Нещодавно серед львівських студентів довелося проводити низку соціологічних опитувань на тему їхньої обізнаності з економікою сусідніх країн (результати висвітлювала “Львівська газета”). Ось що вразило в опитуванні щодо Чехії – всі респонденти майже одностайно вважають її важливим національним продуктом пиво, а відтак і виробництво хмелю й солоду. Саме в чеському хмелярстві в дивний спосіб перемішались історія, національні традиції та сучасна високо конкурентна економіка.
Початок хмелярства на території сучасної Чехії сягає глибини століть. Уже в XV-XVI ст. хмелярство тут мало загальне поширення, тому вважають, що початок галузі слід зараховувати до XIV століття. Доступні архівні джерела свідчать про вирощування хмелю в цей період, є достовірні свідчення первинних технологій його переробки та використання в пивоварінні. Звичайно, спочатку шишки хмелю збирали з жіночих рослин на берегах потоків, річок, на околицях лісу. Хміль використовували для варіння пива, медовух, лікувальних травосумішей і для приготування чаю. Існують дані про використання хмелю в лікувальних цілях у ті часи. Однак із зростанням попиту на хміль, зумовленим і збільшенням населення, і поширенням виробництва пива, збиральні технології не забезпечували необхідної кількості шишок, а їх якість була неоднорідною та неприйнятною. Розпочали вирощування хмелю на штучних плантаціях, що спонукало до певної несвідомої селекції.
Хмелярство ставало реальністю господарського життя. Так у тогочасних монастирських документах можна відстежити наявну в ті часи повинність не лише працювати на хмільнику один-два дні на тиждень, й обов’язок постачання тичок (для прикладу – 15 возів із трьох сіл, що належали монастирю Мніхув Градецький). Інвентарні книги тих часів засвідчують наявність у багатих господарствах запасів сухого хмелю та солоду. В геральдичних матеріалах уже із середини XIV століття (герби, печатки, орнаменти прапорів тощо) також можна віднайти зображення хмелю, а це свідчить про його значну роль у щоденному житті й економіці.
Приблизно на межі XIV-XV століть під впливом виявлення найсприятливіших територій виробництво хмелю концентрується в найбільш придатних регіонах, насамперед в околиці Жатець. А Жатець у сучасній Чехії знають усі! Поступово вдосконалюють технології вирощування, системи опорних конструкцій, способи сушіння і зберігання хмелю. Його вплив на тогочасне життя стає все відчутнішим. У цих доволі несприятливих для сільськогосподарської діяльності місцевостях важко давалося виробництво хліба, молока чи м’яса. А хміль і пиво давали стабільні доходи. Свідченням того є тогочасна приказки (в перекладі) – “Пивовар, вівчар і рибалка багачам дає в комору”.
1585 року лікар, математик, астроном Тадеуш Гаєк створив один із ранніх творів про пиво – De Cerevisia etc., в якому чи не вперше в чеських літературних джерелах визначено пиво як “напій із води, зернових і квітів хмелю”, а про хміль стверджує: “хміль пиво робить не лише пивом, й добрим пивом, і сприяє його витримці та здоров’ю того, хто його п’є”.
Жатецький хміль і нині є найважливішим і найпоширенішим сортом чеського хмелю. Тривалий час у Чехії культивували лише цей сорт у різних клонових варіаціях. Ба більше – чи не всі нові сорти створено на основі саме класичного жатецького хмелю. А виразною особливістю саме жатецького хмелю є високий уміст поліфенолів. Вони разом із золотистим солодом формують неперевершений смак пива!
У сучасній Чехії збережено і примножується чимало хмелярських традицій, пов’язаних з історичним минулим. Одними з таких традиційних свят є фестиваль хмелярства в Жатцю (Chmelfest) та щорічне святкування останнього пагона хмелю (Doсesna). Один фестиваль на початок хмелярської компанії, інший на завершення (молоде пиво за аналогією молодого вина). Цікавим фактом є участь і освячення фестивалю й інших хмелярських свят у протестантсько-католицькій країні саме православного священика.
Нині найбільшими чеськими пивоварами є Плзенський пивовар (Plzensky Prazdroj), пивовар Старопрамен (Staropramen) і Будейовицький Будвар (Budejovycky Budvar). Щось із цього асортименту потрапляє на наші українські столи, але мушу визнати, це пиво віддалено нагадує наточений із бочки пінистий напій у класичній чеській господі!
Бо справді унікальні та неперевершені за смаком сорти пива варять у доволі поширених міні-пивоварнях. Поважні готелі та ресторани вважають за честь мати власний бровар. На сьогодні в Чехії діють 47 промислових пивоварів і понад 300 міні-броварів у ресторанах. Продумана спеціальна господарська та податкова політика Чехії спрямована на заохочення діяльності міні-пивоварних виробництв. Саме вони, а не гіганти хмільної індустрії, отримують певні економічні преференції. Адже для нащадків важливо зберегти смак справжнього класичного продукту та його регіональні розмаїття.
Чехи пишаються власними традиціями хмелярства та пивоваріння, вважаючи їх частиною власної культури, національних традицій і самоідентичності. З іншого боку, хмелярство є важливою складовою чеської економіки, а чеський хміль – символом фахового підходу та якісної праці. Побут і щоденне життя більшості чехів не можна уявити без якісного пива, хоча воно займає дещо інше місце в їхньому житті, ніж це можна спостерігати в Україні. Пиво для більшості чехів є радше засобом для спілкування та релаксації після щоденної клопіткої праці, ніж слабоалкогольним напоєм для розваг і проведення часу. Повагу до пива перенесено на хмелярів і солодовників як постачальників важливих складників для пивоваріння. А хміль і хмелярство є насправді предметами національної гордості чехів.
Якісна праця, професійний підхід, компетентність і відповідальність – це такі самі важливі, а, можливо, й значиміші національні продукти, ніж чорноземи чи запаси нафти. Адже самих заклинань словами “житниця Європи” замало – треба переконати Європу в тому, що наш коровай справді буде щороку смачним, повноцінним та якісним.
А щодо пива у Львові, то знайдеться тисяча експертів, які з глибокою ностальгією згадують класичне “Львівське пиво” з червоними етикетками. Багато чого не вміли тодішні пивовари, але їхнє пиво було справді смачним і корисним.
Юрій Губені – доктор економічних наук, професор, прихильник пива з тривалим стажем
Источник: ЛЬВІВСЬКА ГАЗЕТА | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Хмелярство як національна гордість"