Колишній президент Леонід Кучма невтомно й безперервно стверджував, що наша економіка повинна бути інноваційною, а держава в науково-технічному сенсі неухильно сповзала у прірву. Зникали цілі галузі промисловості. На всесвітньо відомих гігантах індустрії відкривали філіали в’єтнамських макаронних фабрик. Експорт орієнтувався на сировину, напівфабрикати та виробництво шкідливих продуктів. Через низьку конкурентоспроможність машинобудування скорочувався внутрішній ринок металу. Ми взагалі забули, що були нафто- і газовидобувною країною... Кваліфіковані інженери-конструктори торгують на ринках.
Як бути? З чого почати омріяне відродження? Мій співрозмовник – директор інноваційного підприємства “Енергопоступ”, кандидат технічних наук Олег Кекот – має свій, доволі нетривіальний погляд на проблему.
– Пане Олеже, в нашій вступній бесіді ви порушили питання запозичення закордонних винаходів. Чи не здається вам, що такий підхід може бути дефектним у моральному і правовому аспектах?
– Дозволю собі невеликий пролог. Незадовго після Другої світової війни американці були ошелешені, коли побачили під час військового параду над Красною площею ескадру своїх літаючих фортець. А все просто: під час військових дій проти Японії американці здійснювали вимушені посадки на радянській території, і СРСР їм тих літаків не віддавав. Їх передали радянським авіаконструкторам. Це інформація з відомого телефільму “Зорі на крилах”.
– Чи можна на віру сприймати цю телевізійну інформацію?
– Я й сам міг би мати сумніви, якби не був очевидцем і навіть учасником аналогічних ситуацій. Працюючи в молдавській філії одного з московських НДІ, був свідком того, як тодішній перший секретар Молдавської РСР Бодюл, перебуваючи за кордоном, закупив три тютюносушильні машини. Одну з них одразу ж розібрали до найдрібніших вузлів і деталей і “порозкидали” по всіх заводах і НДІ Молдови для копіювання.
– Але ж СРСР був закритим суспільством...
– Я очікував такого зауваження. Ви не перший, із ким ділюся своїми міркуваннями. Навіть відомий львівський професор, величина номер один у галузі електромеханіки в колишньому Союзі, людина не з останніх інтелектуалів, перепитав: “Ти що ж, пропонуєш опуститися до “совкового” рівня і перед лицем входження України в західне співтовариство радиш займатися таким ганебним процесом, як злодійкувате копіювання західної техніки?”
– Але й Захід теж не святий, не цурається копіювання?
– Без усякого сумніву. І ми до таких фактів повернемося. Питання не у святості чи її відсутності, а у звичайній правовій коректності.Уся проблема в тім, що більшість людей, навіть глибоко досвідчених у питаннях техніки, плутає два поняття: поняття патентного права, або права промислової власності й поняття авторського права. Якщо авторське право в умовах міждержавної угоди про захист авторських прав автоматично поширюється на всі твори і на всіх авторів на території відповідних держав, то суттєва відміна патентного права полягає в тому, що захист є вибірковим для окремих винаходів і окремих патентів. Чому так? Та тому, що для кожного окремого патента визначають країни патентування, і за це в кожній країні треба платити чималі кошти. Для прикладу, патентування одного винаходу в Україні та підтримання його протягом двадцяти років обходиться іноземній фірмі від шести з половиною до десяти тисяч євро.
– І такі витрати в кожній країні, де винахід патентують?
– Так. У багатьох державах ще вищі. Фірми намагаються не витрачати зайвих грошей. Наприклад, якщо фірма виробляє устаткування для добування нафти та газу, то навіщо їй захищати свої винаходи в тій країні, яка не володіє достатнім науково-технічним рівнем для виробництва такого обладнання і не є володарем розвіданих покладів нафти і газу?
– Утім повернімося до теми запозичення патентів...
– Запозичення патентів не є питанням приниження власної гідності, як дехто вважає, і здебільшого не є питанням порушення права. Всі країни під час створення нової техніки орієнтуються на доцільність. Для цього вивчають, що зроблено у світі й, головне, наскільки воно є захищеним. А щоб не бути голослівним, продемонструю видрук із веб-сайту мексиканського інституту промислової власності з опублікованою там міжнародною патентною заявкою.
