За індексом гендерної чутливості, черкаські медіа – на 3 місці по Україні
Опубликовано: Оксана Савицкая
Такі дані виявив гендерний моніторинг регіональних друкованих та електронних ЗМІ, що проводився 11-17 квітня 2019 року.
Усього, за період 11-17 квітня 2019 року було досліджено 115 публікацій у 5 черкаських друкованих ЗМІ обласного масштабу: «Вечірні Черкаси» (35 публікацій), «Акцент» (31), «7 днів Черкаси» (11), «Черкаський край» (15), «Нова Доба» (23 публікації).
Загалом, за означений період відсоток експерток у публікаціях друкованих ЗМІ складає 25% від загальної кількості експерток та експертів у друкованих ЗМІ, а героїнь – 27% від загального числа героїнь та героїв у друкованих ЗМІ за цей період.
Виходячи із загального числа усіх експерток та експертів, жінки превалюють як експертки у тематиках культури (67%) та медицини (40%). Чимало експерток було виявлено у публікаціях на тему політики й освітинауки (36% і 33% відповідно). Зовсім не фігурують жінки у якості експерток у публікаціях на тему спорту, війни, волонтерства, розваг.
Найбільше експерток виявлено у публікаціях газет «Нова Доба» та «Вечірні Черкаси», найменше - «Черкаський край».
Щодо експертів, то найбільше їх у публікаціях, віднесених до рубрики моніторингу «Інше» (екологія, соціальні питання, кримінал, тощо) – 81%, а також - економікабізнес (85%). Найменше – у темах культури та війни. Зовсім відсутні вони за період моніторингу у публікаціях на тему спорту, волонтерства, розваг.
Найбільше думкою чоловіків цікавляться газети «Вечірні Черкаси» та «Акцент», найменше – «Нова Доба».
Виходячи із загального числа усіх героїнь та героїв, жінки превалюють у матеріалах на освітню тематику (57%) й тему культури (53%), порівну із героями – в публікаціях на розважальну тематику. Не пишуть про жінок у матеріалах про політику, бізнес і війну.
Найбільше героїнь виявлено у публікаціях газети «Нова Доба» та «Черкаський край», найменше – у публікаціях газети «Акцент».
Щодо героїв, то найбільше їх у публікаціях на політичну тематику (адже моніторинг припав на період виборів), економічну.
Найбільше героїв виявлено у публікаціях газет «Вечірні Черкаси» та «Черкаський край» , найменше – у публікаціях газети «7 днів Черкаси».
Щодо лексичної гендерної збалансованості, то за означений період моніторингу у друкованих ЗМІ, обраних для дослідження, було виявлено порівну вживання фемінітивів та маскулінітивів. Найбільша частка фемінітивів (із загального числа вжитих фемінітивів та маскулінітивів) виявлена у газетах «Вечірні Черкаси» (80%) та «Черкаський край» (75%), зовсім відсутні у виданні «7 днів Черкаси».
Моніторинг інтернет-видань за цей же період виявив 29% експерток і 25% героїнь.
Загалом, було досліджено 396 публікацій у 5 інтернет-виданнях: «ПроЧерк» (95 публікацій), «Провінція» (53), «Про Головне» (58), «Дзвін» (132), «Zmi.ck.ua» (58 публікацій).
Виходячи із загального числа усіх експерток та експертів, жінки превалюють як експертки у тематиці культури (94%). Паритетна кількість експертів і експерток – у матеріалах на волонтерську тематику, менше – воєнну (39%), найменше – політичну (3%).
Найбільше думку жінок запитували видання «Дзвін»» і «ПроЧерк».
Окрім політичної темати, експертами чоловіки начастіше були в матеріалах рубрики «Інше» (екологія, соціальні питання, кримінал, тощо), економічної, освітньої, медичної, розважальної тем. Найменше – у тематиках культури.
Найбільше експертів виявлено у публікаціях інтернет-видань «Дзвін»» та «ПроЧерк», найменше – «Провінція».
Найбільше героїнь – як і експерток, у темі культури (74%), найменше – економіки/бізнесу. Лідером у залученні експертної думки жінок є видання «ПроЧерк», завершує перелік видання «ПроГоловне». Найбільше героїв виявлено у публікаціях видання «ПроЧерк», найменше - у «ПроГоловне».
Щодо лексичної гендерної збалансованості, то за означений період моніторингу у інтернет-ЗМІ, обраних для дослідження, було виявлено дисбаланс у вживанні фемінітивів та маскулінітивів – 40%, з користю у бік останніх. Найбільша частка фемінітивів (із загального числа вжитих фемінітивів та маскулінітивів) виявлена у ЗМІ «Zmi.ck.ua» (63%) та «Про Головне» (57%), найменше – «Провінція» - 18%.
За означений період моніторингу в друкованих та інтернет-виданнях Черкащини не виявлено вживання гендерних стереотипів та сексизмів. Разом з тим, не виявлено жодної тематичної публікації на гендерну тематику.
Згідно Індексу гендерної чутливості черкаські медіа посідають третє місце серед регіональних видань 24 областей України – 33%, що на 4% більше, ніж було в лютому.
Ознайомитися з підсумковими результатами квітневого моніторингу регіональних медіа по 24 областях України можна на сайті Волинського прес-клубу.
___________________
Гендерний моніторинг журналістських матеріалів регіональних видань проведений у межах проекту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews
Добавить комментарий к новости "За індексом гендерної чутливості, черкаські медіа – на 3 місці по Україні"