Біля Золотоніського торговельного центру дозволяють торгувати всім, тільки не ромам. Та як з’ясувалося, і "всім" там не місце…
90% золотоніських ромів заробляють на життя на міському базарі, що біля торговельного центру. Торгують в основному одягом, який купують в Одесі та Хмельницькому. Та деякі роми мають і власне господарство, з якого живуть.
За словами голови Золотоніської громадської організації "Община циган "Аме Рома" Володимира Бамбули, керівництво базару не дозволило ромам торгувати на ньому, тож вони змушені були розкласти свої палатки за територією ринку.
Так роми й торгують вже близько трьох років на вулиці Обухова біля ринку. Однак керівництво ринку запевняє, що торгові місця заважають руху пішоходів по тротуару, а багато машин на проїжджій частині створюють безлад і перекриває під’їзд до районної лікарні.
– Минулої осені нас повністю виселили звідси за допомогою міліції, – розповідає Володимир Бамбула. – І сказали йти торгувати на інший базар – на вулиці Петровського. Ми там постояли декілька місяців і наші жінки почали плакати. Адже там немає ніякого виторгу, туди ніхто не ходить скуповуватися. Тож ми й перейшли на старе місце.
Роми просять перекрити вулицю
За словами пана Володимира, кількість продавців-невдах, що не помістилися на ринку, за ці декілька років торгівлі збільшилася. Утворився окремий ярмарок, який, між іншим, діє лише раз на тиждень – у четвер. У цей день приїздять покупці з навколишніх сіл, сходяться і міські жителі. Серед продавців – в основному роми, але є і українці, росіяни, пакистанці, вірмени тощо. Всі вони сплачують за оренду торгових місць податок.
– Ми нещодавно звернулися до міського голови з проханням розширити ринок за рахунок дороги від світлофора, що на перехресті вулиць Баха та Обухова, і до заїзду в поліклінічне відділення районної лікарні, щоб не заважати руху транспорту. Оскільки ринок функціонує лише раз на тиждень, з 5-ої до 14-ої години, то це не заважатиме руху транспорту по місту, – говорить Володимир Бамбула.
Однак нещодавнім своїм рішенням депутати Золотоніської міської ради заборонили людям торгувати на вулиці Обухова. Але з таким рішенням депутатів не згідний міський голова Золотоноші Олексій Корпань.
– Продавці просили перекрити рух всього на півдня, і я був би не проти. Адже ринок дає в міський бюджет щороку 300 тисяч гривень. А додаткові торгові точки – це додаткові надходження до бюджету, – говорить Олексій Корпань. – Якби не криза, ці торговці були б сьогодні зайняті десь на виробництві.
Стосовно ж базару на вулиці Петровського, то міський голова розуміє продавців, які не хочуть там торгувати, "адже люди не звикли там скуповуватися".
"Ні базару за межами торговельного центру!"
Як розповідає директор Золотоніського об’єднання "Коопзаготвиробторг" Черкаської облспоживспілки Феодосій Овдієнко, раніше до 1976 року уся територія центрального ринку належала споживчій кооперації. Там був колгоспний ринок, який кооперація ліквідувала і побудувала на його місці торговельний центр. Він почав функціонувати у 1980 році з усією інфраструктурою. У той же час ринок був перенесений на вулицю Петровського, де він існував до 1999 року. А потім люди стали переходити до торговельного центру.
Саме міська влада потурає стихійній торгівлі, переконаний Феодосій Феодосійович. "Спочатку тут дозволили продавати квіти, потім сюди підтягнулися й інші продавці", – говорить Феодосій Овдієнко.
Не так все просто і з власністю на землю, де розташований торговельний центр. За словами пана Овдієнка, колись уся територія з торговельним центром включно належала системі споживчої кооперації. Потім землю спробувала привласнити міська влада.
– Я судився за неї п’ять років і відсудив половину своєї території, – говорить Феодосій Овдієнко. – І тепер половина ринку належить нам, зокрема територія, де критий ринок і де торгують роми. Інша ж частина ринку, включно з торговельним центром, – комунальна.
Законний ринок – на продаж
Феодосій Овдієнко розгортає проект будівництва торговельного центру і вказує рукою на територію біля нього. "Тут повинна бути зелена зона, поряд – стоянка для автомобілів, щоб люди могли, під’їхавши, скупитися в торговому центрі. А що зробила влада? Серед міста торгують спідньою білизною чи ще чимось. А через місто ж державні дороги проходять: Київ–Дніпропетровськ, Полтава–Харків. Своїми рішеннями забороняли ставити ринок за межами торгового центру і Золотоніська прокуратура, і міжрайонна прокуратура, і суди", – говорить він, дістаючи купу довідок.
Єдиним законним центром торгівлі за межами торговельного центру пан Овдієнко називає базар на вулиці Петровського, де пустує 2 гектари землі.
– Щомісяця ця територія завдає нам збитків – 15 тисяч гривень. Адже лише за землю треба платити 7,5 тисячі гривень. А ще ж охорона, освітлення… Платимо так за порожній базар вже десять років. Тому Укрспоживспілка прийняла рішення продати цю збиткову територію, – говорить Феодосій Овдієнко.
Депутат Золотоніської міської ради Володимир Мірошніченко пояснює, що прибрати людей, які торгують перед торговельним центром, не можна.
– Питання про заборону торгівлі перед торговельним центром просто не пройшло. Тож цей стихійний базар ще функціонуватиме два роки, – говорить депутат.
Прохання ж ромів про перекриття вулиці Обухова у четвер до 14-ої години він тлумачить по своєму. Мовляв, роми просто "хочуть захопити шматок вулиці".
– Базар функціонує в тих межах, які визначено. Розширювати його за рахунок проїжджої частини і тротуару – це злочин перед майбутніми поколіннями, – говорить Володимир Мірошніченко.
ДОВІДКА "ПРЕС-ЦЕНТРУ":
8 квітня світ відзначає Міжнародний день циган.
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Базар не для всіх"