Новий навчальний рік учні двох львівських шкіл із російською мовою викладання – №6 та №35 – мають шанс розпочати у статусі гімназистів. Щоправда, це станеться, лише якщо вдасться успішно провести об’єднання двох педагогічних й учнівських колективів. Для цього середню школу №35, що на вулиці Шухевича, приєднають до середньої школи №6, що на вулиці Зеленій.
У Львові вже функціонує декілька гімназій, однак це буде перша з російською мовою викладання. Такими планами міської влади з “Газетою” поділився директор департаменту гуманітарної політики Олексій Побурко. В новоствореній гімназії, за попередніми підрахунками, навчатиметься близько 700 учнів – стільки, як і тепер у цих школах. Окрім того, новий статус дозволить переглянути підходи до наповнюваності класів (нині в обох навчальних закладах не вистачає школярів), а також підвищити зарплату вчителям.
Власне, про майбутнє об’єднання двох шкіл “Газета” вже писала 19 березня, однак ця публікація викликала несподівано гучний резонанс, особливо серед батьків, чиї діти навчаються у 35-й школі. Занепокоєні майбутньою ліквідацією навчальної установи вони терміново провели прес-конференцію, створили оргкомітет із порятунку школи й ухвалили звернення до міського голови, в якому, зокрема, зазначено: “Необґрунтована й раптова ліквідація СЗШ №35, без сумніву, завдає шкоди правам російської та багатьох інших національних меншин м. Львова. Примусове переведення наших дітей в іншу школу призведе до психологічних травм і конфліктів серед дітей, укотре продемонструє безправ’я львів’ян перед міською бюрократією. В цьому випадку ми з упевненістю можемо сказати про порушення ст. 3 ч. І Конвенції ООН “Про права дитини”, в якій ідеться, що “в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, … адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється забезпеченню інтересів дитини”.
Також, на думку батьківського оргкомітету, мала кількість дітей є не недоліком, а перевагою, адже дає змогу застосувати індивідуальний підхід до кожного школяра. При цьому батьки навели як приклад середню школу №19, розташовану в центрі міста, з українською мовою навчання: коли там виникли проблеми з набором учнів, влада перетворила її на гімназію, давши освітньому закладу шанс.
За словами Олексія Побурка, ніякого упередженого ставлення до російськомовної школи в мерії немає. Проблема в тому, що в центральній частині Львова справді меншає дітей. Як наслідок – витрати на одного учня, який навчається в такій школі, суттєво перевищують норматив. Якщо він становить близько 4000 гривень, то у школах у центрі Львова на одного школяра витрачають п’ять, а то й усі шість тисяч гривень. Отож перетворення школи на гімназію мало б вирішити цю проблему.
Причиною хвилювань, за словами чиновника, є закономірна боязнь людьми нового, а також недостатня поінформованість. І справді, як з’ясувалося під час розмови з викладачами й батьками, з ними ще ніхто не говорив на цю тему – зустріч заплановано на 30 квітня.
Утім нічого дивного в такій реакції Олексій Побурко не бачить – коли йшлося про реорганізацію СШ№19, спочатку так само був спротив, однак тепер усі задоволені.
Те, що проблема з наповнюваністю стосується центральної частини Львова, підтверджує приклад іншої школи з російською мовою викладання – №45, розташованої на вулиці Науковій, у спальному районі Львова. Завдяки добре налагодженому навчальному процесу та підтримці громадських організацій і міської влади проблем із набором учнів там немає – стверджує Олексій Побурко.
А поки влада займається реорганізацією російськомовних шкіл, ситуацію з дотриманням прав національних меншин у Львові активно вивчає ОБСЄ. Минулого тижня Львів мав відвідати Верховний комісар ОБСЄ у справах національних меншин Кнут Воллєбек. Як удалося з’ясувати “Газеті”, він не зміг приїхати до нашого міста, натомість ситуацію з’ясовували експерти ОБСЄ з Великобританії, Білорусі, Чехії та Німеччини.
Заступник голови ЛОДА Ігор Держко припустив, що Верховний комісар не приїхав, оскільки, напевне, не вважав, що проблема у Львові є настільки серйозною. Експерти ОБСЄ відвідали середню школу №17, кафедру російської мови у Львівському національному університеті імені Івана Франка та зустрілися з представниками російських громадських організацій.
“ОБСЄ – це специфічна організація. Її фахівці не проводять прес-конференцій за підсумками візитів, однак, судячи з усього, вони залишилися задоволеними ситуацією із забезпеченням прав російської меншини”, – зазначив пан Держко. Дещо конкретніше про візит експертів ОБСЄ розповів директор середньої школи №17 Володимир Свенчук – гості цікавилися навчальними методиками, що їх застосовують в освітньому закладі, як дотримуються мовного балансу між російською й українською мовами, щоб учні могли без проблем скласти зовнішнє незалежне тестування.
Загалом у Львові п’ять шкіл із російською мовою викладання, в яких діють 104 класи. Ще в трьох школах є російськомовні класи, а в трьох інших російську мову викладають факультативно. Загалом у них навчається близько 3000 учнів.
Олександр Сирцов
Источник: ЛЬВІВСЬКА ГАЗЕТА | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "У Львові відкриють російську гімназію"