Нині заробітки футболістів, боксерів чи представників інших “рейтингових” видів спорту досягли таких розмірів, що купити атрибути успішної людини – машину, квартиру, дачу – можна лише за якихось півтора-два роки виступів. Проте спортсмени недовго отримують щедрі гонорари. Адже в більшості випадках атлетам доводиться йти на пенсію у віці трохи більш ніж 30 років. Щоб забезпечити собі пристойні умови для життя після завершення кар’єри, спортсменам доводиться міркувати про вкладення грошей у справу. “Газета” дослідила, у що саме вкладають кошти відомі українські спортсмени.
Олімпійцям не до бізнесу
Срібний призер Олімпіади в Пекіні Андрій Стаднік зізнався “Газеті”, що, попри, на перший погляд, солідні преміальні (за срібну нагороду Ігор українські атлети отримували по 500 тисяч гривень), йому забракне коштів на власний бізнес. “Маючи такі гроші, можна хіба що ятку на ринку утримувати чи невеличкий магазин, а на великий бізнес точно не вистачить. А тут іще й фінансова криза свої сюрпризи приготувала – не відомо, як фінансуватимуть наш вид спорту завтра. Тож про приватну справу нині не думаю”, – розповів А. Стаднік. Схожу думку в розмові з журналістом “Газети” висловила і фехтувальниця Ольга Харлан, яка здобула в Пекіні “золото” “Мрію про власний салон краси, але реалізувати цю ідею зможу лише в майбутньому. Гонорар за перемогу на Іграх поклала на депозит, нехай ситуація стабілізується, тоді й подумаю, куди вкласти гроші”, – каже Ольга.
Дзінзірук обрав ресторанний бізнес
Чемпіон світу з боксу за версією WBO Сергій Дзінзірук тривалий час виступає за німецький клуб “Універсум бокс промоушн”. До поєдинків готується в Німеччині. Коли виникла ідея облаштувати власний ресторан, Сергій вирішив зробити це в німецькому стилі. “Мені з товаришем запропонували непогане приміщення в центрі мого рідного міста Бровари, ми погодилися, – розповідає боксер. – Інтер’єр ресторану облаштували в німецькому стилі, головна страва – стейки, а напій – пиво. Основне навантаження з бізнесу взяв на себе мій товариш. У нього й досвіду більше, й часу. А мені потрібно спершу вникнути в усі нюанси цієї справи”. Сергій Дзінзірук володіє також мережею автоматів із продажу поповнень для мобільних телефонів. Звісно, ця справа приносить не такі значні прибутки, як ресторан. “Ресторан непогано поповнює мій сімейний бюджет. Щоправда, через фінансову кризу, прибутки трішки зменшилися, – каже Сергій Дзінзірук. – Відчутно, що люди почали більше рахувати гроші, менше витрачати, навіть молодь влаштовує не такі гучні свята. Але прибутки все одно непогані”.
Леоненко та Саленко зайнялися нерухомістю
Після завершення футбольної кар’єри гравець київського “Динамо” та національної збірної України Віктор Леоненко зайнявся ремонтом квартир. Звісно, власноруч колишній футболіст шпалери не клеїв і побілки не робив – для цього він наймав бригади будівельників. А його дружина Олена займалася переплануванням приміщень. “Узагалі всім бізнесом керувала дружина, я лише втручався, коли потрібно було поговорити з будівельниками”, – каже Віктор Леоненко. Згодом ремонт квартир переріс у невеличкий будівельний бізнес, тепер колишній форвард займається будівництвом котеджів. У майбутньому Леоненко планує розпочати спорудження масштабніших новобудов. “Мені запропонували збудувати в столиці офісний центр або готель. Спершу потрібно провести підрахунки, наскільки мені це вигідно. За попередніми даними, якщо вдасться реалізувати цей проект, то в майбутньому можна буде не працювати”, – каже Віктор.
Іще один колишній нападник із київського “Динамо” Олег Саленко також зайнявся нерухомістю. Разом із партнером купив у центрі Києва підвальне приміщення, площа якого становила 200 квадратних метрів. Там підприємці облаштували сауну. В цей проект довелося вкласти близько 300 тисяч доларів. За словами О. Саленка, витрати доволі швидко окупилися, оскільки, як з’ясувалося, в центрі Києва бракувало саме такого закладу. “У принципі, тоді куди не вклав би гроші – все приносило б прибуток”, – каже Олег. Тепер він чекає на завершення робіт із реконструкції НСК “Олімпійський”. За підрахунками колишнього футболіста, перед Євро-2012 ціни на нерухомість у цьому районі суттєво зростуть. Олег Саленко також уклав не одну угоду з перепродажу нерухомості. Він перепродував офісні приміщення: купував у новобудовах, а продавав, коли дім здавали в експлуатацію.
Інтелектуальний бізнесмен
Президент Національного олімпійського комітету Сергій Бубка опанував банковий бізнес. Він є одним з акціонерів провідного банку нашої держави. А першою справою Сергія Назаровича став продаж дріжджів. “Я часто їздив на змагання у Францію, там потоваришував із президентом Федерації легкої атлетики тієї країни та водночас засновником фірми, яка спеціалізувалася на продажу дріжджів, – розповів “Газеті” Сергій Бубка. – Він порадив мені зайнятися тим самим в Україні, я погодився. З часом прибутки зросли, тож вирішив відкрити хлібопекарню. Цей бізнес існує донині”.
Брендові імена
В Україні є когорта спортсменів, які можуть не перейматися прибутковим бізнесом, а лише правильно укласти рекламну угоду. Йдеться про так звані брендові прізвища. Природно, що рекордсменами із заробляння грошей у цій сфері є атлети, популярність яких не обмежується лише батьківщиною. Причому яскраві результати ще не гарантують високих заробітків. Приміром, чотириразова олімпійська чемпіонка Яна Клочкова суттєво поступається в отриманні прибутків від рекламних контрактів Андрієві Шевченку, в якого досягнень значно менше. За рекламу однієї з торговельних марок вітчизняного пива Шева отримав, за оцінками фахівців, два мільйони доларів. Гонорари ж “Золотої рибки” в кілька разів скромніші. Міжнародним брендом є прізвище братів Кличків. Кар’єра боксерів на підйомі, а тому вони заробляють більше, ніж Шевченко. За неофіційною інформацією, рекламний ролик одного німецького фітнес-центру приніс братам три мільйони доларів.
Із-поміж європейців найбагатший Бекгем
Одним із найбагатших серед іноземних спортсменів є футболіст Девід Бекгем. Торік він перебрався з Європи в клуб “Лос-Анджелес Гелексі”. Коли гравець виступав за мадридський “Реал”, англійські журналісти оприлюднили конкретні суми його прибутків. Лише впродовж 2007 року Девід заробив близько 35,5 мільйона доларів. Із них лише 9 млн. – зарплата в “Реалі”. 4 мільйони футболіст отримав за промоцію мережі салонів краси на Далекому Сході (разом із дружиною). 2 млн. – за рекламу мобільного зв’язку Vodafone. Стільки ж Бекгем отримав за право на використання його імені в комп’ютерних іграх. Також по два мільйони англійцеві принесла реклама сонцезахисних окулярів Police, одягу Brylcreem, дитячого вбрання Marks & Spencer. По мільйону він отримав від промоції Pepsi й авто-мастил Castrol. 6 мільйонів Бекгему заплатили за рекламу бутс Аdidas. 3 млн. – гонорар за книжку. Інші проекти – 1,5 млн. доларів.
Роман Бойко
Источник: ЛЬВІВСЬКА ГАЗЕТА | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Бізнес спортсменів"