Черкасцям допоможуть поради гастроентеролога.
Часто-густо у весняну пору нам дошкуляє біль в ділянці шлунка, головний біль, "стрибання" температури, поганий апетит... Всі ці симптоми повідомляють про загострення хвороб шлунково-кишкового тракту, яких можна уникнути, якщо вжити заходів заздалегідь. Як каже завідувач гастроентерологічного відділення Черкаської обласної лікарні Василь Аржаєв, хворобі легше та дешевше запобігти, аніж потім її лікувати.
– Навесні в організмі проходять адаптаційні процеси: ми пристосовуємося до кліматичних змін, до різких перепадів температури. Тому на цю ситуацію кожен реагує по-різному: це і захворювання шлунково-кишкового тракту, верхніх та нижніх дихальних шляхів, суглобів тощо. Нас турбують ті зони, які ослаблені найбільше, – коментує лікар-гастроентеролог.
Виразка
Виразки – гості сезонні, причому з підступним характером: можуть довго не проявлятися, а потім раптово дають про себе знати. Загострення цих хвороб, як правило, припадає на весну та осінь – даються взнаки перехід на новий режим часу, неправильне харчування.
Симптомами хвороби є постійний гострий біль, особливо через 20-30 хвилин після їжі, нудота, печія. Виразкова хвороба небезпечна тим, що може призвести до кровотечі та непрохідності травної системи внаслідок утворення рубців і спайок при частих загостреннях виразкового процесу.
– Щоб собі допомогти, перш за все необхідно дотримуватися дієти, – говорить Василь Васильович. – Уникати тих продуктів, які можуть спричинити загострення.
Скористайтеся і народною медициною: вживайте по 1 ч. л. суміші алое, меду, масла тричі на день до їжі.
Гастрит
Дискомфорт та біль у ділянці живота, зниження апетиту, нудота, блювання, деколи – головний біль та підвищення температури – ось перші симптоми гастриту. Хронічний гастрит характерний тривалістю та рецидивами. Його виникнення може бути наслідком інших хвороб: нирок та печінки, виразкової хвороби, цукрового діабету, а також – тривалого вживання гострої їжі, дефіциту вітамінів, вживання ліків.
Можна скористатися народними рецептами: 3 рази на день за 1 годину до їжі пити сік з обліпихи або протягом 1–2 місяців пити по 1–2 ч. л. соку алое 2–3 рази на день за 30 хвилин до їжі. При гастриті з підвищеною секрецією шлункового соку корисними стануть мінеральні води, які слід уживати теплими та без газу ("Березівська", "Лужанська", "Поляна Квасова", "Смирновська").
При гастриті з пониженою секрецією шлункового соку для хорошого травлення щоранку випивайте склянку теплої води з лимоном за півгодини до сніданку чи склянку "Миргородської" або "Мошногірської" мінеральної води. Незамінним стане напій зі свіжого соку капусти білокачанної по 0,5 л тричі на день. Курс лікування – 3 тижні. Також допоможе відвар насіння льону – випивайте 0,5 склянки тричі на день за годину до їжі. Допомагає чай з квітів лікарської ромашки та деревію (брати їх потрібно у рівному співвідношенні).
Печія
– Вона виникає внаслідок викиду кислого середовища шлунка у стравохід. Печія часто супроводжує гастрит з підвищеною кислотністю, виразкову хворобу, холецистит, токсикоз у вагітних. Найчастіше печії сприяють у великій кількості чай, кава, алкоголь, гостра, солона їжа, копченості. Не можна також одразу лягати спати після їжі – потрібно почекати хоча б 2 години, – радить лікар.
Допомагає прийом товчених волоських чи мигдальних горіхів по 1 столовій ложці. Можна жувати зернятка ячменю чи вівса протягом 30–40 хвилин.
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Весняний "букет" загострень хвороб шлунка"