Якщо ви бажаєте втамувати спрагу, зняти втому, поліпшити травлення або навіть схуднути – насолоджуйтесь квасом – радить санітарний лікар відділу гігієни харчування Черкаської міської СЕС Іван Руденко.
З найдавніших часів на Русі квас був у повазі. У літописах збереглася інформація, що, приймаючи християнство у 989 році, князь Володимир наказав роздавати народу їжу, мед і квас. Цьому напою надавалося таке важливе значення, що його називали "рідким хлібом".
Більше тисячі років квас зберігає свою популярність, існують сотні оригінальних рецептів цього напою: солодкий, кислий, буряковий, м’ятний, ягідний, капустяний, окрошковий… Справжній квас – це продукт незавершеного бродіння. В ньому обов’язково повинна бути зернова основа, цукор, дріжджі або молочнокислі бактерії.
Особливо популярний квас влітку. Зараз у місті працюють близько 40 точок, які реалізують квас із бочок. Займаються цією справою підприємці Запорожець, Виноградова, Соловей та Гордійчук. Усі вони мають відповідні дозволи СЕС.
Цього року вся ця продукція виробляється на колишньому Смілянському заводі продтоварів. За її якістю слідкує лабораторія підприємства. Свої висновки також надають управління у справах захисту прав споживачів, державний центр стандартизації, метрології та сертифікації. Вибіркові перевірки якості квасу постійно проводять фахівці СЕС безпосередньо на торгових точках. За нашими даними, напій відповідає стандарту ДСТУ 4069-2002, у якому зазначається, що "хлібний квас – це безалкогольний напій, виготовлений незавершеним, молочнокислим та супутнім з ним спиртовим бродінням, із застосуванням зернової сировини".
Квас можна назвати хлібним настоєм. У процесі приготування з хліба в рідину переходять вітаміни групи В, амінокислоти і досить рідкісний елемент – магній. Під час бродіння квас збагачується молочною кислотою. Завдяки усім цим компонентам квас поліпшує обмін жирів, білків та вуглеводів, сприяє схудненню, додає енергії, поліпшує кровотворення. Завдяки присутності молочної кислоти квас нормалізує діяльність шлунково-кишкового тракту і перешкоджає розмноженню хвороботворних мікробів, загоює виразки, зміцнює зубну емаль.
ГОТУЄМО КВАС УДОМА
Класичний
На 3 л квасу: 500 г житнього хліба, 5 ст. л. меду або 3/4 склянки цукру, 50 г хрону, 10 родзинок, 5 г дріжджів.
Хліб нарізати шматочками і підсушити в духовці. Сухарі залити 3 літрами гарячої кип’яченої води, накрити кришкою і дати настоятися 6 годин. Після цього настій (сусло) процідити, вилити у скляну трилітрову банку, додати в нього розчинені теплою водою дріжджі, мед, родзинки і натертий хрін. Долити теплої води, щоб банка наповнилась до плечиків, усе розмішати, накрити серветкою і залишити для бродіння на 12–24 години.
Буряковий (лідер у боротьбі з зайвою вагою)
1 кг очищеного буряка нарізати скибочками або натерти на крупній тертці. Покласти буряк у 3-літрову банку, додати півсклянки цукру, залити 2,5 л води, додати 1/2 ч. л. солі і 100 г житнього хліба. Настоювати 5 днів.
Квас із м’ятою
Підсушені сухарі (1 кг чорного хліба) залити літром окропу і настоювати 10–12 годин. 2 ст. л. борошна розмішати з 25 г дріжджів, розчинити 1 склянкою настою і поставити у тепле місце, щоб підійшло. 1 ч. л. сухої м’яти залити 2 склянками настою, прокип’ятити 5 хв., додати 1 склянку цукру, розмішати. Як дріжджі підійдуть, змішати настій сухарів, м’яти та дріжджі, поставити на 5-6 годин у тепле місце. Коли з’явиться густа піна, її зняти, квас процідити і розлити у пляшки. Зберігати їх на холоді. За 12 годин квас готовий.
Лимонний
500 г цукру, 4 лимони, 50 г дріжджів, 4 л води. Закип’ятити воду, додати цукор, сік лимонів та цедру 2 лимонів, дріжджі. Розмішати, розлити у пляшки, в кожну покласти по 3-5 родзинок. Закоркувати. Зберігати у холодному місці. Через 3 доби квас готовий.
Ягідний
0,5 кг суниць (ожини, малини, порічок) перетерти дерев’яною ложкою, залити окропом (6 л). Через 10–12 годин відцідити, додати цукор (2 склянки), дріжджі (20 г), вимішати і поставити на 12 годин у тепле місце. Додати 2 г лимонної кислоти, процідити ще раз, розлити в пляшки і закоркувати. Вживати за 2 доби.
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Квас – це клас!"