Вам стало холодно в квартирі, бо маєте старі вікна, тому вирішили їх замінити на нові? Жодних проблем, адже на Львівщині діє пілотна програма енергозбереження для бюджетної сфери та населення, тож ви можете розраховувати на її підтримку. Кореспондент “Газети” вирішив перевірити, як працює ця програма на практиці.
Як розповів начальник відділу з питань енергозбереження Львівської ОДА Назарій Романчук, якщо ви наважилися взяти у кредит вікна чи двері, обласний бюджет у рамках програми компенсує 15% кредиту. Отже, вам залишається сплатити лише “тіло” кредиту та решту відсоткової ставки.
За словами пана Романчука, нині з обласною програмою працює 12 банків та 11 кредитних спілок. Банки видавали кредити в середньому під 25% річних, кредитні спілки – 35%. Це означає, що за умови співпраці з банками вам нібито доведеться сплатити 10% кредиту, а за умови співпраці з кредитною спілкою – 20%.
Те, що програма діє на практиці, мали б переконати цифри, які навели чиновники. Програму започатковано ще 2007 року, і протягом двох років на її виконання виділяли по 3 млн. грн. Щоправда, 2007-го успіхи були не надто великі, й населенню компенсували тільки 483 тисячі гривень. Можливо, на перешкоді стала не надто добра поінформованість громадян про таку програму?
Загалом у межах цієї програми видано 5 тисяч кредитів на загальну суму понад 44 млн. грн., а компенсація за ними становить 5,5 млн. грн. При цьому більш активними в роботі за цією програмою виявилися кредитні спілки. Щодо банків, то деякі з них видали лише по одному-два кредити.
Щоправда, нині дію програми призупинено, оскільки триває переукладання угод із банками та кредитними спілками. Оскільки ж значна частина фінансових установ інтересу до цієї програми не виявила, то угоди з ними не переукладатимуть. Цьогоріч у цій програмі залишиться лише чотири банки та всі 11 кредитних спілок. Відновиться дія програми, як запевнив чиновник, із 1 березня. Щоправда, якщо ви вже взяли кредит, то відсотки за ним таки погашатимуть.
Інформація пана Романчука спонукала репортера “Газети” пройтися банками, кредитними спілками та фірмами-виробниками – а раптом і мені пощастить дешево поміняти вікна та двері в помешканні. Зрештою, до 1 березня не так уже й багато – менше місяця.
У кредитній спілці, яка, за словами чиновника, успішно працювала за цією програмою, розповіли, що видають кредити під 22% річних. Тобто ще менше, ніж казав пан Романчук. Щоправда, при цьому треба разово сплатити 2% у резервний фонд. На запитання, як можна здешевити кредит, порадили сплатити відразу за три місяці, оскільки відсотки нараховують тільки на суму залишку.
Після цього зайшов у офіс фірми, яка займається виготовленням і встановленням вікон, де мені запропонували знижку – 29% у разі 100% оплати. На запитання про кредит запропонували спочатку оплатити 50%, а трохи згодом – решту, однак тоді моя знижка вже становитиме 25%. Тоді я запитав, чи зможу скористатись обласною програмою відшкодування кредитів. На мене подивилися зі співчуттям і сказали: якщо знайду такий банк, то вони поставлять мені вікна зі знижкою 29%.
Далі я вирішив зайти ще в один банк, але там розповіли, що кредитів не видають: “Ви ж знаєте, яка зараз ситуація”. Втім на мої розпитування таки підтвердили, що є учасниками цієї програми, однак скористатися нею я зможу лише після того, як вони відновлять видачу кредитів. На мої докладніші розпитування начальник відділення банку порадив два інших банки, які начебто видають кредити, однак відсотки за ними становлять 40%. Моя мрія про нові вікна залишилася мрією – до кращих часів.
Олександр Сирцов
Источник: ЛЬВІВСЬКА ГАЗЕТА | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "У пошуках кредиту"