Із початком весни на вулиці побільшало сонця, за яким чимало людей так скучили. Але, на жаль, яскраве сонце не завжди несе лише життя та хороший настрій. Бувають випадки, коли його слід остерігатися. Для прикладу, саме із сонячною активністю лікарі пов’язують виникнення такого захворювання, як меланома.
Про небезпечність цієї недуги та шляхи профілактики – наша розмова з завідувачем консультативної поліклініки Львівського державного онкологічного регіонального діагностично-лікувального центру Ігорем Курієм.
– Отже, пане Ігоре, що таке меланома, і чому онкологи ставляться до неї з такою пересторогою?
– Іще 30-40 років тому меланома була порівняно рідкісним захворюванням у більшості країнах світу. Тепер вона реально загрожує здоров’ю та життю значного числа людей. Так, на меланому в Україні щороку захворіває близько 2300 осіб, із них приблизно 1000 помирає. У США протягом останніх двох десятиріч частота виявлення меланоми зросла більш ніж на 80%. Щорічно від меланоми у Штатах помирає понад 7,5 тис. осіб, переважно люди з білим кольором шкіри. Можливо, це стало наслідком зловживання соляріями та тривалого перебування під прямим сонячним промінням. І хоча останні 20-25 років у США триває програма із профілактики меланоми, ще багато років ця недуга загрожуватиме життю, оскільки час розвитку злоякісного захворювання шкіри – 20 і більше років.
– У кого найбільше шансів захворіти на меланому?
– Люди зі світлою шкірою, білявим волоссям і світлим кольором очей, у яких швидко виникають опіки під час перебування на сонці, найбільш схильні до захворювання на меланому. Дуже часто вона має родинний характер. Якщо родичі по прямій лінії хворіли на меланому, ймовірність захворіти значно зростає. З особливою пересторогою слід ставитися до родимок, особливо тих, що виникли протягом життя і змінюються за формою та кольором. Необхідно пам’ятати, що сонячні опіки в дитинстві та юнацькому віці можуть призвести до виникнення меланоми в зрілому віці. Хоча пухлина є однією з небагатьох, які полюбляють молодий вік, ризик захворіти на неї зберігається протягом усього життя.
– Як запобігти утворенню меланоми?
– Улітку, коли так хочеться провести відпустку на березі моря, погрітися на сонці, отримати приємний коричневий колір шкіри, слід пам’ятати:
Уникати сонця від 10.00 до 16.00.
Одягати капелюх із широкими крисами, захисний одяг та окуляри, непроникні для ультрафіолетових променів.
Застосовувати крем із рівнем захисту від сонця 15 і більше за 30 хвилин перед виходом на вулицю, за необхідності накладати їх повторно.
Не зловживати соляріями.
Уникати поверхонь, які відбиваюь світло (вони відбивають до 85% шкідливих сонячних променів).
Захищати дітей від сонячного впливу та навчати їх правильно поводитися на сонці. Але не застосовувати сонцезахисних кремів для дітей віком до шести місяців.
Оглядати шкіру що три місяці. У разі виявлення будь-яких ознак злоякісних захворювань шкіри негайно звернутися до лікаря.
– Що таке родимки, й чим вони небезпечні?
– Родимками здебільшого називають невуси та невусоподібні захворювання. Більшість із них є від народження, але можуть з’являтися і впродовж життя. За своєю будовою, характером і можливістю переходу в меланому невуси дуже відрізняються. Деколи навіть лікареві зі стажем складно визначити, чи такий невус іще є доброякісним. До того ж, якщо він бачить його вперше. Тому кожна людина повинна вміти оглянути себе й робити це регулярно. При цьому необхідно звернути увагу на:
Величину.Будь-який раптовий або поступовий ріст.
Забарвлення.Різні відтінки чорного або коричневого кольору, поєднання червоного, білого або блакитного. Поширення пігменту від країв до навколишньої шкіри.
Обриси.Асиметрія або нерівність країв.
Підвищення. Підйом частини пігментованої ділянки (раніше плоскої або незначно підвищеної).
Поверхня. Злущення, ерозування, мокнення, виникнення кірочок, виразкування або кровоточивість.
Відчуття.Свербіння, підвищена чутливість або болючість.
Консистенція.Затвердіння або пом’якшення.
У разі виявлення зазначених змін необхідно звернутися в спеціалізовану установу (онкоцентр) для дообстеження та проведення вчасного та якісного лікування. Вкрай небезпечним є самолікування та застосування нетрадиційних методів лікування, які пришвидшують перехід у злоякісну форму та подовжують терміни до початку лікування.
Розмовляв Василь Худицький
Источник: ЛЬВІВСЬКА ГАЗЕТА | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Сонце, повітря і… меланома!"