Навести порядок у черкаських лікарнях, зокрема, з наданням невідкладної допомоги хворим у критичному стані, вимагають черкаські депутати. Під час позачергового сесійного засідання обранець від фракції "Вільних демократів" Максим Шадловський навів прикрий факт смерті пацієнта в Третій міській лікарні Швидкої медичної допомоги через нібито неякісне обстеження.
"8 лютого 2017 року швидка доставила жителя Черкас в Третю міську лікарню Швидкої медичної допомоги із підозрою на інфаркт. На місці відповідного спеціаліста не було. До хворого вийшов хірург, який не міг встановити правильний діагноз. Як результат, його вирішили покласти в інфарктне відділення цієї ж лікарні. Був зроблений експрес-аналіз. Його роблять, щоб визначити діагноз і призначити лікування. Експрес-аналіз робився три дні замість 15 хвилин, як того вимагають нормативи", – підкреслив депутат.
За його словами, міська рада хоч і передбачила в бюджеті кошти на лікування хворих у невідкладних станах, родині довелося купувати ліки від першого дня.
"Через затримку із встановленням правильного діагнозу відбулося порушення у лікувальному процесі. Хворий перебував більше 20 днів у лікарні, а родина витратила чималу суму коштів. Зрештою людина померла", – наголосив Максима Шадловський.
Відтак, у своєму депутатському запиті він просить надати інформацію про кількість ургентних хворих за перший квартал 2017 року та витрачену на їх лікування суму коштів. А ще – висловився за те, аби директор профільного департаменту загалом прозвітував на наступному засіданні сесії про витрачання бюджетних коштів на придбання ліків для міських лікарень.
Його підтримали 35 колег по депутатському корпусу.
Водночас, міський голова Анатолій Бондаренко дав доручення, аби директор департаменту провів службову перевірку щодо наведених у депутатському запиті фактів та прозвітував про її результати на найближчій сесії.
Своє невдоволення ситуацією в галузі медицини, зокрема, із запровадженням системи "електронна картка пацієнта" висловив і депутат від ВО "Черкащани" Павло Карась.
– Сотні людей стоять у чергах, бо реєструються у так звану "нову цифрову інформаційну систему". Щоб зареєструватися та потрапити на прийом, люди приходять на годину-півтори раніше, записуються, ставлять номерки на руках, як на початку 90-х... Лікарі обурені тим, що немає комп’ютерів і принтерів. Як наслідок, вони змушені писати від руки в карточку опис стану хворого, призначення, а потім, наприкінці робочого дня, це все переносити у комп’ютерну інформаційну систему. Навіщо ми створюємо такі незручності для громадян нашого міста, ще й за кошти міського бюджету? – дивується Павло Карась. – Таке враження, що будь-яке нововведення запроваджується так, щоб ніхто й не хотів будь-яких змін у медицині.
– Пропоную на наступному сесійному засіданні заслухати з усіх цих питань директора департаменту охорони здоров’я Олега Стадника, – підсумував міський голова Анатолій Бондаренко.
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Міські обранці обурені медичним обслуговуванням"