Молода сім’я часто їздила автомобілем на відпочинок у Крим. Проте щоразу, тільки-но подружжя опинялося на півострові, в чоловіка починало боліти горло, а очі постійно сльозилися. І марно він зачиняв усі вікна в авто. Та варто було приїхати до моря, як усі симптоми застуди (на його думку) ніби рукою знімало. Так тривало багато років. І лише випадково чоловік дізнався, що це була не застуда. Він хворіє на поліноз.
Докладніше про це малознайоме захворювання ми попросили розповісти головного позаштатного спеціаліста міського управління здоров’я, керівника міського алергологічного центру, завідувача алергологічного відділення 1-ї міської клінічної лікарні Марію Мазур.
– Маріє Василівно, що ж це за хвороба – поліноз?
– Поліноз – це алергія на пилок місцевих рослин, одне з найпоширеніших алергічних захворювань. На нього хворіють уже близько 20 відсотків населення Землі. Причина недуги – дрібний пилок вітрозапилювальних рослин, яких майже 50 видів. Недаремно давніша назва цієї хвороби – сінна лихоманка, пов’язана з цвітінням трав і заготівлею сіна. Вона виникає в людей до 50 років, а після цього віку майже не трапляється.
Зазвичай поліноз з’являється в осіб зі схильністю до алергії у відповідь на повторне вдихання пилкового алергену. Він характеризується суворою сезонністю проявів клінічних симптомів та ураженням багатьох систем організму. Головні прояви: нежить, чхання, порушення носового дихання, свербіж носа, піднебіння, очей, сльозотеча. Можливі навіть напади бронхіальної астми. А загальні симптоми – депресія, дратівливість, утомлюваність, відсутність апетиту, схуднення, можливе ураження інших органів. Прояви мають сувору сезонність.
– Як запобігти полінозу і як вилікувати від нього?
– Передусім варто обмежити перебування на вулиці в суху погоду та в ранкові години, коли в повітрі висока концентрація пилку. Хворим також варто користуватися очищувачами повітря, які вловлюють пилок рослин у приміщенні, не відкривати вікон, особливо зранку до вечора. Таким недужим доводиться уникати перебування на природі, не виїжджати в інші кліматичні зони в період цвітіння рослин, які викликають алергію. Звичайно, вони повинні дотримуватися дієти, яку рекомендує лікар-алерголог.
Щодо лікування, то високоефективним методом є специфічна імунотерапія, яка дозволяє досягти хороших результатів. Її можна вважати профілактичним методом лікування. Хворим дуже важливо уникати контакту з пилком, до якого мають чутливість. Якщо немає змоги виїжджати в інший регіон на період цвітіння алергічних рослин, бажано менше бувати в місцях, де багато цих трав. У ясну сонячну погоду, особливо вранці, коли маса пилку піднімається в повітря, краще виходити на вулицю в захисних окулярах, щоб на слизисту оболонку очей потрапляло менше подразника. А ніс варто прикривати вологою хустинкою. У полі, на дачі потрібно працювати в захисній масці, зшитій із кількох шарів марлі. На період цвітіння алергічних рослин необхідно якомога частіше робити вологе прибирання помешкання, особливо після його провітрювання. Вікна і фрамуги варто прикрити від пилку захисною сіткою.
– Чому виникає така алергія?
– Важливу роль відіграє спадковість людини. Само по собі алергічне захворювання не успадковується. Від батьків дітям передається лише схильність, певний підвищений ризик захворіти на алергію. Це може статися або ні. Тому з появою перших ознак полінозу необхідно відразу звернутися до лікаря-алерголога та перебувати на обліку в алергологічному відділенні доти, поки лікарі не скасують цю необхідність.
Кожна третя людина на Землі страждає певною формою алергії. Найвразливішими є міські мешканці. Водночас вважають, що сільське населення, які контактують із пилком із раннього дитинства, має стійкий імунітет до нього. Серед хворих переважають працівники розумової праці, службовці. Вони становлять близько 85% усіх людей, які хворіють на цю недугу.
Алергологи встановили, що найчастіше алергічні реакції викликають домашній пил, лупа тварин і людей, пил, який роками зберігається на книгах, побутові та виробничі хімічні препарати, ліки (за неправильного застосування). Знати про алергічні властивості пилку різних рослин потрібно, щоб вчасно знайти конкретного “винуватця” виникнення алергії й надалі уникати контакту з ним.
Сприяє поширенню алергії і забрудненість міського повітря хімічними алергенами, вихлопами автомобілів. Вони виснажують захисні властивості організму людини, полегшують доступ алергенів в організм, де вони спричинюють утворення алергічних антитіл.
– Які чинники сприяють розвитку алергії?
– Уже зазначена спадкова схильність, вплив довкілля, поведінка матері під час вагітності, особливості харчування в дитинстві. Також впливають супутні захворювання та загальний рівень здоров’я.
– Яким є процес лікування?
– Після того, як визначать алерген, який спричинив захворювання, починається процес лікування. Суть лікування від алергічних захворювань образно можна охарактеризувати так – клин клином. Медичною мовою це називається “алерговакцинація”. Тобто лікування тим самим алергеном, який спричинив алергію. Після низки щеплень надзвичайно слабким розчином алергену, його концентрацію поступово збільшують. А коли організм звикає – перестає на нього реагувати. Якщо лікувати ретельно й послідовно, то людина може позбутися алергії на дуже тривалий час. Інша річ, що сам процес лікування, як правило, становить три-чотири роки. Єдина вимога – лікування необхідно здійснювати під суворим контролем лікаря-алерголога.
– Наведіть орієнтований календар максимального виділення пилку деякими рослинами?
– Навесні – тополя, дуб, береза, горіх, ліщина, соняшник, клен, вільха тощо. У весняно-літній час – пирій, жито, кукурудза, тонконіг, костриця, грястиця, стоколос. Улітку й восени алергію найчастіше викликають амброзія, полин, лобода тощо.
Источник: ЛЬВІВСЬКА ГАЗЕТА | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Поліноз, або життя в масці"