Вчені Національної академії наук України (НАНУ) пропонують впровадити принципово нову систему водопостачання населення, яка дозволить з меншими витратами добитися різкого підвищення якості питної води, повідомив на прес-конференції в п'ятницю академік НАНУ, директор Інституту колоїдної хімії та хімії води Владислав Гончарук. Інформує «Освітній портал»
За його словами, проект в п'ятницю був запропонований на засіданні Ради національної безпеки і оборони (РНБО) України. На засіданні заслуховували два принципово важливих питання: про проблеми біологічної безпеки країни і про якість питної води.
"Національна академія наук пропонує принципово нову концепцію і стратегію розвитку водопостачання", - сказав Гончарук. Суть її полягає в тому, що питної води на кожного українця потрібно заготовлювати не 300 літрів на добу, як зараз, а три літри на добу, але ця вода дійсно буде питною водою високої якості.
"В середньому виходить по Україні порядка 300 літрів питної води на людину. Підготувати такий об'єм води і злити його... ми вважаємо злочином. Питну воду треба готувати на місці її вживання, вона не підлягає якому-небудь зберіганню. Ми пропонуємо готувати на людину не 300 літрів, а три літри в добу - на два порядки менше, але високоякісної води, яка буде абсолютно нешкідлива для людей", - сказав вчений, не розкриваючи технічних і організаційних подробиць проекту.
За його словами, в першу чергу новими технологічними системами слід забезпечити лікарні, дитячі садки і школи.
"Ми вважаємо, що на перше місце треба ставити якість питної води, а вже потім вирішувати проблеми екології. І вирішувати не взагалі - як тут говорять, очищаючи Дніпро та інші річки - а потрібно створювати на державному рівні систему захисту цих річок від стічних вод, а річки, озера і моря самі впораються з проблемою свого очищення, ми лише не повинні їх забруднювати", - сказав академік.
Гончарук відзначив, що в НАНУ впродовж минулого року були розроблені нові ГОСТи на водопровідну воду, воду "підвищеної якості" (тобто питну), які включають і нормативи на фасовану воду.
В даний час система контролю якості питної води не лише на Україні, але і в інших країнах нічого насправді не дозволяє контролювати, вважають в НАНУ. За словами Гончарука, ГОСТи України контролюють 29 компонентів в питній воді, в США відстежують 102 компоненти, однак різних з'єднань у воді міститься значно більше. "Навіть якщо б ми мільйон компонентів вимірювали, що в принципі неможливо, оскільки вимагає гігантських витрат, це нічого б не дало", - відзначив вчений.
"Найголовніше, потрібно чітко сформулювати - що таке питна вода. Питна вода характеризується певним набором контрольованих компонентів. Враховуючи, що сьогодні фіксується близько десятка мільйонів хімічних сполук, які знаходяться в поверхневих водах, з яких готують водопровідну воду, а контролюємо ми на мільйони менше, взагалі втрачає всякий хімічний, фізичний, здоровий сенс визначати ось ці декілька десятків компонентів", - сказав Гончарук.
За його словами, весь світ поки що йде по шляху збільшення кількості контрольованих компонентів в питній воді, але ця дорога веде в нікуди: все проконтролювати неможливо.
"Ми стверджуємо, що потрібно контролювати мінімальну кількість компонентів за хімічним складом, але підсилювати біологічний контроль", - сказав академік.
В академії наук давно говорять: українці під виглядом питної п'ють насправді технічну воду (а інколи і щось гірше), що зовсім не сприяє зміцненню здоров'я населення.
"На водопровідній станції принципово не можна отримати якісну питну воду. Вода, яка тече з крану, - я говорю про це не один десяток років - це не питна вода, це технічна вода. Тому і виникають, особливо в літній період, спалахи інфекційних захворювань на півдні України - тому що існуюча система водопідготовки і очищення не дає повної гарантії і стовідсоткового знезараження цієї води", - відзначив Гончарук.
Більш того, за його словами, в самому процесі знезараження "ми отримуємо таку гігантську гамму токсичних з'єднань, від якої очистити дуже важко той величезний об'єм води, який тече через водогони".
Источник: Хрещатик - Київська мунiципальна газета | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Українські вчені пропонують принципово нову систему водопостачання"