Ідентифікація клієнтів онлайн. Доповідь Іллі Веселого на саміті «Цифровий банкінг-2020»
Опубликовано: Dinero
3 та 4 березня в Києві відбувся саміт «Цифровий банкінг-2020», організований фінансовим клубом «Банкиръ». У саміті взяли участь представники Національного банку України, Незалежної асоціації банків України (НАБУ), Американської торгівельної палати та представники провідних фінансових установ українського ринку.
Генеральний директор ФК DINERO Ілля Веселий також прийняв участь у дискусії з приводу стратегії розвитку платіжного ринку. Він виступив із доповіддю про міжнародний досвід ідентифікації та верифікації споживачів фінансових послуг.
Під час виступу очільник DINERO розглянув три можливі варіанти верифікації користувачів онлайн-послуг: фото- та відеоверифікація, а також платіж від ідентифікованого отримувача. Кожен з них має свої переваги та недоліки.
Нижче резюмуємо слова Генерального директора DINERO щодо перспективності кожного з можливих методів верифікації:
1. Відео суттєво важче підробити, ніж фото, тому відеоверифікація є потенційно надійним способом захисту від шахрайства. Проте, реалізувати цей метод з технічних міркувань дуже складно. І жоден учасник ринку наразі його не застосовує.
2. На відміну від попереднього методу, фотоверифікація, а саме селфі з паспортом в руках, активно застосовується на ринку. Вона відома кожному, хто отримував карту в Приватбанку. База автоверифікації дозволяє співставляти наявні в ній зображення з тими, що надаються споживачами, а також перевіряє фото на предмет підробки. За даними Українського бюро кредитних історій, ця база дозволяє з надійністю понад 99,6% виявити підроблену фотографію. Зважаючи на досвід і технічну готовність фінансового ринку, в короткостроковій перспективі цей варіант є найбільш реалістичним до втілення.
3. Впровадження верифікації через платіж на ім’я ідентифікованого отримувача повністю ліквідувало би проблему шахрайства. Такий метод полягає в тому, що кошти будуть переводитися на карту отримувача, якого ідентифікували як клієнта. Навіть якщо шахрай видаватиме себе за іншу особу, кошти надійдуть саме власнику банківської карти.
Перший крок для реалізації цього методу вже зроблено – це перехід на рахунки в форматі IBAN. Далі необхідні зміни в законодавстві, які зобов'яжуть банки повністю або частково розкривати ім’я та прізвище власника картки, або підтверджувати їхню відповідність.
У підсумку Ілля Веселий зазначив, що перший крок у напрямку дистанційної верифікації вже зроблено: Закон скасував необхідність присутності клієнта для верифікації. Керівник компанії виказав спільну думку багатьох учасників саміту: фінансовий ринок чекає від Нацбанку впровадження найбільш реалістичних й надійних варіантів верифікації. Провідні фінансові компанії України відкриті для конструктивного діалогу з Нацбанком, метою якого є швидке впровадження прогресивних технологій, які виведуть фінансовий ринок країни на якісно новий рівень.
Добавить комментарий к новости "Ідентифікація клієнтів онлайн. Доповідь Іллі Веселого на саміті «Цифровий банкінг-2020»"