Відповіді на 5 питань щодо справляння податку на нерухомість
Опубликовано: Кам’янська об’єднана ДПІ
«Чому враховується лише одна пільга з податку на майно, якщо в будинку, що оформлений на батька, фактично проживає вся родина – 5 осіб?»
У зв’язку із значною кількістю таких та подібних запитань головне управління ДФС у Черкаській області наводить п’ять актуальних питань – відповідей за темою з офіційного видання Державної фіскальної служби України «Вісник. Офіційно про податки», №41 за листопад ц.р.
1. Недобудова не є об’єктом оподаткування
Питання: Чи оподатковується податком на нерухомість недобудований житловий будинок як об'єкт незавершеного будівництва?
Відповідь: Об’єктом оподаткування податком на нерухомість є об’єкт житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі його част¬ка (пп. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 Податково¬го кодексу України). Базою оподаткування є за¬гальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі його час¬ток (пп. 266.3.1 п. 266.3 ст. 266 Кодексу).База оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фі¬зичних осіб, обчислюється контролюю¬чим органом на підставі даних Державно¬го реєстру речових прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповід¬них документів платника податків, зокре¬ма документів на право власності (пп. 266.3.2 п. 266.3 ст. 266 Кодексу). Вищенаведеною статтею не визначено, що об’єкти незавершеного будівництва належать до об’єктів оподаткування по¬датком на нерухомість. Отже, недобудований житловий бу¬динок не оподатковується як об’єкт не¬завершеного будівництва.
2. Оподатковується загальна площа об’єкта нерухомості
Питання: Чи враховується при обчисленні податку для фізичної особи — власника житлового будинку площа нежитлових приміщень, яку згідно з документами про право власності включено до загальної площі такого об'єкта нерухомості?
Відповідь: Об’єкти житлової нерухомості — це будівлі, віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду, дачні та садові будинки (пп. 14.1.129 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України). Будівлі, віднесені до житлового фонду, по¬діляються на такі типи: житловий будинок, прибудова до житлового будинку, квартира, котедж, кімнати у багатосімейних (кому¬нальних) квартирах. Житловий будинок — це будівля капітально¬го типу, споруджена з дотриманням вимог, уста¬новлених законом, іншими нормативно-право¬вими актами, і призначена для постійного у ній проживання. Житлові будинки поділяються на житлові будинки садибного типу та житлові будинки квартирного типу різної поверховості. Житловий будинок садибного типу - житловий будинок, розташований на окремій земельній ділянці, який складається із житлових та допоміжних (нежитлових) приміщень. Базою оподаткування податку на нерухомість є загальна площа об’єкта житлової та не¬житлової нерухомості, в тому числі його часток. Порядок обчислення суми податку на не¬рухомість визначено п. 266.7 ст. 266 Подат¬кового кодексу України. За наявності у власності платника подат¬ку одного об’єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислю¬ється виходячи з бази оподаткування, змен¬шеної відповідно до пп. «а» або пп. «б» пп. 266.4.1 п. 266.4 ст. 266 Податкового ко¬дексу та відповідної ставки податку. Отже, за наявності у власності фізичної особи — платника податку житлового бу¬динку податок обчислюється з огляду на загальну площу такого об'єкта нерухо¬мості незалежно від площі нежитлових приміщень такого будинку.
3. Право на пільгу має власник нерухомості незалежно від кількості зареєстрова¬них за адресою об’єкта осіб та осіб, що фактично там проживають
Питання: Чи надається пільга зі сплати податку у вигляді зменшення бази оподаткування для житлового будинку загальною площею 250 м2 для членів родини, які у ньому проживають, а саме: чоловіка, який є єдиним власником будинку, дружини, дитини та батьків дружини?
Відповідь: Підпунктом 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 Податко¬вого кодексу України визначено, що платниками податку (на нерухомість є фізичні та юридичні особи, в то¬му числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості. Базою оподаткування є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомос¬ті, в тому числі його часток. Згідно з пп. 266.4.1 п. 266.4 ст. 266 Кодексу база оподаткування об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, у тому числі їх часток, що пе¬ребувають у власності фізичної особи платника податку, зменшується:
• для квартири/квартир незалежно від їх кількості — на 60 м2;
• для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості — на 120 м2;
• для різних типів об’єктів житлової нерухомості, у тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у то¬му числі їх часток), — на 180 м2.
Отже, пільгу зі сплати податку у вигляді зменшення бази опо¬даткування для житлового будинку отримує чоловік як власник такого об’єкта нерухомості незалежно від кількості зареєстрова¬них осіб як таких, що проживають за адресою такого об’єкта.
4. До житла, власник якого здійснює підприємницьку діяльність за місцем реєстрації, пільга не застосовується
Питання: Чи застосовується пільга зі сплати податку на нерухомість до квартири, що належить на праві власності фізичній особі, яка займається в ній підприємницькою діяльністю?
Відповідь: Згідно з п. 63.3 ст. 63 Податкового ко¬дексу України платники податків з метою прове¬дення податкового контролю підлягають реєстрації або взяттю на облік у контро¬люючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозді¬лів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування або об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку). При цьому пільги з податку на нерухомість не застосовуються до об’єкта/об’єктів оподаткування, що використовуються їх влас¬никами з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, по¬зичку, використовуються у підприємницькій діяльності) (пп. 266.4.3 п. 266.4 ст. 266 Кодексу).Отже, якщо фізична особа — підприємець фактично здійснює свою діяльність за місцем податкової адреси (місцем реєстра¬ції) та є власником об’єкта житлової нерухомості, де здійснюється така діяльність, то при нарахуванні податку на нерухо¬мість до такого об’єкта пільга не застосовується.
5. Право на проведення звірки даних
Питання: Як фізичній особі — власнику об'єктів житлової нерухомості отримати інформацію про те, чи має вона право на пільгу?
Відповідь: Підпунктом 266.7.3 п. 266.7 ст. 266 По¬даткового кодексу України передбачено, що платни¬ки податку мають право звернутися з пись¬мовою заявою до контролюючого органу (ДФС) за місцем проживання (реєстрації) для про¬ведення звірки даних щодо:
• об’єктів житлової та/або нежитлової не¬рухомості, в тому числі їх часток, що пе¬ребувають у власності платника податку;
• розміру загальної площі об’єктів житло¬вої та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку;
• права на користування пільгою зі сплати податку;
• розміру ставки податку;
• нарахованої суми податку.
Отже, фізична особа – власник об’єктів житлової нерухомості на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема, документів про право власності на таку нерухомість, може звернутись з пись¬мовою заявою до ДФС за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних, в тому числі щодо пра¬ва на користування
Нещодавню підбірку питань – відповідей за темою можна прочитати: http://ck.sfs.gov.ua/media-ark/news-ark/317479.html
Добавить комментарий к новости "Відповіді на 5 питань щодо справляння податку на нерухомість "