– Припускаю, що маєте до неї якийсь стосунок...
– Так. Це заявка на принципово новий електробур для буріння свердловин за моїм авторством, співвласниками якої є мої компаньйони по підприємству “Електробур”. Але не це головне. Її опубліковано, зверніть увагу, під красномовною рубрикою: “Технологія, придатна для вільного використання”. Ще одна, сказав би, кумедна подробиця цієї публікації: зображення світлофора з засвіченим жовтим ліхтарем. І для повної ясності словесне пояснення Foco amarillo (жовте світло). Пояснюю. Якби ця заявка не витримала експертизи і її не визнали винаходом, то, вочевидь, світло було б зеленим: використовуйте скільки завгодно і де завгодно. Якби однією з держав патентування була Мексика, то світло було б червоним. Це означало б, що її використання без купівлі відповідної ліцензії карається законом. А оскільки ця заявка захищена патентами в обмеженій кількості країн (конкретно, в Україні та Росії), то подано сигнал “Обережно!”: вільне використання на території Мексики з відсутністю експортних перспектив у країни патентування.
– Пане Олеже, як застосувати всі ваші міркування в умовах українських реалій?
– Звернуся до близької мені й надзвичайно актуальної для України теми нафто- і газовидобування. Переді мною газетна стаття радника голови правління НАК “Нафтогаз України” Івана Діяка, в якій він розглядає питання добування газу на глибоководній частині українського морського шельфу і з певним жалем зауважує, що уряд зупинив діяльність компанії “Vanco Прикерченська Лтд”. Як фахівець цілком солідарний із головою Кабінету Міністрів. Не тільки філія “Прикерченська Лтд”, а й уся Vanco в її світовому вимірі є фірмою з нульовими технічними можливостями. Якщо говорити про найближчі цілі, то, вочевидь, слід мати справу з компаніями, які володіють потужним технічним і кадровим потенціалом, як, наприклад, британсько-голландська компанія Royal Dutch Shell. Але в перспективі Україна мала б поставити собі за мету освоїти виробництво всього комплексу устаткування для видобування нафти та газу в морі. Навіщо Україні ділитися своїми газом і нафтою?
Майбутнє галузі уявляю так. Україна через свою компанію НАК “Нафтогаз” закуповує устаткування для видобування з глибокого морського дна з умовою навчання свого персоналу. А люди, які вміють видобувати на глибинах до 80 метрів, нині в Україні є. Надалі на основі НАК “Нафтогазу” утворюють доволі потужне координуюче конструкторське бюро, яке залучає до освоєння виробництва необхідного устаткування провідні українські заводи, насамперед Миколаївський суднобудівний завод “Океан” і Новокраматорський машинобудівний завод. Таким чином, Україна створює власне видобувне устаткування.
– А якщо серед копійованих технічних рішень є технічні рішення, запатентовані в Україні?
– Імовірність такого факту нині дуже низька. 2008 року в Україні подано менш ніж три тисячі патентних заявок із-за кордону за всіма патентними класами. Для наочності скажу, що це менше, ніж одержує патентів на рік фірма “Філіпс”. У США щороку патентують близько ста тисяч винаходів. Річна кількість винаходів у світі сягає півмільйона.
– Чи ми приречені постійно йти у фарватері чужих науково-технічних рішень?
– Аж ніяк ні! Ситуація склалася так, що мусимо з цього починати. Знову повернуся до радянського досвіду. Пригадуєте про американські літаючі фортеці? Так от, через якийсь час авіаконструктор Сухой ризикнув створити принципово нову машину (всупереч наказу Сталіна копіювати американський штурмовик учорашнього дня “Сейбр”) і підняв радянське військове авіабудування на світові вершини. В усьому цьому є ще один плюс...
– Який саме?
– Як уже згадував, патентування одного закордонного винаходу в Україні приносить державі до десяти тисяч євро прибутку. Творчо засвоюючи західні технічні досягнення, ми змушуємо світ поважати нас, створюємо “ріку” валютних надходжень в Україну за рахунок патентування в нашій державі винаходів. Частину цих грошей доцільно було б використовувати для патентування українських винаходів за кордоном.
Розмовляв Василь Худицький
Источник: ЛЬВІВСЬКА ГАЗЕТА | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Запалити жовте світло українського світлофора для іноземних винаходів"