Прокуратура області всерйоз узялася за вирішення проблем із заборгованістю власників ЛАЗу перед своїми працівниками. Як з’ясувалося, кошти на підприємстві були, однак керівники “забули” виплатити їх працівникам і зробити відповідний переказ у Пенсійний фонд.
26 березня прокуратура затримала директора ЛАЗу Сергія Челяпіна. Проти нього порушили кримінальну справу за невиплату зарплат працівникам підприємства та зумисне ухилення від сплати страхових платежів на обов’язкове пенсійне страхування. Внаслідок таких дій пана Челяпіна заборгованість заводу перед Пенсійним фондом на 21 лютого становила 4,8 млн. гривень, а борги із заробітної плати – 4 млн. грн.
Невдовзі прокуратура допитала й одного зі співвласників підприємства, громадянина Росії Іґоря Чуркіна. Щоправда, пізно ввечері 27 березня його таки відпустили.
Такі рішучі дії правоохоронних органів не надто втішили працівників ЛАЗу: вони переймаються не стільки затриманням своїх керівників, скільки виплатою заборгованості. Принаймні про це в інтерв’ю деяким інформаційним агентствам заявив головний конструктор підприємства Володимир Будзан.
Загалом на заводі не надто охоче коментують ситуацію із затриманням керівників і перспективи підприємства. У прес-службі ЛАЗу “Газету” повідомили, що роботу на виробництві розпочали, і до 1 квітня працівникам мали б виплатити заборгованість. Щодо подальших перспектив, то тут більше запитань, аніж відповідей. Принаймні вихід із ситуації пов’язують із двома контрактами – на поставку 15 автобусів НАК “Нафтогазу” та шести в Болгарію.
Зауважимо, на підприємстві нині працюють близько 1300 працівників, а його потужності розраховані на 2000 автобусів на рік. Нескладний підрахунок засвідчує, що ці контракти можна виконати за чотири робочі дні. А що ж далі? “Все залежить від наявності замовлень. Сподіваємося на замовлення з бюджетних коштів”, – розповіли “Газеті” у прес-службі заводу.
У ситуації з ЛАЗом простежуються дві складові – кримінальна, якою нині займається прокуратура, та маркетингова. Щодо другої, то заступник голови ЛОДА Тарас Федак у коментарі “Газеті” зазначив: оскільки підприємство є приватним, воно саме має думати про те, як налагодити збут продукції.
А от співвласник ЛАЗу – російський підприємець Іґорь Чуркін – пояснив нинішні проблеми заводу відсутністю бюджетних замовлень. “На цей рік повністю скасовано субвенцію в державному бюджеті на закупівлю тролейбусів. Викреслили рядок про 290 млн. грн. на закупівлю автобусів до Євро-2012. Інших джерел також немає”, – говорить Іґорь Чуркін. За його словами, в цій ситуації єдина надія підприємства – закордонні замовлення. Зокрема, найбільші надії покладають на поставку автобусів до Ірану. Загальна сума цього тендеру – 400 млн. грн.
А на завершення одна маленька подробиця. Проблеми на ЛАЗі виникли не вчора, і криза лише каталізувала їх. Перш за все це проблеми менеджменту підприємства. Адже 20 років тому завод був монополістом автобусобудівної галузі в Україні та лідером на пострадянському просторі.
Згодом лазівські керівники – й колишні, й теперішні – малювали гарні перспективи підприємства, презентували нові моделі автобусів, однак на практиці з лідерів ринку перетворилися на його аутсайдера. Адже тепер автобуси і тролейбуси випускають чи не в десяти містах України, успішно витісняючи ЛАЗ із ринку.
20 років тому Луцький завод був відомий випуском позашляховика “Волинянка”, з якого сміялися всі кому не лінь. Нині він може успішно конкурувати з колишнім флагманом ЛАЗом. А що ж ЛАЗ? Підприємство, яке колись протягом року випускало кілька тисяч автобусів, тепер цілком серйозно говорить про контракт на 20 автобусів як про порятунок. Проте як порятувати підприємство від поганого менеджменту?
Олександр Сирцов
Источник: ЛЬВІВСЬКА ГАЗЕТА | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Лазівські зарплати “вибиває” прокуратура"