Героїнями та експертками публікацій черкаських ЗМІ жінки стають у третині випадків
Опубликовано: Оксана Савицкая
Черкаські ЗМІ переходять до фемінітивів: про жінок нині пишуть як про «директорок» та «радниць», майже не іменуючи їх «заступниками» та «фахівцями».
Протягом тижня, 12-18квітня 2021 року, було досліджено майже 800публікацій 7 електронних та 3 друкованих обласних ЗМІ Черкащини. А саме –634публікації у електронних ЗМІ («Кропива», «Новини Черкас», «Про Все», «Провінція», «Прочерк», «Рідна Черкащина» та «ЧеСНо») – і 125 публікацій у газетах «Вечірні Черкаси», «7 днів Черкаси» та «Черкаський край».
Моніторинг мав на меті визначити рівень гендерної чутливості черкаських медіа. Зокрема - співвідношення експерток/експертів (тих, кого цитують, хто дає оцінки й коментарі), героїв/героїнь (про кого розповідають у публікаціях), кількість фемінітивів у текстах. Також, проводився моніторинг стереотипного та сексистського контенту у журналістських матеріалах, та публікацій на гендерну тематику.
ЗМІ Черкащини значно більше цікавляться точкою зору жінок та частіше пишуть про них як героїнь - принаймні, протягом нинішнього моніторингового періоду.
Спільною тенденцією нинішнього моніторингу для всіх типів ЗМІ є превалювання експерток у сферах благодійності, медицини та криміналу (оскільки саме тут вони найчастіше є радницями або директорками).
У друкованих медіа у 34% жінки є експертками журналістських матеріалів і у 32% – героїнями.
За узагальненими результатами моніторингу усіх друкованих ЗМІ, у 100% експертки фігурують у тематиці благодійності, героїні – у економічних публікаціях. Зовсім немає експерток у публікаціях на тему соцполітики, війни, розваг. Відсутні героїні у публікаціях на освітянську тематику, у публікаціях про соцзахист, війну, волонтерство, довкілля, кримінал та розваги.
Найбільше, порівняно з іншими друкованими ЗМІ у моніторингу, думкою жінок як експерток, цікавилася газета «Вечірні Черкаси» (41%), і саме тут їх найбільше як героїнь публікацій (39%).
За період моніторингу, усі три видання разом вжили лише 6 маскулінітивів, на фоні 23 фемінітивів. Разом із тим, «Вечірні Черкаси» пишуть про жінок як «заступниця» - так і «заступник», як «головлікарка» - так і «головлікар». На сторінках газети «Черкаський край» за період моніторингу ми зафіксували 100% фемінітивів. «7 днів Черкаси» у 20%, а «Вечріні Черкаси» – у 24% використовували маскулінітиви: заступник голови міської ради Зоряна Заворотна, керівник будинку престарілих Натаія Гурман, Іина Воощенко головлікар, лікарка-пульманолог та ін. Хоча із цих назв неважко утворити жіночий рід – заступниця, керівниця, головлікарка, лікарка-пульмонологиня.
Згідно цих показників найбільш гендерночутливим виданням Черкащини у квітні стали «Вечірні Черкаси» (52%). Видання може значно покращити свої показники, якщо почне частіше послуговуватися фемінітивами.
У черкаських інтернет-виданнях відсоток експерток дещо нижчий – 32%, як і героїнь – 26%. Найчастіше саме жінки коментували теми освіти та криміналу, як героїні – фігурували у публікаціях на тему волонтерства, рубрик «розваги» та «інше». Цілковито відсутні жінки як експертки у публікаціях на економічну тематику, як героїні – у публікаціях про війну.
Найбільший відсоток експерток – 48% (майже рівнозначно з кількістю експертів) – у публікаціях інтернет-видання «Рідна Черкащина», найменший (0%) – у публікаціях «Новин Черкас». Найбільше героїнь (36%) у публікаціях «ПроЧерку», найменше про жінок пише «Провінція» (17%).
«Кропива», «Новини Черкас» та «Рідна Черкащина» за період моніторингу зовсім не вживали маскулінітивів. Загалом відсоток фемінітивів у всіх видання досить високий. Цікаво, що у більшості випадків (крім «ПроЧерку»), вживання фемінітивів та маскулінітивів не перетиналося – одне і те ж видання не вживало «директорка» паралельно із «директор» у відношенні жінок.
Загалом, у всіх інтернет-ЗМІ за моніторинговий період виявлено 79% фемінітивів.
Щодо гендерних стереотипів, то за період моніторингу їх було виявлено лише 2 - у публікаціях видання «Новини Черкас». Зокрема, це - «Жінка – мати. Ніжна та дбайлива, мудра та невтомна берегиня великого сімейного вогнища, вона народжує та виховує дітей, даруючи їм материнську ласку та турботу. І держава приділяє багатодітним родинам особливу увагу».
Найвищий Індекс гендерної чутливості серед інтернет-видань (та й загалом усіх, які підлягали моніторингу) Черкаської області – у «Рідної Черкащини» (57%). На другій позиції – «Кропива» і «Про Все» (по 52%). Третій у рейтингу – сайт «ЧеСНо» (48%).
Загальний Індекс гендерної чутливості черкаських медіа у квітні – 48%. Це – четверта позиція серед інших видань України. Ознайомитися з підсумковими результатами квітневого моніторингу регіональних медіа 24 областей (інфографіка) можна на сайті Волинського прес-клубу, а також на сторінці у Facebook.
___________________
Гендерний моніторинг журналістських матеріалів регіональних видань України відбувається у межах проекту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.
Добавить комментарий к новости "Героїнями та експертками публікацій черкаських ЗМІ жінки стають у третині випадків"