«На сьогодні ми маємо незбалансований бюджет Пенсійного фонду», - так прокоментував стан наповнення ПФ Перший заступник Глави Секретаріату Президента - представник Президента в Кабінеті міністрів Олександр Шлапак.
Він вказав на те, що за підсумками 4 місяців планові показники доходної частини Пенсійного фонду виконано на 106,4%. Проте, унормованого порядку планування показників бюджету Пенсійного фонду немає. Відтак, оскільки нормативна база відсутня, плани доходної частини Фонду складаються орієнтовно, без чітких розрахунків (за винятком показників надходжень з державного бюджету). Відповідно, Пенсійний фонд протягом поточного року декілька разів змінював прогнозні показники надходжень.
Наприклад, у січні 2009 року Пенсійним фондом було доведено плановий показник власних надходжень у розмірі 6,7 млрд. грн., хоча в подальшому цей показник був скоригований до 5,5 млрд. грн. Потім цей же показник був скоригований до фактичної його величини - 6,7 млрд. грн. В лютому поточного року, плановий показник власних надходжень квітня складав 9,5 млрд. грн., а за скоригованими даними - 8,1 млрд. грн., тобто був зменшений на 1,4 млрд. грн. (що дало можливість прозвітувати про виконання плану - 104,7%). При цьому Олександр Шлапак звернув увагу на те, що останні зміни суттєво зменшують доходну частину Фонду у квітні-серпні поточного року - більш ніж на 1 млрд. грн. у місяць, тоді як на жовтень-грудень доходна частина збільшена більш ніж на 1,5 млрд. грн. у місяць. Таким чином, констатував він, змінюючи планові показники, Пенсійний фонд має можливість постійно рапортувати про перевиконання надходжень до нього.
Перший заступник Глави Секретаріату також вказав на те, що бюджет Пенсійного фонду побудований на завищених показниках фонду оплати праці (ФОП) на 2009 рік, з якого сплачуються внески до Пенсійного фонду. За прогнозом, складеним Пенсійним фондом, його очікуване річне значення становить 304,8 млрд. грн. Проте, при складанні прогнозу не враховано наступні чинники формування ФОП. Зокрема, середня заробітна плата працюючих за січень-березень поточного року лише на 5% переважає рівень, що спостерігався у відповідному періоді попереднього року. Підвищення мінімальної заробітної плати у квітні, липні, жовтні, грудні, враховуючи вплив кризових явищ, є слабким мотивом для підвищення роботодавцями ФОП. Підтвердженням цьому є минулий рік, коли суттєве підвищення мінімальної заробітної плати у жовтні та грудні (з 525 до 605 грн.) не сприяло суттєвому зростанню ФОП, навпаки, у грудні (коли традиційно величина ФОП зростає) він був меншим, ніж у жовтні.
У січні-березні 2009 року спостерігається продовження динаміки, розпочатої у попередньому році щодо зменшення чисельності штатних працівників, ФОП яких складає близько 90% загальної його суми. Не передбачається і суттєвого зростання заробітної плати протягом 2009 року. За розрахунками експертів Секретаріату, повідомив Олександр Шлапак, різниця між обрахованим Пенсійним фондом розміром ФОП у 2009 році - 304 млрд. грн. та реальною його величиною, що очікується у сумі 276 млрд. грн., складатиме 28,8 млрд. грн. У зв'язку з цим дефіцит Пенсійного фонду за рахунок помилково спрогнозованої доходної його частини становитиме 10,4 млрд. грн.
Перший заступник Глави Секретаріату також прокоментував ситуацію з виплатами пенсій: фактично виконання зобов'язань по пенсійним виплатам стало можливим за рахунок отриманих Пенсійним фондом позичок з державного бюджету. На покриття дефіциту Фонд отримав з бюджету позики у сумі 13,2 млрд. грн., а погасив, ураховуючи залишок боргу попереднього року (1,3 млрд. грн.) - 6,9 млрд. грн. Станом на 1 травня 2009 року його заборгованість перед державним бюджетом за отримані позички складає 7,6 млрд. грн. «Ця тенденція, розпочата у 2008 році, мала безпрецедентний наслідок - Верховна Рада України у законі про державний бюджет за ініціативою Кабінету Міністрів списала непогашену позичку Пенсійного фонду», - сказав Олександр Шлапак (відповідно до статті 81 Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік» Пенсійному фонду буде списано непогашену у 2008 році позику у сумі 4,7 млрд. грн.). При цьому він наголосив, що ситуація цього року ускладнюється тим, що в поточному році відсутні реальні джерела для надання Фонду нових позичок.
Олександр Шлапак також звернув увагу на те, що постійно зростає недоїмка із страхових внесків до Пенсійного фонду - станом на 01.04.2009 вона склала 2,7 млрд грн. За 2008 рік недоїмка зросла на 54,3%, а за січень-березень на 24,8%. Із суми недоїмки станом на 01.04.2009: на економічно-активних суб'єктів припадає 18% (481,9 млн. грн.); тих, що перебувають у процедурі банкрутства - 31,4% (840,3 млн. грн.); щодо яких обмежено заходи стягнення - 48,3% (1294,3 млн. грн.). Протягом 2005-2008 років та січня-березня 2009 року зростає питома вага боргу суб'єктів, щодо яких обмежено заходи стягнення (підприємства з державною часткою власності не менше 25%, казенні та комунальні підприємства) - з 6,5 до 48,3% до загальної його суми. Також сьогодні стрімко зростає заборгованість підприємств, які виплачують заробітну плату без сплати страхових внесків (73,0 млн. грн. - за 2008 рік, 106,5 млн. грн. - тільки у І кварталі 2009 року, незважаючи на прийнятий у грудні 2008 року закон про посилення контролю за сплатою внесків під час виплати заробітної плати).
Источник: Хрещатик - Київська мунiципальна газета | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Пенсійний фонд у 2009 році незбалансований - О.Шлапак"