– У грудні 2016 року Урядом затверджено план заходів з виконання рекомендацій, викладених у заключних зауваженнях, наданих Комітетом ООН з прав осіб з інвалідністю, до першої доповіді України про виконання Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю на період до 2020 року.
На виконання Плану обласною адміністрацією в січні 2017 року затверджено план контролю. Конвенція гарантує, що особи з інвалідністю мають користуватися тими самими правами, що і всі інші люди. Тобто, Конвенція впроваджує гасло: всі різні – але всі рівні, говорить директор Департаменту соціального захисту населення ОДА Руслан Чикало.
На жаль, впродовж останніх п’яти років спостерігається збільшення кількості осіб з інвалідністю в області майже на 15 тисяч осіб, і на сьогодні становить понад 105 тисяч осіб. А це – понад 14% населення працездатного віку, зокрема майже 74,1 тис. осіб із інвалідністю загального захворювання, 2,8 тис. осіб із інвалідністю профзахворювання, 4,5 тис. осіб з інвалідністю внаслідок війни, майже 6 тис. осіб із інвалідністю-чорнобильців, 12,9 тисяч з інвалідністю з дитинства та 4,7 тис. дітей з інвалідністю.
Задля посилення уваги суспільства до їхніх потреб в області діє комплексна програма "Турбота" на 2014-2020 роки.
Лише у 2017 році на її виконання використано майже 15 млн грн з бюджетів усіх рівнів. Отримати необхідний комплекс медичних, педагогічних, професійних заходів, спрямованих на відновлення функцій організму та працездатності, особи з інвалідністю мають можливість як в 7 закладах, підпорядкованих Міністерству соціальної політики України, так і в 7 центрах соціальної реабілітації дітей-інвалідів області (у Каневі, Звенигородці, Лисянці, Маньківці, Тальному, Смілі, Умані) та 6-ти відділеннях, які відкрито на базі територіальних центрів (Умань, Золотоноша, Черкаси, Катеринопільському і Чорнобаївському районах та одному центрі професійної реабілітації інвалідів (в Умані). У них, впродовж минулого року, реабілітаційні послуги отримали майже 900 осіб з інвалідністю.
Через органи соціального захисту населення особи з інвалідністю мають можливість отримати ТЗР, зокрема в 2017 році отримали 543 особи інвалідні візки та 1607 інших засобів реабілітації.
Також не менш важливим напрямком роботи органів соціального захисту є забезпечення санаторно-курортним лікуванням осіб з інвалідністю. Зазначу, що з минулого року вони мають можливість самостійно обирати санаторій для оздоровлення відповідно до профілю захворювання, з укладанням тристоронньої угоди.
Так, з державного бюджету на це було виділено майже 6 млн грн. Утім це не дає можливості забезпечити всіх потребуючих санаторно-курортним оздоровленням, зокрема й інвалідів війни. Для прикладу, лише 8% осіб з інвалідністю загального захворювання та 36% – з наслідками травм і захворюваннями хребта та спинного мозку було забезпечено відповідним оздоровленням.
Довідково:
Розмір грошової допомоги для компенсації вартості путівок через безготівкове перерахування санаторно-курортним закладам становить:
– для осіб з інвалідністю загального захворювання – 6 822 грн;
– для осіб з інвалідністю внаслідок захворювання хребта – 20 685 грн.
Зауважу, передбачили кошти на це в Канівському районі – 47,8 тис. грн, Тальнівському – 118 тис. грн, Уманському – 41 тис. грн.
Окремо зупинюся на соціальному захисті осіб, які стали інвалідами внаслідок подій на Сході країни, а це майже 500 здебільшого молодих людей. Їм надаються пільги гарантовані державою. Це і 100% знижка за оплату житлово-комунальних послуг, санаторно-курортне оздоровлення, професійна та психологічна реабілітація, медичне забезпечення, виплата компенсації на придбання житла для тих, хто перебуває на житловій черзі та інше.
Зокрема, у минулому році отримали кошти для придбання житла – 34 особи на суму 31,8 млн грн. А вже в цьому році розподілено кошти у сумі 13,5 млн грн для 14 осіб; санаторно-курортним оздоровленням скористалося 13 інвалідів війни на суму 181 тис. грн.
Протягом минулого року області для виплати різних видів допомог та компенсаційних виплат з державного бюджету виділено понад 403 млн грн. Ці кошти виплачено особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, а також тим, хто не має права на пенсію та особам, які доглядають за особою з інвалідністю І-ІІ групи внаслідок психічного розгляду тощо.
Окрім того, на території області у системі соціального захисту населення функціонує 14 стаціонарних установ на 2300 ліжко-місць, в яких проживає 2 264 одиноких непрацездатних громадян та осіб з інвалідністю, зокрема 186 дітей.
Департаментом проводиться робота щодо залучення додаткових, позабюджетних коштів для забезпечення належних умов проживання, медичного обслуговування та харчування підопічних. Впродовж останніх 3-х років залучено майже 20 млн грн. таких коштів.
В умовах запроваджених реформ змінюється і загальна концепція організації роботи наших закладів.
Так, у межах деінституалізації, Департаментом проводиться робота із впровадження сучасних форм соціальної реабілітації осіб з інвалідністю, зокрема, через надання інноваційних соціальних послуг. Обласною державною адміністрацією затверджено Обласний план заходів щодо реформування інтернатних установ системи соціального захисту населення на 2017-2018 роки.
Одним з найвагоміших надавачів соціальних послуг традиційно залишаються територіальні центри соціального обслуговування (надання соціальних послуг), яких наразі є 32, із них 6 функціонують в ОТГ (Білозірській, Ерківській, Мокрокалигірській, Зорівській, Мліївській та Шполянській).
На обліку в них перебуває майже 13 тис. осіб з інвалідністю. Вони забезпечені різними видами соціальної допомоги, доглядом вдома та мають змогу навчатися в "Університетах третього віку".
Незважаючи на обмежені фінансові можливості, територіальними центрами проводилася робота з розвитку послуг та інноваційних підходів. Так, зокрема, запроваджено транспортну послугу "Соціальне таксі" у територіальних центрах міст Умані, Золотоноші та Чорнобаївському районі.
Станом на липень пандусами облаштовано 96% приміщень органів влади, 82% приміщень органів місцевого самоврядування, 97% закладів охорони здоров’я, усі заклади соціального захисту населення, 91% закладів освіти, 75% закладів культури.
Забезпечення технічними засобами реабілітації та проведення комплексу самих реабілітаційних заходів в значній мірі залежить від правильно складеної індивідуальної програми реабілітації. Так, у 2017 році лікарями МСЕК складено 17 496 індивідуальних програм реабілітації інвалідів.
Особи з інвалідністю в районах та містах області забезпечуються виробами медичного призначення за рахунок місцевих бюджетів по мірі надходження коштів. Станом на початок 2018-го кількість отриманих пацієнтами області виробів медичного призначення становила майже 264 тис. одиниць на загальну суму 8,5 млн грн., для порівняння у 2016 році ця сума становила 4,9 млн грн.
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Директор Департаменту соцзахисту розповів про закони і права інвалідів"