столовій ложці меду. У спекотну днину краще зняти з себе всі металеві прикраси (особливо "закільцьовані" – золотий ланцюжок, наприклад). Це зніме втому і поліпшить кровообіг.
Щоб не поповнити ряди гіпертоніків:
– Профілактично вимірюйте свій АТ, і якщо впродовж двох вимірювань ваш АТ – 150/100 мм рт. ст. – не відкладайте візиту до лікаря. Пам’ятайте, що алкоголь та цигарки знижують якість лікування і призводять до прогресування недуги. Обмежте споживання солі, жирів тваринного походження, стежте за вагою тіла, уникайте стресів та фізичних перевантажень. Більше ходіть босоніж.
– Уникайте післяобіднього сну, адже після їжі кров насичується холестерином, а отже прогресує атеросклероз. Прогулянка або трохи червоного вина для здорових людей активізують ферменти крові, які розчиняють холестерин.
– Фізична активність нормалізує склад крові, запобігає розвитку атеросклерозу і утворенню тромбів, а також має сильну судинорозширювальну дію.
– Корисними стануть чаї з меліси, глоду та ведмежих вушок, польового хвоща, лушпиння квасолі, незамінними будуть і кукурудзяні рильця. Знизить тиск сік калини, буряка, горіхи, бобові, суниця.
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Гіпертонія: коли життя під тиском"